وزیر اقتصاد: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود دست یافته است
علیرغم تحریم های ظالمانه آمریکا، ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۳ر۱ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.

به گزارش سایت رسمی وزارت اقتصاد ، سید احسان خاندوزی وزیراقتصاد در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز ضمن اعلام این مطلب افزود: صادرات غیرنفتی ۵۳ میلیارد دلاری هم در ۱۱ ماهه سال گذشته ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. واردات هم در همین بازه زمانی ۶۰ میلیارد دلار بوده که نشان می‌دهد اقتصاد ایران را نمی‌توان منزوی کرد.

روزنامه فایننشال تایمز در تحلیل خود در حاشیه این مصاحبه آورده است: به گفته مقام های ایرانی در حین اینکه دو کشور ایران و روسیه تحت تحریم های سنگین هستند، همکاری های خود را از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین افزایش داده اند. روسیه به بزرگترین سرمایه گذار خارجی در ایران طی چند دهه گذشته تبدیل شده است.

وزیراقتصاد همچنین به فایننشال تایمز گفته است که روسیه در سال مالی جاری ۷۶ر۲ میلیارد دلار در پروژه‌هایی صنعتی، معدنی و حمل‌ونقل ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

وی در این مصاحبه تاکید کرد: ما روابط خود را با روسیه استراتژیک تعریف می کنیم و در بسیاری از جنبه ها به ویژه روابط اقتصادی با یکدیگر همکاری می کنیم. چین و روسیه دو شریک اصلی اقتصادی ما هستند و ایران با اجرای توافقات راهبردی روابط خود را با آنها گسترش خواهد داد.

خاندوزی همچنین گفت: مناقشه اوکراین تاسف بار است. روسیه و برخی از کشورهای دیگر علاقمند به استفاده از مکانیسم هایی مانند قراردادهای پولی متقابل یا سواپ های تجارت محور هستند و ما نه تنها با روسیه بلکه با چین و دیگر شرکا از جمله ترکیه در این زمینه مذاکره کرده ایم.

از نظر فنی، این شبکه مالی بین ایران و روسیه وضعیت بهتری نسبت به شبکه های دیگر دارد.

وی همچنین از کارنامه دولت دفاع کرد و گفت: دولت در نظر دارد بانک مرکزی را اصلاح کند که برای دستیابی به اهداف تورمی پاسخگو خواهد بود. همچنین اختیار لازم به این بانک برای کنترل رویه هایی که عرضه پول را ایجاد می‌کنند، داده می‌شود.وزیراقتصاد با اشاره به اینکه همچنین توانستیم نرخ رشد عرضه پول را که در سال گذشته ۳۹ درصد بود، کاهش دهیم و قرار است تا پایان سال مالی امسال این عدد به ۳۰ درصد برسد. همچنین ما مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم، گفت: دولت برای افزایش درآمدهای غیرنفتی، وصول مالیات را از طریق مبارزه با فرارهای مالیاتی افزایش و در عین حال مالیات شرکت ها را ۵ درصد کاهش داده است.

وی گفت: زمانی که کشور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند قطعا مسئولان بیش از گذشته تلاش می کنند و وقت بیشتری را برای خدمت به مردم می گذارند.

خاندوزی همچنین درحاشیه بازدید از خزانه داری کل کشور، مدیریت منابع عمومی بودجه در سال ۱۴۰۱ را نقطه عطف و چرخشی مثبت در مدیریت مالی عمومی کشور ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که این روند در سال ۱۴۰۲ تداوم یابد.

وی ادامه داد: امسال بعد از سال‌های طولانی توانستیم بدون استقراض تنخواه از بانک مرکزی، منابع عمومی دولت را در کل سال ۱۴۰۱ تامین کنیم.

وزیراقتصاد اظهارداشت: در عین حال که استقراض بابت بودجه انجام نشد، اما نزدیک به ۱۰۰ درصد هزینه‌های عمرانی کشور در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرد و همچنین درآمدهای جاری کشور بیش از ۱۳۰ درصد نسبت به رقم تعیین شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تحقق داشت که ما توانستیم بخشی از کاهش درآمد وصولی در حوزه نفت و در حوزه فروش سهام کشور را از طریق سایر درآمدهای کشور جبران کنیم.

وی درباره حساب واحد خزانه و انضباط بخشی به حساب‌های دستگاه‌های اجرایی هم گفت: بیش از ۴۰۰۰ حساب مربوط به دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی نزد خزانه‌داری کشور وجود دارد که از این تعداد ۶۵۷ حساب بود که به تکلیف قانونی خود مبنی بر اینکه حساب‌های فرعی خود را مسدود و صرفاً از پنجره خزانه استفاده کند، عمل نکرده بودند که البته با مصوبه‌ای که در شهریور از هیات وزیران گرفتیم موفق شدیم که به‌ این‌ حساب‌ها هم نظم ببخشیم.

خاندوزی تاکید کرد: اکنون فقط ۹۷ حساب از مجموعه ۴۰۰۰ حساب دستگاه ها و شرکت‌های دولتی باقی مانده است که به تعهدات خود عمل نکرده‌اند که آنها را به مراجع نظارتی معرفی می‌کنیم و خدمات خزانه داری به آنها مسدود خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ