کوتاه از سراسر جهان
 

اذعان بی سابقه «باراک»: اسرائیل سلاح هسته‌ای دارد

فارس: «ایهود باراک» نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی طی سخنانی در محکومیت کودتای قضایی «بنیامین نتانیاهو»، در اظهاراتی بی سابقه اذعان کرد که تل‌آویو سلاح هسته‌ای دارد. باراک تصریح کرد: در صورت موفقیت کودتای نتانیاهو [طرح اصلاحات قضایی]، طرف‌های اروپایی از وجود یک دیکتاتوری هسته‌ای در اسرائیل نگران خواهند شد‌. این اعتراف در حالی از سوی این مقام سابق رژیم صهیونیستی مطرح می‌شود که تل‌آویو خارج از معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با حمایت‌های غربی، به گسترش برنامه‌های خود در این زمینه مشغول است.

مالزی مجازات اعدام و حبس ابد را لغو کرد

ایرنا: پارلمان مالزی به اصلاحات قانونی برای لغو مجازات اعدام و حبس ابد به عنوان بخشی از برنامه دولت در راستای تعهدات بین المللی این کشور رأی داد. بر اساس اصلاحاتی که به تصویب رسید، مجازات اعدام با مجازات‌هایی که شامل شلاق و حبس از ۳۰ تا ۴۰ سال است، جایگزین می‌شود و حکم جدید حبس، جایگزین حکم حبس ابد خواهد شد. اصلاحات تصویب شده بر ۱۱ جرم که در حال حاضر حکم آنها مجازات اعدام است از جمله تروریسم، داشتن سلاح گرم و چاقو، آدم ربایی، قتل عمد و قاچاق مواد مخدر لحاظ خواهد شد.

چین: با روسیه و هند قدرت‌های فعلی جهان هستیم

فارس: سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که پکن، مسکو و دهلی قدرت‌های اصلی حال حاضر در جهان با توان اثرگذاری هستند. «مائو نینگ» افزود که چین آماده تقویت روابط با کشورهای یاد شده و ارسال سیگنال مثبت به جهان است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: از آنجا که چشم انداز بین‌المللی و منطقه‌ای با تغییرات عمیق و پیچیده ای روبرو است، ما آماده هستیم تا ارتباط با جامعه بین‌الملل از جمله روسیه و هند را تقویت کنیم و سیگنال مثبتی را در مورد دفاع از چند جانبه گرایی واقعی به جهانیان بفرستیم و به طور مشترک به چالش‌های جهانی پاسخ دهیم.

تاکید نخست وزیر پاکستان بر توسعه همکاری تجاری با ایران

ایرنا: نخست وزیر پاکستان با تاکید بر اهمیت توسعه ایالت بلوچستان به عنوان استان همجوار مرزی با جمهوری اسلامی ایران، خواستار تقویت همکاری‌های تجاری میان دو کشور همسایه شد. «شهباز شریف» در دیدار هیاتی بلندپایه از ایالت بلوچستان این کشور خواستار افزایش مراودات میان این استان مرزی با ایران شد و افزود: توسعه ایالت بلوچستان در اولویت کاری دولت اسلام‌آباد قرار دارد و برای این هدف مصمم به تقویت همکاری‌های دوجانبه با ایران در حوزه تجارت و توسعه

مرزها هستیم.

استرالیا هم استفاده از شبکه اجتماعی «تیک‌تاک» چین

را ممنوع کرد

مهر: چند هفته پس از اقدام مشابه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، «مارک دریفوس» دادستان کل استرالیا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به علت نگرانی‌های امنیتی، استفاده از شبکه اجتماعی چینیِ «تیک‌تاک» در همه دستگاه‌های دولتی فدرال این کشور ممنوع است. آمریکا و متحدانش مدعی هستند که برنامه اشتراک‌گذاری ویدئو و تصویرِ تیک‌تاک، اطلاعات کاربران تیک‌تاک را که از برنامه‌های محبوب جوانان و نوجوانان است، در اختیار دولت چین قرار می‌دهد.

«استولتنبرگ» عضویت فنلاند در ناتو را رسما اعلام کرد

ایسنا: دبیرکل ناتو در سخنانی عضویت فنلاند در ناتو را رسما اعلام کرد و گفت که فنلاند از امروز مشارکت خود در تمامی مأموریت‌های ناتو را آغاز می‌کند. ینس استولتنبرگ افزود: ناتو از پیوستن رسمی فنلاند به این ائتلاف استقبال می‌کند و فنلاند از امروز در تمامی مأموریت‌های ناتو شرکت خواهد کرد و ناتو نیز امنیت آن را بر اساس ماده ۵ پیمان آتلانتیک شمالی تضمین خواهد کرد. این در حالی است که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه درباره پیوستن فنلاند به ناتو گفت که ناتو در حال تقویت مسیر ضد روسیه است که منجر به تشدید

درگیری می‌شود.

کاخ سفید: علیرغم اختلافات با عربستان، به شراکت با ریاض ادامه می دهیم

تسنیم: کاخ سفید در پی تصمیم عربستان و پنج کشور عرب دیگر برای کاهش تولید نفت خود در بیانیه ای اعلام کرد: آمریکا در همه موارد با عربستان موافق نیست، اما همچنان به شراکت با ریاض ادامه خواهد داد.کاخ سفید در واکنش به تصمیم اخیر «اوپک» به رهبری عربستان برای کاهش تولید نفت خود در بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا معتقد نیست که کاهش نفت اوپک با توجه به ابهامات موجود در بازار نفت، مناسب باشد و این موضوع را برای اوپک پلاس و برخی کشورها (عربستان) توضیح داده‌ایم.در این بیانیه آمده است: واشنگتن علیرغم داشتن اختلافاتی با عربستان، اما همچنان به شراکت با ریاض

ادامه می دهد.

هشدار پکن درباره سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

به تایوان

ایرنا: سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا باید به اصول چین واحد و سه اعلامیه مشترک چین و آمریکا در این باره پایبند باشد و از تضعیف روابط چین و آمریکا اجتناب کند. مائو نینگ درباره احتمال ملاقات «کوین مک کارتی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با «تسای اینگ ون» رئیس اجرایی تایوان در سفر وی به آمریکا خاطرنشان کرد که تنها یک چین در جهان است و تایوان بخشی از خاک چین است.

نسخه مناسب چاپ