درگیری شدید میان طالبان با داعش در «نیمروز» و «بلخ» افغانستان
سرویس خارجی: منابع افغان از وقوع درگیری های شدید میان نیروهای طالبان و عناصر داعش در ولایات «بلخ » و «نیمروز» و کشته شدن شش عضو داعش خبر داد.

«محمد آصف وزیری»، سخنگوی فرماندهی امنیت طالبان اعلام کرد که نیروهای این گروه طی یک عملیات نظامی و درگیری هایی شدید در ولسوالی «نهرشاهی»، واقع در «بلخ»، شش عضو داعش را کشته‌اند.«مرصاد»، یک رسانه‌ نزدیک به طالبان نیز در این رابطه نوشت که این عملیات در کوچه سیزدهم منطقه «انجنیر مهدی» انجام شده است.

این در حالی است که پس از کشته شدن «داوود مزمل»، والی ولایت «بلخ» و حمله تروریستی به دفتر مرکز «تبیان» در شهر «مزار شریف»، عملیات‌ نیروهای امنیتی طالبان در این ولایت افزایش پیدا کرده است و به تازگی اعلام شد عامل تدارکی داعش در مرکز ولایت بلخ نیز بازداشت شده است.

همزمان، برخی مسئولان محلی طالبان در ولایت «نیمروز» نیز از وقوع درگیری مسلحانه میان نیروهای طالبان و عناصر داعش در این ولایت در حدود هفت کلیومتری مرز ایران خبر دادند و گفتند که افراد داعش وارد خانه‌های مردم ‌محل شدند.به گزارش خبرگزاری «جمهور» افغانستان، این درگیری در روستای «معصوم آباد»، واقع در شهر «زرنج» این ولایت آغاز شد و همچنان ادامه دارد. منابع همچنین از وقوع انفجارهایی مهیب در این منطقه خبر دادند.

در همین حال، «ثناءالله غفاری» سرکرده داعش در افغانستان طی یک فایل صوتی منسوب به او که در آن به ضربات شدید اخیر وارد شده به این گروه تروریستی اذعان می‌کند، اعلام کرد : تنها شمار کم و انگشت‌شماری از فرماندهان داعش در افغانستان باقی مانده‌اند.

در چنین شرایطی، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در افغانستان از شروع فعالیت کنسولگری مسکو در «مزار شریف» خبر داد.«ضمیر کابلوف» گفت: «الکسی پریورزف»، به عنوان سرکنسول جدید در «مزار شریف» تعیین شده است. وی سابقه فعالیت به عنوان معاون سفیر روسیه در افغانستان را بین سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در کارنامه دیپلماتیک خود دارد.

در خبر دیگری،سفیر فرانسه طی سخنرانی خود در نشست «زنان و اقلیت‌ های قومی در افغانستان» در پاریس اعلام کرد که طالبان، تنها برای مدتی در افغانستان هستند و شهروندان این کشور باید برای افغانستانِ بعد از این گروه آمادگی داشته باشد.

«دیوید مارتینون» افزود: گروه حاکم در افغانستان «یک گروه اسلام‌ گرای قومی» است که شیوه اعمال قدرت آنان، افغانستان را به سمت جنگ‌ های قومی گذشته سوق می‌ دهد که این موضوع برای افغانستان، بسیار ویران‌ کننده و وحشتناک است. وی با اشاره به نقض گسترده حقوق بشر در این کشور گفت : کُشتار و نقض حقوق بشر در افغانستان توسط طالبان، به گواهی مورخان بدتر از شرایط «قرون وسطی» است‌.

در تحولی دیگر، برخی منابع اعلام کردند که انگلیس میزان کمک های بشردوستانه خود به افغانستان را به نصف کاهش داده است. این در حالی است که اخیرا سازمان ملل در گزارشی با اشاره به اینکه افغانستان بزرگترین و شدیدترین بحران بشردوستانه جهان را تجربه می‌کند اعلام کرد که تنها پنج درصد از ۴.۶ میلیارد دلار درخواستی برای کمک‌های بشردوستانه در سال ۲۰۲۳ به افغانستان را دریافت کرده است.

ساخته شده توسط روزنامه اطلاعات

نسخه مناسب چاپ