خارجی
 

«آ اِس» اسپانیا:طارمی مهاجمی مرگبار برای تیم های حریف است

نشریه AS اسپانیا در گزارشی به تمجید از مهدی طارمی مهاجم ایرانی پورتو پرداخت و از او به عنوان یک مهاجم مرگبار و کشنده برای تیم‌های حریف یاد کرد.

به گزارش مهر، حساس‌ترین بازی هفته بیست و هفتم لیگ پرتغال جمعه شب بین پورتو و بنفیکا برگزار شد و در نهایت پورتو ۲ بر ۱ پیروز شد. مهدی طارمی که ۸۸ دقیقه در ترکیب پورتو حضور داشت، در دقیقه ۵۴ موفق شد گل دوم و برتری پورتو را به ثمر برساند.گل پیروزی بخش طارمی که در ادامه روند رو به رشد این مهاجم ایرانی در پرتغال است، تمجید روزنامه AS اسپانیا را به دنبال داشت.

در بخشی از گزارش این روزنامه آمده است:

«مهدی طارمی بار دیگر در کلاسیکو فوتبال پرتغال تعیین کننده بود. مهاجم ایرانی گل دوم پورتو را به ثمر رساند تا پورتو در دالوژ در حضور بیش از ۶۰ هزار تماشاگر در فضایی تماشایی بنفیکا را شکست دهد. این دومین شکست برای تیم لیسبون در طول فصل است. مهاجم ایرانی یکی از برجسته‌ترین بازیکنان پورتو در این فصل است. او تاکنون ۱۴ گل در لیگ پرتغال به ثمر رسانده است و تنها ۳ گل با ژائو ماریو و گونسالو راموس، بهترین گلزنان لیگ برتر پرتغال فاصله دارد. طارمی علاوه بر این ۶ پاس گل دارد. بنابراین در ۲۷ بازی که انجام داده روی ۲۰ گل تاثیرگذار بوده است. او در واقع در ۳۴ درصد از گل‌های تیمش به صورت مستقیم شرکت داشته است.

با این حال، اگر این ارقام به همه مسابقات برده شود، حتی چشمگیرتر می‌شوند. طارمی در ۴۲ مسابقه‌ای که در طول فصل انجام داده ۲۳ گل و ۱۲ پاس گل به ثبت رسانده است. پنج گل در لیگ قهرمانان اروپا و چهار گل دیگر در جام‌های مختلف بوده‌اند. او با حداقل ۹ بازی پیش رو، سه گل با بهترین گلزن در لیگ پرتغال فاصله دارد. طارمی این کار را در فصل گذشته با ۲۶ گل در ۴۸ بازی انجام داد. از زمان ورود به پورتو، طارمی در هیچ فصلی کمتر از ۲۰ گل نزده است.»

روزنامه AS در ادامه با عنوان «یک انفجار دیرهنگام» به مرور دوران حرفه‌ای مهدی طارمی در فوتبال از شاهین بوشهر تا پرسپولیس، الغرافه و سپس حضور در لیگ برتر پرتغال پرداخت .

جایزه بهترین بازیکن پورتو برای طارمی

در پایان این مسابقه، «متئوس اوریبه» جایزه بهترین بازیکن زمین که از طرف لیگ پرتغال اهدا می‌شود را از آن خود کرد. طارمی هم جایزه بهترین بازیکن پورتو که در پایان هر مسابقه توسط خود این باشگاه اهدا می‌شود را به دست آورد.

هوش مصنوعی بهترین دروازه بانان تاریخ فوتبال را معرفی کرد

ربات معروف هوش مصنوعی، بهترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال را انتخاب کرد.

به گزارش فارس، ربات‌ چتِ مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شرکت آمریکایی «اُپن اِی.آی» که ChatGPT نام دارد، ۱۰ دروازه‌بان برتر تاریخ فوتبال را انتخاب کرد.

در این فهرست «لِئو یاشین» دروازه‌بان افسانه‌ای و فقید شوروی سابق که تمام دوران حضور در مستطیل سبز را در تیم دینامو مسکو سپری کرد، در رتبه نخست قرار گرفته است. یاشین تنها دروازه‌بان تاریخ است که موفق به کسب توپ طلای فوتبال جهان شده است.

«دینو زوف» دروازه‌بان پیشین تیم ملی ایتالیا، «گوردون بنکس» گلر اسبق تیم ملی انگلیس، «پیتر اشمایکل» دانمارکی و «جان لوئیجی بوفون» دروازه‌بان ایتالیایی تیم پارما که در سن ۴۵ سالگی، همچنان مسئولیت حفاظت از دروازه زردوآبی‌ها را برعهده دارد، در رتبه‌های دوم تا پنجم هستند.

«مانول نویر» دروازه‌بان بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان، «ایکر کاسیاس» گلر سابق اسپانیایی، «ادوین فن در سار» هلندی، «سپ مایر» و «اولیور کان» آلمانی هم در رتبه‌های ششم تا دهم جای گرفته‌اند.

بر اساس این فهرست، گلرهای آلمانی و ایتالیایی با سه و ۲ سهمیه، بیشترین نماینده را در بین بهترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال دارند.

نتایج مسابقات مهم فوتبال دراروپا

منچستریونایتد ۲ اورتون صفر

برنتفورد ۱ نیوکاسل ۲

تاتنهام ۲ برایتون ۱

ولوز ۱ چلسی صفر

لورکوزن ۳ آینتراخت ۱

دورتموند ۲ یونیون ۱

فرایبورگ صفر بایرن مونیخ ۱

ماینتس ۲ وردربرمن ۲

اودینزه ۲ مونزا ۲

فیورنتینا ۱ اسپتزیا ۱

آتالانتا صفر بولونیا ۲

سمپدوریا ۲ کرمونزه ۳

نسخه مناسب چاپ