افزایش میزان تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن
سرویس اقتصادی ـ میزان تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن در جهت کمک به رونق تولید و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش یافته است و در این خصوص طی سال ۹۲ بیش از ۱۴۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به این بخش اختصاص پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی اطلاعات، سید کامل تقوی‌نژاد مدیرعامل بانک سپه در نشست خبری با اشاره به نبود یکپارچگی در بازار پول کشور در دولت گذشته گفت: با شروع به کار دولت جدید برنامه‌هایی به اجرا درآمد که بهترین ارتباط بین نهادهای مالی کشور نتیجه آن بود و باعث کاهش نرخ تورم و بالارفتن رشد اقتصادی کشور شد.

به گفته وی، تدابیر کلان اجرا شده در نظام بانکی در یک سال گذشته باعث ایجاد نظم در کنترل نقدینگی و شفافیت آمار و اطلاعات شبکه بانکی شد.

تقوی‌نژاد میزان تسهیلات ارائه شده این بانک طی پارسال را ۱۶۴ هزار فقره به مبلغ ۹۲ هزار میلیارد ریال بیان کرد و گفت: بخش صنعت و معدن ۴۴ هزار میلیارد ریال، بخش کشاورزی ۱۲ هزار میلیارد ریال و بخش بازرگانی ۳۵ هزار میلیارد ریال از این تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به تسهیلات خرد گفت: برای تأمین نیازهای جامعه ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات به مبلغ ۵۶۰۰ میلیارد ریال اعطا شد که ۲۷۹۷ میلیارد ریال آن وام خرید کالا بوده است.

به گفته نامبرده، در چهار ماهه اول امسال تعداد ۴۰۵۰۰ فقره تسهیلات به مبلغ ۳۴ هزار و ۷۳۲ میلیارد ریال اعطا شده که سهم بخش صنعت و معدن ۱۴۵۰۰ میلیارد ریال، بخش کشاورزی ۹۳۸۰ میلیارد ریال و بخش بازرگانی ۱۰ هزار و ۹۵۳ میلیارد ریال بوده است.

وی میزان منابع ارزی این بانک را ۸ میلیارد دلار بیان کرد و گفت: این منابع در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی، فولاد و نیروگاهی و طبق قرارداد با صندوق توسعه ملی به کار گرفته خواهد شد.

مدیرعامل بانک سپه میزان کل سپرده‌های بانک را طی پارسال ۳۴۱ هزار میلیارد ریال بیان کرد و گفت: این میزان در پایان مرداد امسال به ۳۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

وی درباره مطالبات این بانک گفت: میزان مطالبات غیرجاری در سال ۹۱ حدود ۳۱۳۰۰ میلیارد ریال بود که در سال ۹۲ به حدود ۳۲۱۰۰ میلیارد ریال و در پایان خرداد امسال به ۳۳ هزار میلیارد ریال رسید.

تقوی نژاد تأکید کرد: مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان در طبقه مشکوک الوصول قرار دارد که ۴۰ درصد بدهی‌ها را شامل می‌شود که با نرخ کمتر از ۱۴ درصد تسهیلات گرفته‌اند و بازپرداخت نمی‌شود.

وی افزود: در چهار ماهه اول امسال حدود ۹۰۰۰ میلیارد ریال از بدهی‌های معوقه تعیین تکلیف شده است.همچنین مطالبات معوق ارزی بانک ۸۲۰ میلیون دلار است.

وی سرمایه بانک سپه در اسفند ۹۱ را معادل ۸۵۹۹ میلیارد ریال بیان کرد و گفت: این میزان پس از پشت سر گذاشتن مشکلات موجود و تجدید ارزیابی دارایی‌ها و فروش بخشی از آنها به رقم ۷۲۵۰۰ میلیارد ریال رسیده است.تقوی نژاد با اشاره به این که یگانه بانک تحریم شده از سوی سازمان ملل بانک سپه بوده است، گفت: در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و طرح‌های وزارت اقتصاد برای رونق شبکه بانکی کشور طرح‌های تازه‌ای به مرور اجرا خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ