معاون اول قوه قضائیه: اختلاف افکنی میان وکلا خیانت به نظام است
معاون اول قوه قضائیه در مراسم بیست وسومین سال تاسیس مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: برخورداری از وکیل به عنوان حق دفاعی است و باید پاس داشته شود.

به گزارش خبرنگار ما ، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق افزود: وکیل کلمه مقدس مانند قاضی و قضاوت است و باید سعی کنیم قداست آن را با رفتار و کردار حفظ کنیم. وی اضافه کرد: دونوع رویکرد نسبت به وکالت وجود دارد . رویکرد سیستم کنترل مجرم و رویکرد رسیدگی عادلانه که درنظم جمهوری اسلامی نگرش بر حضور وکیل در فرآیند دادرسی هم برای بزه دیده و هم برای بزهکار و احقاق حق است .

مصدق گفت:در آئین دادرسی حضور وکیل پیش بینی شده است به طوری که دردادگاه کیفری ۳ وکیل اجازه دارند از موکل خود دفاع کنند.

وی تاکیدکرد : وکیل دادگستری وظیفه دفاع از موکل ، دفاع از حق ، جامعه و عامه مردم را دارد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به این که مردم از وکیل انتظار دارندکه درتراز انقلاب اسلامی باشد اضافه کرد:کسانی که بخواهند بین وکلای مرکز و وکلای کانون های دادگستری درسراسر کشور اختلاف بیندازند خائن به نظام هستند. ۳۰ درصد از وکلای کانون ها از ایثارگران هستند. نیازمند وکیل درتراز انقلاب اسلامی هستیم که ویژگی اش دفاع همه جانبه از مظلوم و کسی که حق اش زایل شده است باشد.

وی بااشاره به مظلومیت ملت فلسطین و حقوق آنان اظهار داشت: باید وکلا بتوانند درباره حقوق این ملت مظلوم قلمفرسایی کنند و آگاهی بدهند.

مصدق درباره حجاب هم گفت:اساسا کارفرهنگی به زور اجبار نمی شود و حتما باید فرهنگ سازی کرد و وظیفه تذکر به کسانی که حجاب درستی ندارند برعهده آحاد مردم است .

وی بااشاره به محاکمه مسئول تیک تاک در آمریکا گفت: وقتی پای امنیت ملی است درآمریکا هم جناح ها درکنار هم قرار می گیرندو باید تاکیدشودکه درباره امنیت ملی کشورمان هم باید همه دریک جبهه واحد باشیم واظهاراتی خلاف امنیت ملی بیان نکنیم.

در ادامه این مراسم، عبدلیان پور رئیس این مرکز در سخنانی گفت: قبل از تاسیس مرکز ، برای هر ۱۱هزار نفر یک وکیل درکشور بود اما حالا برای ۸۵ میلیون نفر جمعیت کشور حدود ۱۰هزار وکیل وجوددارد که سرانه آن

می شود هر یک وکیل برای ۸۵۰ نفر. وی اضافه کرد: درحوزه کارشناسی هم درحال حاضر ۵۰هزار کارشناس رسمی مشغول به کار هستند درحالی که قبلا یکهزار نفربودند.

دراین مراسم باحضور معاون اول قوه قضائیه ، وزیر دادگستری، سخنگوی شورای نگهبان ، سخنگوی دولت وقضات و وکلا از برگزیدگان این مرکز تجلیل و تمبر یادبود این مرکز رونمایی شد.

نسخه مناسب چاپ