تاسیس ۱۲ کتابخانه عمومی مرکزی در کشور
اصفهان – خبرنگار اطلاعات: معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از تاسیس ۱۲ کتابخانه عمومی مرکزی در مراکز استان خبر داد و گفت: تا پایان امسال حداقل ۳ کتابخانه مرکزی در مراکز دیگر استان‌ها افتتاح خواهد شد.

محمدرضا هراتی در حاشیه مراسم تکریم سرپرست و معارفه مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان که در سالن اجتماعات بهزیستی این استان برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: ضریب ارائه خدمات در کتابخانه‌های مرکزی عمومی همچون منابع و فضای مناسب برای مطالعه ۱۰ برابر افزایش می یابد و خدمات متنوعی نیز به اعضا ارائه می شود.

وی با اشاره به این که همزمان با نیمه ماه شعبان گذشته دوازدهمین کتابخانه مرکزی نهاد کتابخانه‌ها در مرکز استان قم افتتاح شد، گفت: در حال برنامه ریزی برای ساخت کتابخانه مرکزی در اصفهان هستیم. هراتی افزود: کتابخانه‌های مرکزی نهاد کتابخانه‌های عمومی به روز و متمایز از دیگر کتابخانه‌های عمومی است و این کار موجب می شود تا جوانان و نوجوانان و همچنین توانخواهان به عنوان گروه‌های خاص ترغیب به این کتابخانه‌ها شوند و این موضوع خود به خود به ارتقاء فضای فرهنگی استان‌ها نیز کمک می کند.

وی با اشاره به این که در کتابخانه‌های عمومی ۶۰ خدمت ارائه می شود که یکی از آن‌ها آموزش به صورت مدل‌های مختلف به خانواده‌ها است،گفت: تمامی فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کتاب محور است و حتی در کتابخانه‌ها آموزش کسب و کارهای کوچک بر اساس کتاب‌های موجود در کتابخانه ارائه می شود و برای دانشجویان نیز این امکان فراهم شده است تا بتوانند به مقالات دسترسی داشته باشند. هراتی با بیان این که کمبود سرانه مطالعه در کشور را قبول نداریم،گفت: سرانه مطالعه در کشورمان در وضعیت بدی قرار ندارد، اما مطلوب هم نیست و بر اساس آمارهای رسمی قابل دسترس خانه کتاب، مشخص است که چه تعداد عنوان کتاب چاپ و وارد چرخه فروش می شود و این آمارها نشان می دهد مردم کشورمان اهل مطالعه و کتابخوانی هستند.

وی با اشاره به این که بر اساس قانون، شهرداری‌ها باید نیم درصد از درآمدهای خود را به نهاد کتابخانه‌های عمومی شهر خود پرداخت کنند،افزود: بسیاری از شهرداری‌های کشور به این تکلیف قانونی عمل می کنند، اما در قانون تغییراتی ایجاد شده است تا از امسال شهرداری‌ها بیشتر مجاب به پرداخت نیم درصد درآمدهای خود به به نهاد کتابخانه‌های عمومی شوند.

در مراسم تکریم سرپرست و معارفه مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان، علی شاه نظری به عنوان مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان منصوب شد و از عباس نعمتی که ۳ ماه سرپرست این اداره کل بود قدردانی به عمل آمد.

نسخه مناسب چاپ