سخنگوی وزارت خارجه:رفتار دولت جمهوری آذربایجان در تعارض با اصول همسایگی است
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به برخی مواضع و اقدامات دولت جمهوری آذربایجان علیه معلمان و دیپلمات‌های ایرانی مستقر در باکو اظهارنظر کرد: ما این رفتار دولت جمهوری آذربایجان را در تعارض با اصول همسایگی می دانیم.

ناصر کنعانی افزود: در حالی که بحران و آشوب سرتاسر سرزمینهای اشغالی فلسطین را فراگرفته است و رژیم صهیونیستی در متزلزل ترین شرایط داخلی به سرمی‌برد و درزمانی که رژیم یادشده با تعرض به مسلمانان روزه دار و هتک حرمت مسجدالاقصی به دنبال فرافکنی بحران‌های چند لایه درون سرزمین های اشغالی است، جمهوری اسلامی ایران تمرکز بر وحدت جهان اسلام و همزمان مقابله با عادی‌سازی روابط با رژیم جنایتکار و اشغالگر اسرائیل را یک ضرورت و تکلیف دینی و وجدانی می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه دولت جمهوری آذربایجان را به احترام متقابل، حرکت در مسیر حسن همجواری و دوری از آنچه خواست صهیونیست ها و دشمنان منطقه است، فراخواند.کنعانی در ادامه تاکید کرد: ایران همزمان با تاکید بر رعایت اصول و مبانی سیاست همسایگی و توجه به اهداف شوم رژیم صهیونیستی در ایجاد اختلاف و تنش در روابط میان کشورهای اسلامی، اقدام متقابل دیپلماتیک را در دستور کار دارد. وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که سیدعباس موسوی سفیرایران در آذربایجان، ۱۷فروردین به این وزارتخانه فراخوانده شد.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است که مراتب «نارضایتی شدید» به دلیل آنچه «اقدامات تحریک‌آمیز اخیر ایران در قبال آذربایجان» خوانده شده است، به موسوی ابلاغ شد.

همچنین به موسوی اطلاع داده شد که ۴نفر از کارکنان سفارت ایران در باکو به دلیل «عملکرد منافی شأ ن دیپلماتیک و مغایر با کنوانسیون ۱۹۶۱وین درباره روابط دیپلماتیک»، «نامطلوب» تلقی و از آنها خواسته شده است در مدت ۴۸ساعت جمهوری آذربایجان را ترک کنند.

نسخه مناسب چاپ