شرایط ثبت نام اتباع خارجی در کنکور اعلام شد
شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲برای اتباع غیر ایرانی داوطلب، از سوی سازمان سنجش اعلام شد.

به گزارش ایسنا، فقط اتباع غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری بوده و در صورت شرکت اتباع غیر ایرانی مقیم سایر کشورها پذیرش آنها لغو می‌شود. همه داوطلبان تحصیل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در رشته‌ها، مقاطع و دوره‌های مختلف تحصیلی مشمول شرایط و ضوابط اعلام‌شده برای شرکت در آزمون هستند.

حداکثر نوبت تحصیل مجاز در مقاطع کارشناسی پیوسته نیز برای آن دسته از داوطلبان تحصیل که در چارچوب ضوابط و مقررات سازمان سنجش آموزش کشور در دوره‌های دانشگاه پیام نور پذیرفته شده‌اند، ۵سال و در صورت افزایش سنوات، تمدید نیمسال تحصیلی به مدت دو نیمسال طبق تصمیم‌گیری کمیسیون موارد خاص دانشگاه پیام نور خواهد بود.

داوطلبان غیر ایرانی، مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیر مجاز تردد و اسکان اتباع غیر ایرانی هستند و در صورت قبولی در کد رشته مناطق غیر مجاز، قبولی آنها در آزمون ورودی همان سال لغو می‌شود.

داوطلبان هر یک از رشته‌های تحصیلی باید واجد شرایط مقررات و ضوابط پذیرش بوده و محل تحصیل خود را با توجه به ضوابط مربوط انتخاب کنند در غیر اینصورت قبولی آنها لغو می‌شود.

همچنین پذیرش داوطلبان تحصیل در رشته‌هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود از جمله تعهدات استخدامی و رشته‌های خاص و غیر مجاز مندرج در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش، ممنوع است.

جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعهدی درباره صدور مجوز اقامت برای خانواده داوطلبان تحصیل به استثناء همسر و فرزندان دانشجویان ندارد.

همه داوطلبان تحصیل پذیرفته‌شده در آزمون سراسری دوره روزانه موظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات هیأت امنای دانشگاه‌های وزارت علوم حداکثر تا ۸۰درصد شهریه دوره نوبت دوم و در گروه پزشکی بر اساس مصوبات وزارت بهداشت هستند.

پذیرش اتباع غیر ایرانی ورودی آزمون‌های سراسری و دوره‌های بدون آزمون در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و دکترای حرفه‌ای، ملزم به دارا بودن مدرک دیپلم از مدارس جمهوری اسلامی ایران و نیز مدارس بین‌الملل در داخل ایران است.

نسخه مناسب چاپ