اوجی: امسال رکورد جدیدی در صادرات نفت ایران ثبت می‌شود
 

۱۹۰ میلیون بشکه نفت پارسال بیشتر از سال ۱۳۹۹ صادر شد و پیش‌بینی می شود امسال رکورد تازه ای در صادرات نفت ثبت شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، جواد اوجی وزیر نفت در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن اعلام این مطلب با اشاره به اینکه اکنون صادرات نفت به بالاترین رقم نسبت به دو سال اخیر رسیده است، اظهار داشت: ارز حاصل از این صادرات در سررسید مشخص دریافت و به سامانه‌ نیما و سامانه جدید معاملاتی ارز واریز شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه یکی از بخش‌های تأمین‌کننده نیازهای ارزی کشور، وزارت نفت است، در دولت سیزدهم با وجود تشدید تحریم‌های ظالمانه، رکوردهای مطلوبی در زمینه صادرات نفت خام، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی داشتیم. همچنین در بحث تکالیف مان در بودجه ۱۴۰۱ می‌توانم به جرئت بگویم بخش اعظمی از این بودجه محقق شد و وزارت نفت تکالیفش را انجام داد.

اوجی تصریح کرد: از آنجا که کسری بودجه یکی از دلایل تورم است، تکالیفی که به وزارت نفت محول شده بود، در سال ۱۴۰۰ به‌طور کامل محقق شد و برای پارسال هم که هنوز آمار و ارقام کامل نشده است، پیش‌بینی می‌کنیم بخش عمده ای از بودجه تحقق یابد و برای سال ۱۴۰۲ هم با روحیه‌ای مضاعف و کار جهادی در زمینه صادرات پیش می رویم و بی‌شک در سال ۱۴۰۲ رکوردی تازه را در بحث صادرات نفت خواهیم داشت.

وی تأکید کرد: در زمینه تولید ما دستاوردهای مطلوبی در سال ۱۴۰۱ داشتیم و شاهد بودید که در روز پایانی سال ۱۴۰۱ فاز دوم پالایشگاه آبادان با ظرفیت فرآوری روزانه ۲۱۰ هزار بشکه نفت و هفته پیش از آن پالایشگاه فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی با ظرفیت پالایش روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز به بهره‌برداری رسید که به شبکه گاز کشور کمک می‌کند.

وزیر نفت با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ پروژه‌هایی برای بهبود افزایش تولید برنامه‌ریزی کردیم که به باز شدن گره‌های اقتصادی کشور کمک می‌کند، گفت: در زمینه افزایش تولید نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی برنامه‌های خوبی را در وزارت نفت تنظیم کردیم که از پارسال آغاز شده است و امیدواریم بخشی از این پروژه ها را در سال ۱۴۰۲ و بخشی را هم در سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسانیم.

وی افزود: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این پروژه‌ها افزایش تولید خیره‌کننده‌ نفت رخ خواهد داد، همچنین با برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای طرح‌های حفظ و نگهداشت تولید و توسعه، موضوع افزایش تولید را به‌طور جد دنبال می‌کنیم تا در سال ۱۴۰۲ خبرهای خوبی برای مردم داشته باشیم.

اوجی با اشاره به اینکه اولویت ما ورود به زنجیره‌ ارزش صنعت پتروشیمی است، گفت: نزدیک به ۶۰ مجتمع پتروشیمی داریم که محصولات آنها از نظر ما هنوز خام یا نیمه خام است و جا دارد که اینها وارد زنجیره ارزش شوند. به همین دلیل در ۲۰ ماه اخیر به هیچ سرمایه‌گذاری تازه ای مجوز ندادیم مگر این که بپذیرد تا انتهای زنجیره ارزش برود .

وی ادامه داد: حتی اگر قرار است مجتمعی محصول پروپیلن یا متانول تولیدکند باید تا انتهای زنجیره طرح و بودجه‌هایش را تعریف کند و در این زمینه امتیازهای خوبی هم در قانون دیده شده است.

وزیر نفت گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۱ قیمت گاز خوراک پتروشیمی‌ها، قیمت گاز صادراتی بود اما دولت برای حمایت از این صنعت و صنایع پایین‌دستی سقفی را گذاشت و اعلام کرد که بیش از ۵ هزار تومان مبلغ خوراک برای گازپتروشیمی‌ها نباشد. اگر ما می‌خواستیم قیمت گاز صادراتی را برای خوراک پتروشیمی‌ها لحاظ کنیم، بی‌شک دو تا سه برابر این رقم می‌شد.

درهمین حال ، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که تولید نفت ایران در دومین ماه سال جاری میلادی (۲۰۲۳) ۲۰ هزار بشکه افزایش یافت و به ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

به گزارش شانا، آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود از بازار نفت جهان، کل تولید نفت اوپک در دومین ماه سال جاری میلادی را ۲۹ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

براین اساس،مجموع تولید نفت ۱۳ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در فوریه ۲۰۲۳ نسبت به ماه پیش از آن ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. براساس این گزارش، هشت عضو اوپک از جمله ایران در فوریه امسال افزایش تولید داشته‌اند.

تولید نفت خام ایران در فوریه امسال به ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز رسید که این رقم نسبت به ماه پیش از آن ۲۰ هزار بشکه افزایش یافته است. ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

نسخه مناسب چاپ