کوتاه از سراسر جهان
 

نصرالله خواستار شرکت گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس شد

ایسنا: دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی تلویزیونی به مناسبت ماه مبارک رمضان از مردم برای شرکت گسترده در راهپیمایی روز قدس به عنوان بخشی از نبرد مردم فلسطین و ملتهای منطقه برای دفاع از مسجد الاقصی و قدس دعوت کرد. «سید حسن نصرالله» گفت که وقایع بیت المقدس، کرانه باختری و سوریه به هم ارتباط دارند و حول محور یک موضوع هستند. دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که هفته آینده و در جریان روز جهانی قدس درباره رویدادهای اخیر در جنوب لبنان و نوار غزه صحبت خواهد کرد. وی افزود: از همگان برای مشارکت گسترده‌تر برای بزرگداشت روز جهانی قدس به عنوان مقابله‌ای که ملت فلسطین و ملت‌های منطقه در دفاع از قدس و مسجد الاقصی انجام می‌دهند، دعوت می‌کنم. در این حال «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی اذعان کرد که بازدارندگی این رژیم مقابل حزب الله لبنان از بین رفته است.

اعزام زیردریایی هسته‌ای آمریکا به خاورمیانه

ایرنا: نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که یک فروند زیردریایی هسته ای مجهز به موشک هدایت شونده در حمایت از ناوگان پنجم خود مستقر در بحرین را به آب های خاورمیانه اعزام کرد. تیموتی هاکینز فرمانده آمریکایی در بیانیه ای گفت که زیردریایی «یو اس اس فلوریدا» روز پنجشنبه وارد منطقه شد و عبور از کانال سوئز را آغاز کرد. هاکینز اظهار داشت: این زیردریایی قادر به حمل ۱۵۴ موشک کروز تاماهاوک است و برای کمک به ناوگان پنجم آمریکا در بحرین با هدف تامین امنیت و ثبات دریایی منطقه ای اعزام شده است.

دعوت تاجر روس از ترامپ برای پناهندگی به روسیه

فارس: «ویکتور بوت» تاجر و سیاستمدار روس، با ارسال پیامی از دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا خواست برای حفظ جان خود و رهبری جنبش ضد گلوبالیستها(جهان گرایان)، به روسیه پناهنده شود. ویکتور بوت در حساب تلگرامی خود نوشت، اول از همه معتقدم که جان ترامپ در آمریکا در خطر است و دادگاهی که در نیویورک آغاز شده، تنها با محکوم شدن ترامپ و از دست دادن شانس وی برای ریاست جمهوری خاتمه نخواهد یافت. به گفته بوت، ترامپ قادر به رهبری جنبش جهانی ضدگلوبالیستها و نجات مردم آمریکاست. ویکتور بوت اخیرا به عنوان بخشی از تبادل زندانی میان آمریکا و روسیه با یک بسکتبالیست آمریکایی معاوضه شد و به خاک روسیه بازگشت. او که تاجر سلاح است سال ۲۰۰۸ در ایالات متحده بازداشت شده بود.

گالوپ: کشورهای عربی و اسلامی به دموکراسی آمریکا

شک دارند

ایسنا: نظرسنجی جدید مؤسسه گالوپ حاکیست که تعداد زیادی از مردم کشورهای عربی و اسلامی معتقدند آمریکا درباره تعهدات خود درخصوص دموکراسی در منطقه جدی نیست و بیشتر آن‌ها اعتقاد دارند که آمریکا به آن‌ها اجازه ساختن آینده سیاسی‌شان را نمی‌دهد. حدود ۲۶ درصد عراقی‌ها معتقدند که آمریکا در عمل به تعهدات خود درباره دموکراسی در خاورمیانه جدی نیست و ۷۲ درصد درباره نیت آمریکا شک دارند. براساس این نظرسنجی مردم کشورهای تونس، ترکیه، فلسطین، عراق، یمن، پاکستان، لبنان، لیبی، افغانستان و اردن معتقدند که آمریکا اجازه ترسیم آینده آن‌ها را نمی‌دهد و به تعهدات خود درباره بهبود وضعیت اقتصادی آن‌ها عمل نمی‌کند.

اخراج سفیر آلمان از چاد

فارس: دولت چاد سفیر آلمان را به دلیل رفتار بی ادبانه و محترم نشمردن قواعد دیپلماتیک، از این کشور آفریقایی اخراج کرد. سخنگوی دولت چاد اعلام کرد به «جان کریستین گوردون کریک» سفیر آلمان در چاد ۴۸ ساعت برای ترک کشور مهلت داده شده است. دولت چاد اعلام کرد که سفیر آلمان در چاد به دلیل «رفتار بی‌ادبانه» و «عدم رعایت آداب و رسوم دیپلماتیک» ظرف ۴۸ ساعت از این کشور اخراج خواهد شد. گوردون کریک از سال ۲۰۲۲ سفیر آلمان در چاد است.

حمله افراد مسلح به روستایی در نیجریه با ۴۶ کشته

مهر: مقامات دولت نیجریه اعلام کردند در حمله افراد مسلح به روستایی در مناطق مرکزی این کشور ده‌ها نفر کشته و شماری نیز زخمی و ناپدید شدند. مقامات نیجریه اعلام کردند در حمله افراد مسلح به روستای «اوموجیده» در ایالت «بنوئه» در مناطق مرکزی نیجریه ۴۶ نفر کشته شده و ده‌ها نفر نیز زخمی و ناپدید شدند. «باکو ایجه» رئیس دولت محلی بدون اشاره به هویت عاملان این تراژدی گفت افراد مسلح تمامی مردم روستا را به رگبار بستند و احتمالا آمار کشته‌شدگان

افزایش یابد.

نسخه مناسب چاپ