استرداد نقش برجسته دوره ساسانی از بریتانیا
مدیرکل موزه‌ها درباره توقیف یک اثر تاریخی متعلق به ایران توسط پلیس مرزی انگلستان گفت: پرونده مربوط به سال ۲۰۱۶بوده است که در یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه استانستد، یک اثر تاریخی توقیف شد. افسران نیروی مرزی با توجه به نوع بسته‌بندی اثر به آن مشکوک شده و پس از بازرسی، این محموله را ضبط کردند .

به گزارش میراث آریا، مرتضی ادیب‌زاده درباره خبر منتشر شده از یک نقش‌برجسته دوره ساسانی در موزه بریتانیا توضیح داد: در پی ارسال خبر توقیف یک اثر تاریخی متعلق به ایران توسط پلیس مرزی انگلستان، اعلام شد محموله‌ای حاوی بخشی از یک نقش برجسته ساسانی از سوی پلیس تحویل موزه بریتانیا شده است. پرونده مربوط به سال ۲۰۱۶بوده است که در یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه استانستد، یک اثر تاریخی توقیف توقیف شد. افسران نیروی مرزی با توجه به نوع بسته‌بندی اثر به آن مشکوک شده و پس از بازرسی، این محموله را ضبط کردند . وی افزود: این پرونده توسط اینترپل نیز بررسی شده اما تاکنون دستگیری صورت نگرفته است. با پیگیری اداره کل موزه‌های معاونت میراث فرهنگی و همکاری مستمر سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و همچنین مکاتبات صورت گرفته در سال گذشته، روند استرداد این اثر به کشور آغاز شده است. ادیب‌زاده تأکید کرد: پیش‌تر، مسئولان موزه بریتانیا درخواست کردند اثر مذکور پیش از استرداد به ایران، مدتی در موزه بریتانیا به نمایش عموم درآید. با توجه به همکاری این موزه در اطلاع‌رسانی، کارشناسی و مرمت این اثر ارزشمند، مقرر شد پس از اعلام رسمی تحویل امانی شیء از سوی موزه، حداکثر به مدت سه‌ماه این نقش‌برجسته در موزه بریتانیا نمایش داده شده و سپس با تشریفات قانونی به ایران بازگردانده شود.

‎وی گفت: موزه بریتانیا در زمینه تاریخ و هنر دوره ساسانی کارشناسان برجسته‌ای دارد که اصالت این اثر را تأیید و منشأ آن را منطقه فارس اعلام کرده‌اند. مدیر مرکز موزه‌ها اظهار کرد: به نظر می‌رسد اثر مذکور بخشی از یک نقش برجسته با ترکیب بزرگ‌تر بوده است. در حال حاضر فقدان کتیبه سبب می‌شود شناسایی شخص حجاری شده در این نقش برجسته دشوار باشد. اگر چه شواهد ظاهری آن نمایانگر تصویر یک مقام بلندپایه دوره ساسانی است .

لازم به ذکر است، سیدمهدی حسینی، کاردار ایران در لندن، متنی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ما (سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن) از سال ۲۰۱۶با موزه بریتانیا در تماس نزدیک بوده‌ایم تا از اختیار داشتن و کشف یک مجسمه سنگی منحصر به فرد مربوط به دوره پادشاهی ساسانیان در ایران (۶۵۱-۲۲۴پس از میلاد) اطمینان حاصل کنیم. این گنج باستانی به زودی به خانه خواهد رفت .

نسخه مناسب چاپ