امروز در تاریخ
امپراتور فریبکار روم به قتل رسید

هشتم آوریل سال ۲۱۷ میلادی «کاراکالا» امپراتور ۲۹ ساله روم در اِربلا به دست یک افسر رومی کشته شد. کاراکالا که در سر هوای اسکندر شدن و تصرف ایران را داشت، چون با جنگ نمی‌توانست به این هدف برسد به نیرنگ متوسل شده بود و از میترا دختر اردوان پنجم شاه وقت ایران خواستگاری کرده بود. اردوان نخست حاضر به قبول درخواست او نبود ولی بعدا با اکراه پذیرفت. کاراکالا با ارتش خود رهسپار شهر تیسفون، پایتخت آن زمان ایران شد تا با میترا ازدواج کند. اردوان و سران کشور، بدون حمل سلاح در خارج از شهر به استقبال داماد آینده ایران شتافتند که به دام «کاراکالا»ا افتادند و جز اردوان و تنی چند از بزرگان، بقیه کشته شدند و کاراکالا سریعا به اربلا رفت و در آنجا منتظر ارتش خود شد تا حمله به تیسفون را آغاز کند ولی چند روز بعد در همان شهر به قتل رسید.

نوسازی شهرداری‌های ایران به سبک اروپا

تجدید سازمان شهرداری‌های شهرهای ایران به سبک اروپا از فروردین ماه ۱۳۰۰ هجری خورشیدی آغاز شد، با وجود این هنوز شهردار در ایران منتخب شورای شهر است، نه ساکنان شهر. در اسفند ماه ۱۲۹۹ تصمیم گرفته شده بود که پس از تعطیلات نوروزی سال ۱۳۰۰، این کار انجام شود.

هوسرل، فیلسوف آلمانی

دکتر ادموند هوسرلریاضی‌دان و فیلسوف آلمانی نیمه اول قرن ۲۰، هشتم آوریل ۱۸۵۹ به دنیا آمد. وی «پدیدارشناسی (فنومنولوژی)» را تکمیل کرد. کتاب‌های او عمدتا در باره منطق و منطق ریاضی هستند. با این که دکتر هوسرل مسیحی شده بود ولی از گزند دشمنی هیتلر در امان نماند. وی در سال ۱۹۳۸ درگذشت.

زادروز بودا

هشتم آوریل در ژاپن، کره، تایوان و هاوایی روز «کامبوتسو» ( زاد روز بودا) است که ۵۶۳ پیش از میلاد در یک خانواده اشرافی در نپال به دنیا آمد و از آسایش و رفاه و اقتدار صرف‌نظر کرد و به جستجوی راهی شتافت که بشر را از رنج و تعب آسوده سازد و این راه را در ۳۵ سالگی پیدا کرد و به ترویج آن پرداخت که همانا کنترل هوس‌ها و نفس اماره است.

www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ