تغییر الگوی مهاجرت ایرانیان به سمت عربستان و امارات به‌ عنوان قطب‌های جدید علم و فناوری
نتایج بررسی‌ سالنامه مهاجرت ایران ۱۴۰۱نشان می‌دهد الگوهای مهاجرت ایرانی‌ها در آینده شاهد تغییرات گسترده‌ای خواهد بود و کشورهای منطقه‌ خاورمیانه، به‌دلیل نزدیکی جغرافیایی و تا حدودی فرهنگی، یکی از قطب‌های اصلی جذب‌کننده مهاجران ایرانی خواهند بود و در این بین عربستان و امارات به‌عنوان قطب‌های جدید علم و فناوری، تبدیل به دو گزینه اصلی برای جذب نیروی انسانی کشور خواهند شد.

به گزارش ایسنا، اکثر کشورهای دنیا رصد مهاجرت‌ها را در دستور کار دارند تا با بررسی آمارهای ورودی و خروجی‌ها، اطلاعات کاملی از وضعیت مهاجرت افراد اثرگذار جامعه داشته باشند. بر اساس این داده‌ها است که سیاستگذاران برای ایجاد زیر ساخت‌های مؤثر برای نگهداشت جامعه نخبگانی در کشور خود، برنامه‌ریزی می‌کنند. بر اساس این اهداف بوده است که رصدخانه مهاجرت ایران به عنوان اولین نهاد پژوهشی کشور در زمینه تحلیل داده‌های مهاجرتی از سال ۱۳۹۷با همکاری معاونت علمی و فناوری وقت ذیل پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف راه‌اندازی شد.

رصدخانه مهاجرت ایران، یک نهاد پژوهشی در بستر پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف است که با هدف رصد، پایش و تحلیل وضعیت مهاجرت به ایران یا از ایران به خارج تاسیس شده است.

بر این اساس است که این مرکز بر پایه داده‌هایی از منابعی چون انستیتوی آمار یونسکو(IS)، داده‌های مؤسسه آموزش بین‌المللی(Education International of Institute) مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و پیمایش‌های رصدخانه مهاجرت ایران اقدام به ارائه آمارهایی در حوزه‌هایی چون «شمارش جمعیت مهاجران ایرانی در جهان بر اساس آمار سرشماری کشورها»، «طرح‌های آمارگیری از نیروی کار» و «آمارهای ثبتی مهاجرت»می‌کند. طبق نتایج سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۱، سیر مهاجرت ایرانی‌ها در چند سال گذشته در همه مقاصد اصلی مهاجران ایرانی، صعودی بوده و حالا نسبت جمعیت مهاجران ایرانی به کل جمعیت ایران، حدود ۲.۲درصد است. بر اساس این سالنامه، تخمین‌های زیادی از تعداد مهاجران ایرانی وجود دارد:

۱-بر اساس آخرین گزارش بخش اجتماعی اقتصادی سازمان ملل در سال ۲۰۲۰میلادی، جمعیت ایرانیان مهاجر حدود یک میلیون و ۳۲۵هزار نفر برآورد شده است؛

۲-طبق بررسی‌های گردآورندگان سالنامه مهاجرت ایران از تجمیع منابع آماری داخلی و بین‌المللی نیز تا پایان سال ۲۰۲۱میلادی، تعداد مهاجرین ایرانی حدود ۲میلیون و ۶۲هزار نفر بوده است؛

۳-آخرین آمار اعلامی دبیرخانه شورای عالی ایرانیان که در سال ۲۰۲۰میلادی ارائه شده نیز جمعیت ایرانیان مهاجر را در حدود ۴میلیون نفر تخمین زده است. البته به‌گفته سالنامه مهاجرت ایران این آمار چندان قابل راستی‌آزمایی نیست.

طبق بررسی‌های سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۱، از سال ۲۰۱۰تا ۲۰۲۱میلادی، در اروپا و آمریکا به‌طور متوسط سالانه حدود ۸۶هزار ویزا یا اجازه اقامت غیرتوریستی برای ایرانیان صادر شده بر این اساس، بدون احتساب کشور ترکیه، جریان مهاجران ایرانی به این مقاصد سالانه در حدود ۶۵هزار نفر بوده است.

طی همین مدت جمعیت ایرانیان در مقاصد آمریکا ۱۱.۵درصد،کانادا ۷۷درصد،بریتانیا ۲.۵درصد رشد کرده داشته است.

نکته قابل توجه در این گزارش، حضور ترکیه در بین مقاصد اصلی مهاجران ایرانی است؛ به‌طوری که جمعیت ایرانیان در این کشور در سال ۲۰۲۱نسبت به سال ۲۰۱۴میلادی، بیش از ۵برابر رشد کرده است. بنا بر اعلام مرکز آمار ترکیه، جمعیت ایرانیان در ترکیه در سال ۲۰۲۱میلادی، ۱۵۵هزار نفر بوده است.

ترکیه از سال ۲۰۱۹میلادی به مقصد مورد علاقه مهاجران ایرانی تبدیل شده است تا جایی که جمعیت ایرانیان در ترکیه در بین سال‌های ۲۰۱۹تا ۲۰۲۱میلادی، بیشتر از جمعیت ایرانیان در اتحادیه اروپا، بریتانیا و استرالیا است.

۱۰مقصد اول مهاجران ایرانی

به‌گزارش سالنامه مهاجرت ایران و بر اساس تجمیع داده‌های بین‌المللی و منابع آماری کشورهای مقصد از سال ۲۰۱۸تا سال ۲۰۲۱میلادی، امارات، آمریکا، کانادا، آلمان، ترکیه، بریتانیا، سوئد، استرالیا، رژیم اشغالگر قدس و کویت ۱۰کشور اول میزبان بیشترین جمعیت مهاجران ایرانی هستند.

طبق آمارOECD، در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱میلادی، ۴کشور آلمان، سوئد، هلند و فرانسه، میزبان بیشترین تعداد مهاجران ایرانی بوده‌اند و آلمان اولین مقصد ایرانی‌ها برای مهاجرت به اروپا محسوب می‌شود.

در عین حال، بررسی‌های رصدخانه مهاجرت ایران در زمینه مهاجرت‌های اجباری، پناهجویی و پناهندگی نیز نشان داده که همچون سال ۲۰۲۰میلادی، کشورهای ترکیه، آلمان، بریتانیا و ایرلند شمالی، عراق و آمریکا ۵مقصد اصلی اتباع ایرانی در وضعیت پناهجویی در سال ۲۰۲۱میلادی بوده‌اند. سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۱همچنین نشان می‌دهد، کانادا، آلمان، آمریکا، ترکیه، ایتالیا، مجارستان، روسیه، بریتانیا، استرالیا و فرانسه بر اساس داده‌های ملی این کشورها در بازه سال‌های ۲۰۱۹تا ۲۰۲۱میلادی، ۱۰مقصد اول دانشجویان ایرانی بوده‌اند. البته طبق گزارش یونسکو در سال ۲۰۲۰میلادی ترتیب این کشورها متفاوت است و به‌ترتیب آمریکا، آلمان، ترکیه، کانادا، ایتالیا، مجارستان، استرالیا، روسیه، فرانسه و بریتانیا ۱۰مقصد اول دانشجویان ایرانی در سال ۲۰۲۰میلادی بوده‌اند.

نسخه مناسب چاپ