کاهش رتبه بندی جهانی ایران در ۱۷ فناوری
بر اساس گزارش رتبه‌بندی‌ سازمان «آنکتاد» سال ۲۰۲۳، رتبه ایران در ۱۷فناوری و کاربرد آن‌ها در ۵حوزه در میان ۱۶۶کشور ۷۵بوده است که دلیل آن عدم سرمایه‌گذاری بر روی این ۱۷فناوری‌ بوده است.

امیرعباس محمدی کوشکی، سرپرست تیم ملی اختراعات و نوآوری ایران و کارشناس نوآوری در جلسات سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در گزارش فناوری و نوآوری ۲۰۲۳آنکتاد که توسط سازمان آنکتاد سازمان ملل متحد با همکاری کارشناسان دانشگاه‌ها و آژانس‌ها و سازمان‌های بین‌المللی جمع‌آوری شده است، فرصت‌هایی که منجر به «نوآوری سبز»، کالاها و خدمات و همچنین کوچک‎‌تر شدن ردپای کربن در کشورهای در حال توسعه برای تحریک رشد اقتصادی و افزایش ظرفیت‌های فناوری می‌شود، برجسته‌تر شده است.

وی افزود: این گزارش اندازه بازار ۱۷فناوری سبز و مرزی از جمله هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، وسایل نقلیه الکتریکی و پتانسیل آنها برای ایجاد شغل را تجزیه و تحلیل کرده است.

سرپرست تیم ملی اختراعات و نوآوری ایران تصریح کرد: فناوری‌های مرزی تحت پوشش این گزارش که شامل هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و هیدروژن سبز می‌شود، در حال حاضر بازار ۵ر۱تریلیون دلاری را نشان می‌دهد که می‌تواند تا سال ۲۰۳۰به بیش از ۵ر۹تریلیون دلار افزایش یابد که این میزان تقریباً ۳ برابر اندازه فعلی اقتصاد هند می‌شود.

محمدی کوشکی ادامه داد: بر اساس گزارش ۲۰۲۳ آنکتاد، مجموع صادرات فناوری‌های سبز کشورهای توسعه‌یافته از حدود ۶۰میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸به بیش از ۱۵۶میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. در همین دوره، صادرات کشورهای در حال توسعه از ۵۷ میلیارد دلار به ۷۵ میلیارد دلار افزایش یافته، ضمن آنکه طی سه سال، سهم کشورهای در حال توسعه از صادرات جهانی این نوع فناوری‌ها از بیش از ۴۸درصد به زیر ۳۳ درصد کاهش یافته است.

وی توضیح داد: فناوری‌های سبز و فرصت استفاده از آنها محدود به زمان هستند و باید در سیاست کشورها به عنوان یک هدف قرار گیرند. این فناوری‌ها همچنین تأثیر بسیار زیادی بر صنعت و تولید دارند و در اقتصاد کشورهای در حال توسعه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. به عنوان مثال هوش مصنوعی همراه با رباتیک می‌تواند سیستم‌های تولید را متحول کند و چاپ سه‌بعدی امکان تولید سریع‌تر و ارزان‌تر در حجم کم را فراهم آورد.

محمدی با بیان اینکه در این گزارش ۱۶۶کشور در تمامی این ۱۷ تکنولوژی و در هر یک از این ۵حوزه رتبه‌بندی شده‌اند، یادآور شد: در گزارش فناوری و نوآوری سال ۲۰۲۳رتبه جهانی جمهوری اسلامی ایران میان ۱۶۶ کشور در هر حوزه به شرح ذیل است:

۱-ICT: رتبه ۷۸، نسبت به سال ۲۰۲۱،رشد ۴پله‌ای

۲- مهارت: رتبه ۷۴، نسبت به سال ۲۰۲۱رتبه ثابت

۳- تحقیق و توسعه (R&D): رتبه ۳۵، رشد مثبت ۲پله‌ای

۴- صنعت: رتبه ۱۱۸، رشد ۱۲پله‌ای

۵- سرمایه‌گذاری مالی: رتبه ۶۲، نسبت به سال ۲۰۲۱رشد منفی ۹پله‌ای

وی ادامه داد: در مجموع جمهوری اسلامی ایران در گزارش جهانی فناوری و نوآوری ۲۰۲۳سازمان ملل متحد، رتبه ۷۵جهانی را کسب کرده است که نسبت به سال ۲۰۲۱رشد منفی ۴پله‌ای میان ۱۶۶کشور داشته است.

نسخه مناسب چاپ