اخبارکوتاه
خسارت ۴ تریلیونی سرمای بهاره به باغات مشگین شهر

سرویس حوادث: مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: طبق برآوردهای اولیه سرمای بهاره بیش از ۴۰هزار میلیارد ریال خسارت به باغات شهرستان مشگین‌شهر وارد کرده است.

به گزارش ایرنا، مهدی خدمتی در جلسه ستاد شورای هماهنگی مدیریت بحران مشگین‌ شهر با اعلام این خبر اظهار داشت: افت دمای هوا و بارش برف در روزهای اخیر خسارت های هنگفتی به باغات شهرستان مشگین‌شهر وارد کرد که کارشناسان در حال برآورد دقیق میزان این خسارت‌ها هستند.

وی افزود: متاسفانه باغداران با وجود هشدارهای مکرر سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر ایجاد دود در باغات به این توصیه ها عمل نکردند و حدود ۶۰درصد از باغات مشگین شهر خسارت دید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل افزود: در سال‌های گذشته باغداران همکاری خوبی با کارشناسان جهاد کشاورزی داشتند به طوری که میزان خسارت ناشی از برف و سرما حدود ۱۰درصد بود.

به گفته وی ، سرمازدگی باغات مشگین‌شهر در ماه های آینده اثرات خود را بر سردخانه‌ها ، صنایع جانبی، کارگران فصلی، بخش حمل و نقل و اقتصاد استان نشان خواهد داد.

صدور حکم جلب چند نفر در طرقبه

سرویس حوادث: روابط عمومی دادستانی شهرستان طرقبه شاندیز از صدور حکم جلب فردی که به شکل نامتعارف نهی از منکر کرده بود و همچنین ۲خانم به اتهام تظاهر به کشف حجاب خبر داد.

در گزارش روابط عمومی دادستانی شهرستان طرقبه شاندیز آمده است: پس از تظاهر به کشف حجاب توسط ۲ خانم در ملآعام و برخورد غیرمتعارف یک فرد با این دو خانم، دستورات قضایی لازم در این زمینه صادر و این افراد جلب شدند.

در ادامه این گزارش تاکید شده است: ضمن دستور برای تحقیق درباره چگونگی شکل گیری اصل ماجرا با دستور قضایی حکم جلب آن فرد به اتهام توهین عملی و اخلال در نظم و همچنین دو نفر خانم به اتهام ارتکاب فعل حرام به لحاظ تظاهر به کشف حجاب صادر شد. به صاحب واحد صنفی که این اتفاق در آن رقم خورده بود هم برای رعایت اصول شرعی و قانونی وفق مقررات تذکرات لازم داده شد.

‎دستور جلب مقصران حادثه مرگ کودک اهوازی صادر شد‏

سرویس حوادث: دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان گفت: دستور جلب مقصران حادثه سقوط منجر به مرگ یک کودک در اهواز صادر شد‎.

‎به گزارش دادستانی مرکز خوزستان، صادق جعفری چگینی بیان کرد: در پی اعلام مفقودی کودک اهوازی در کوی مدرس اهواز دستورات لازم به مراجع انتظامی و امدادی صادر و پس از جستجو مشخص شد این کودک در یکی از حفاری‌های پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب سقوط کرده است، که ‏بلافاصله معاون دادستان مرکز استان و بازپرس کشیک دادسرای اهواز با حضور در محل و حاضر کردن اکیپ ویژه بررسی صحنه جرم با صدور دستورات قضایی و اخذ نظریه کارشناس حوادث و جمع‌آوری ادله، دستور جلب متهمان مربوطه را برای طی روند قضایی صادر کردند‏‎.

‎جعفری چگینی تأکید کرد: قبلا دادستانی کتباً درباره رعایت حقوق عامه و پیشگیری از هرگونه حادثه‌ای تذکرات لازم را به تمامی دستگاه‌ها داده بود که در هر ۲ موضوع برخورد با مقصران حادثه و ترک فعل مسئولان ذیربط پیگیری خواهد شد‏‎.

‎در همین حال، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان برای پاسخگویی در خصوص حادثه سقوط کودک اهوازی به داخل یکی از حوضچه‌های پروژه فاضلاب اهواز که باعث مرگ او شد، در دستگاه قضایی استان حضور یافت. ‏

انفجار یک خانه در اصفهان و تخریب و آسیب به ۱۲خانه دیگر

سرویس حوادث: سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اصفهان از وقوع حادثه انفجار در یک خانه در این شهر خبر داد و گفت: این انفجار سبب تخریب جزیی و کلی ۱۲خانه مسکونی دیگر شد.

فرهاد کاوه آهنگران در گفتگو با ایرنا افزود: این حادثه صبح دیروز در خیابان ابوریحان بیرونی اتفاق افتاد و اکیپ های امداد و نجات از ایستگاه های شماره ۶و ۱۹به محل حادثه اعزام شدند .

وی با تاکید بر این که این حادثه یک مصدوم داشت، ادامه داد: بررسی های اولیه نشان می دهد که این انفجار به احتمال زیاد براثر نشت گاز شهری اتفاق افتاده است.

وی با اشاره این که انفجار در یک خانه یک و نیم طبقه ای اتفاق افتاد و دیوارها و سقف آن تخریب ،ادامه داد: احتمال ریزش این سازه وجود دارد و ۲خانه همجوار آن هم تا زمانی که کارشناس سازه آن ها را بررسی نکند امکان سکونت ندارد.

توقیف کشتی خارجی حامل ۱۲۵هزار لیتر سوخت قاچاق در خلیج‌فارس

سرویس خبر: رئیس کل دادگستری هرمزگان از توقیف یک فروند کشتی خارجی حامل ۱۲۵هزار لیتر سوخت قاچاق توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج ‌فارس خبر داد.

مجتبی قهرمانی گفت: با هماهنگی رئیس حوزه قضایی شهرستان پارسیان، رزمندگان ناوتیپ ۴۱۲ذوالفقار نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از شناسایی یک فروند کشتی خارجی حامل هزاران لیتر سوخت قاچاق در آب‌های خلیج فارس، نسبت به توقیف آن اقدام کردند.

وی با بیان این که کشتی مذکور با تخلف از مقررات و به منظور شناسایی نشدن چراغ‌های خود را خاموش کرده بود، تاکید کرد: این کشتی خارجی پس از تعقیب و گریز با عملیات ویژه پاسداران ناوتیپ ذوالفقار متوقف شد و در بازرسی از آن بیش از ۱۲۵هزار لیتر سوخت قاچاق کشف و ضبط شد.

قهرمانی با بیان این که ۲۶خدمه این کشتی متخلف دستگیر شده اند و برای تکمیل روند تحقیقات در بازداشت به سر می‌برند، افزود: کشتی مذکور پس از توقیف با اسکورت نیرو‌های عملیاتی و شناور‌های ناوتیپ ذوالفقار سپاه پاسداران به بندرگاه هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل مقامات قضایی شد.

حادثه در معبد جان ۳۵ هندی را گرفت

سرویس حوادث: براثر ریزش سکو در معبدی در هند، دستکم ۳۵نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، همچنین براثر این حادثه ۱۶نفر مجروح شدند

در این حادثه کف یک معبد در منطقه ایندور در ایالت مادیا پرادش در حالی که شرکت‌کنندگان در جشن‌های «رام ناوامی» مشغول دعا بودند، فرو ریخت.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند از وقوع این حادثه ابراز تاسف کرد.

نسخه مناسب چاپ