۷فرآیند اصلی نوبت دوم کنکور اعلام شد
هفت فرآیند اصلی نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.

به گزارش ایسنا، ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ (نوبت دوم) برای پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از روز سه شنبه ۱۵فروردین ماه منحصرا از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و داوطلبان تا روز دوشنبه ۲۱فروردین فرصت دارند در این آزمون ثبت‌نام کنند. داوطلبان تا آخر مهلت ثبت‌نام می‌توانند اطلاعاتی را که وارد کرده‌اند ویرایش کنند.

کارت ورود به جلسه داوطلبان کنکور از روز یکشنبه ۱۱تیر ماه تا روز سه شنبه ۱۳تیر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است و اطلاعات تکمیلی نیز در سایت این سازمان و نشریه پیک سنجش در روز ۵تیر ماه اعلام می‌شود.

آزمون سراسری ۱۴۰۲نیز در روزهای چهارشنبه ۱۴و پنجشنبه ۱۵تیر ماه برگزار خواهد شد و زمان دقیق آزمون هر یک از گروه‌های آزمایشی در اطلاعیه ۵تیر ماه سال جاری اعلام می‌شود. نمرات خام داوطلبان کنکور در نیمه دوم مرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و کارنامه نهایی و انتخاب رشته داوطلبان نیز از نیمه دوم مرداد آغاز می‌شود.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در مهلت اعلام‌شده و بر اساس ظرفیت‌های تعیین شده در دفترچه انتخاب رشته می‌توانند رشته‌های مورد علاقه خود را به صورت اینترنتی انتخاب کنند. در نهایت، نتیجه نهایی و بارگذاری کارنامه نتایج نیمه دوم شهریور ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، در کنکور ۱۴۰۲نقش و تأثیر مستقیم کنکور در پذیرش دانشجویان کاهش یافته و سوابق تحصیلی دانش‌آموزان به معیاری برای قبولی دانشجویان در مراکز آموزش عالی تبدیل شده است. بر این اساس، سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۴۰درصد و سهم کنکور ۶۰درصد خواهد بود.

داوطلبانی که در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲شرکت کردند، اوایل اسفندماه سال جاری نمره خام آزمون خود را دریافت می‌کنند و پس از اعلام نتایج سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در خرداد ماه، نمره کل داوطلب اعلام می‌شود.

نسخه مناسب چاپ