سفیر ایران: چین به دنبال منافع خود ازقِبَل میانجیگری بین تهران وریاض نبوده است
محمد کشاورززاده سفیر ایران در پکن در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که چین با چه هدفی نقش میانجی را میان ایران و عربستان بازی کرده است و آیا چین قصد دارد علاوه بر بازیگری اقتصادی، به یک بازیگر سیاسی در منطقه غرب آسیا تبدیل شود، اظها رداشت: چین گانگ وزیر خارجه چین در دیدار امیرعبداللهیان و وزیر خارجه عربستان تاکید کرد که میزبانی برای میانجیگری بین ایران و عربستان برای منافع کشورش نبوده است.

وی افزود:مقام چینی گفت:« ما دو کشور مهم در منطقه راکنارهم قراردادیم و نشستند و صحبت کردند تا زمینه صلح و ثبات بیشتر در منطقه خاورمیانه فراهم شود.»

به گفته کشاورززاده چین هم به روابطش با ایران بسیار توجه دارد و هم به عربستان که یکی از شرکای مهم این کشور است. اکنون تعداد زیادی از کشورها، حتی انهایی که رابطه نزدیکی با آمریکا دارند شریک اول تجاریشان چین است. چین به عنوان یک قدرت اقتصادی برتر در دنیا امکانات بسیار زیادی دارد که همه کشورها ترجیح می‌دهند از این فرصت استفاده بکنند.

چین به دنبال هژمونی در جهان نیست

سفیر ایران در پکن، با بیان اینکه چین دنبال این نیست که بخواهد هژمونی خود را در جهان یا منطقه ایجاد کند، ادامه داد: چین طبق طرح‌هایی که دارد مانند «ابتکار امنیت جهانی» یا «ابتکار توسعه جهانی»، بر این اعتقاد است که همه می‌توانند از دنیا منتفع بشوند و می‌شود برای همه یک زمین برد- برد را فراهم کرد. در سخنان و سیاست‌هایشان دائماً این موضوع مطرح می‌شود که ما به دنبال این نیستیم که بخواهیم کشوری را تحت نفوذ خود قرار بدهیم یا بخواهیم از آن سوءاستفاده کنیم و به همین دلیل هم سیاست‌هایی که در پیش گرفتند عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست.

وی همچنین با اشاره به توافق ایران و عربستان به عنوان دو کشور آسیایی بدون دخالت کشورهای غربی گفت: این توافق تجربه خوبی برای کشورهای منطقه بود و به قول وزیر خارجه چین می‌تواندالگوی خوبی برای سایر کشورها باشد که با گفتگو می‌شود برخی از مسائل را حل کرد و واقعاً چینی‌ها در این زمینه حسن نیت نشان دادند.

روابط تهران و پکن رو به جلو است

کشاورززاده همچنین با اشاره به روابط ایران و چین گفت: روابط تهران و پکن همیشه رو به جلو و توسعه بوده است و روابط ما از زمانی که آقای شی جین پینگ در سال ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد به مشارکت جامع راهبردی ارتقا یافت و متعاقب آن برنامه بیست وپنجساله همکاری‌های مشترک با چین را شاهد بودیم.

وی تاکید کرد: چین خریدار نفت ایران است و بخش اعظمی از نیازهای داخلی کشورمان از چین تأمین می‌شود.

سفیر ایران در پکن با اشاره به همکاری اقتصادی چینی‌ها با ایران ادامه داد: چینی‌ها در مواردی که نیاز داشتیم به کمک ما شتافتند . در دوران کرونا و شرایط سختی که کشور داشت تأمین ۱۲۰ میلیون دز واکسن برای ایران مساله بسیار مهمی بود که چینی‌ها در این زمینه به ما کمک کردند.

وی اظهار داشت: چین به صورت متعارف و غیرمتعارف از ایران نفت می‌خرد و یکسری از کالاهای اساسی ما از این کشور تأمین می‌شود. در سفر اخیری هم که رئیس‌جمهوری به چین داشتند این روابط شتاب خوبی گرفته است و انشاالله در آینده نزدیک روابط تجاریمان بیش از پیش توسعه پیدا خواهد کرد.

کشاورززاده همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا ایران پول‌های بلوکه‌ای در چین دارد گفت: پول بلوکه شده در چین نداریم. خیلی از پروژه‌ها در ایران امروز توسط چینی‌ها انجام می‌شود و برخی از پروژه‌ها نیز در دست اقدام است. همچنین آمریکایی‌ها شرکت‌های زیادی از چینی را تحریم کردند و شرکت‌های چینی متضرر شدند اما با این حال شرکت‌های چینی هنوز در ایران حضور دارند.

این دیپلمات کشورمان در ادامه با اشاره به تبلیغات منفی رسانه‌های غربی علیه چین گفت: این تبلیغات بیشتر نشأت گرفته از حسادت آنها نسبت به پیشرفت‌هایی است که چین دارد. به عنوان مثال امروز شاهد تورم در کشورهای غربی به خصوص آمریکا هستیم اما تورم چین نزدیک یک درصد است. طبق آمارهایی که کشورهای غربی منتشر کرده‌اند زندگی مردم چین ظرف ۴۰ سال گذشته کاملاً متحول شده و این نکته قابل توجه است که ثروتی که چینی‌ها به دست آورده اند با استعمار کشورهای دیگر نبوده است. چین مانند کشورهای غربی نیست که آفریقا ، آمریکای لاتین یا آسیا را استعمار و ثروت آنها را چپاول کردند.

نسخه مناسب چاپ