آغاز اجرای طرح های مقابله با کشف حجاب از شنبه
 

سرویس حوادث: فرمانده کل انتظامی کشور موضوع کشف حجاب را از دغدغه های مهم آحاد جامعه دانست و تاکید کرد: پلیس از شنبه ۲۶فروردین ماه با این موضوع در ۳ حوزه معابر عمومی، خودرو و اماکن برخورد می‌کند.

سردار احمدرضا رادان درباره اجرای قانون عفاف و حجاب، اظهار داشت: در ابتدای حکم مسئولیت و فعالیت بنده در فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کردم که وظیفه خود و همکارانم می دانم که دغدغه های مردم را شناسایی و بر اساس آن اقدام کنیم.

رئیس پلیس کشور تاکید کرد: موضوع مبارزه با سرقت، جمع آوری معتادان متجاهر و قاچاق کالا از مطالبات مردم و جزو اولویت های پلیس طی ۲ ماه پایانی سال گذشته بود که امسال هم با جدیت ادامه خواهد داشت.

وی افزود: امسال موضوع کشف حجاب که یکی دیگر از دغدغه های مردم متدین و آحاد جامعه است و حتی قوه قضائیه و دولت هم طی ابلاغ هایی پیگیر آن بودند، در دستور کار پلیس قرار گرفت. اگرچه در مرحله نخست این گونه تصور نمی شود که یک مساله اجتماعی است، ولی همه سرریزهای اجتماعی به نوعی پیوند انتظامی به یکدیگر پیدا می کنند؛ بنابراین بایدها و نبایدهایی به دنبال خواهد داشت.

رادان ادامه داد: بر این باور هستیم که بانوان عزیز ایران، خانم هایی عفیف و اخلاق محور هستند که به سلامت جامعه توجه دارند، چرا که سلامت جامعه در حفظ حجاب مناسب و در خور شأن آنهاست که بانوان عزیز آن را رعایت می کنند، اما عده قلیلی هستند که از این موضوع غافلند و رفتاری غیر از این دارند، لذا انتظار داریم واحدهای فرهنگی هم به وظیفه خود در این باره عمل کنند تا آن عده قلیل هم متوجه این غفلت شوند.

وی تاکید کرد: پلیس در ۳ حوزه معابر عمومی، خودرو و اماکن که کشف حجاب بعضا در آن ها انجام می گیرد اقدام هایی را به طور جدی برنامه ریزی و با اعلام خبر قبلی از شنبه آینده ۲۶فروردین ماه جاری در این ۳ حوزه اجرایی خواهد کرد.

فرمانده کل انتظامی کشور با اشاره به استفاده از فن آوری و تجهیزات پیشرفته برای شناسایی فرد خاطی در حوزه معابر عمومی، افزود: ابتدا به متخلف تذکر داده خواهد شد و بعد از آن فرد با مدارک به حوزه قضایی معرفی می شود تا پرونده اش مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی ادامه داد: در حوزه خودرو بار نخست تذکر داده خواهد شد و درصورت تکرار به هر نحو ممکن خودرو، توقیف سیستمی و در مرحله بعد توقیف در محل و سپس در مرحله آخر انتقال خودرو به پارکینگ انجام خواهد گرفت . لذا از رانندگان عزیز به ویژه مالکان خودرو می خواهیم در این باره دقت کافی را داشته باشند.

رادان درباره حوزه صنوف هم تاکید کرد: صنوفی که متصدیان آن احیانا کشف حجاب می کنند حتما مورد توجه جدی قرار خواهند گرفت و به آن ها تذکر داده خواهد شد و در صورت تکرار اخطار پلمب و در نهایت پلمب واحد صنفی در دستور کار قرار می گیرد که این مورد شامل باغ تالارها، رستوران ها و مراکز نظیر آن خواهد شد.

فرمانده کل انتظامی کشور درباره وظایف سایر دستگاه ها در این حوزه، گفت: مطالباتی که مسئولان محترم دارند مورد توجه است؛ یعنی همانطور که وزارتخانه هایی مانند آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه های خود بحث انجام به وظایف را مطرح کردند، سایر دستگاه ها هم مکلف هستند به وظایف خود در این حوزه عمل کنند.

رادان در پاسخ به این سئوال که درصورت ارسال پیامک اشتباهی، چه تدبیری در نظر دارید، گفت: پیامک در دفعه نخست حکم تذکر را دارد و در متن آن از فرد تذکر گیرنده خواسته می شود اگر اشتباهی انجام گرفته است، به همان سر شماره این اشتباه را اعلام کند و ما هم به رغم داشتن مستندات و مدارک از آنجا که به مردم اعتماد داریم این اشتباه را می پذیریم؛ اما در دفعات بعد قطعا از فن آوری های هوشمند استفاده خواهیم کرد و مدارک قطعیت خواهد داشت.

وی با بیان این که هموطنان همیشه همراه، همکار و همیار پلیس بوده‌اند، افزود: امیدواریم در این حوزه هم با ما همراه باشند؛ چرا که پلیس وظیفه خود می‌داند برای حفظ سلامت جامعه قانون را اجرا کند و مردم هم همین توقع را از پلیس دارند.

ثبت کشف حجاب توسط دوربین‌های ثبت جرائم رانندگی

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ هم گفت: دوربین‌های ثبت جرائم رانندگی موارد کشف حجاب را هم ثبت می‌کنند.

سردار محمدحسین حمیدی در گفتگو با تسنیم در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که آیا موارد کشف حجاب توسط دوربین‌های ثبت تخلفات و جرایم رانندگی که در سطح شهر وجود دارند، رصد می‌شود، اظهار کرد: بله، تمامی سامانه‌هایی که در سطح شهر فعالند، بهره‌برداری‌های چند منظوره دارند و هر اطلاعاتی را در خود ذخیره می‌کنند. وی افزود: البته دوربین‌های نظارتی که در سطح شهر وجود دارد را شهرداری تهیه کرده است و مسئولیت نگه داشتن آن ها هم با شهرداری است، اما این دوربین‌ها بانک‌های اطلاعاتی مختلفی دارند که هر نهاد و سازمان می‌تواند اطلاعات مربوط به خود را از این بانک‌ها استخراج کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ادامه داد: پلیس راهنمایی و رانندگی داده‌های مربوط به حوزه ترافیک را از این دوربین‌ها بهره‌برداری می‌کند و بخش‌های دیگر هم اطلاعاتی که مورد نیاز دارند را برداشت می‌کنند.

‎راهکار جدید پلیس با استفاده از سیستم‌های هوشمند

مرکز اطلاع رسانی پلیس هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پلیس بر اساس «مر قانون» با موضوع کشف حجاب برخورد خواهد کرد ‎.

‎در بخشی از این اطلاعیه آمده است: پلیس در چارچوب حفظ ارزش‌ها، صیانت از حریم خانواده‌ها و تقویت سلامت روانی جامعه و تأمین آرامش شهروندان ، هیچ نوع رفتار و کنش فردی و جمعی مغایر با قانون را بر نمی‌تابد و لاجرم با هر فعل و اقدامی که امنیت روانی و آرامش عمومی را دستخوش چالش کند، بر اساس «مُرّ قانون» برخورد می‌کند‏ ‎.

‎به همین سبب، از معدود کسانی که با بی توجهی؛ سیمای اخلاقی جامعه را مخدوش می‌کنند، انتظار می‌رود علاوه بر رعایت دقیق قانون و هنجارهای جامعه، از هر نوع کنشی که چهره معنوی کشور را لکه دار کند و موجب اشاعه ناامنی و اضطراب می‌شود، به جد بپرهیزند‎.‎ مدیران اماکن و صنوف مختلف هم با تعامل پویا و خردمندانه، نظارت بر رعایت هنجارهای جامعه توسط متصدیان صنوف را با جدیت اعمال کنند‎.

در ادامه اطلاعیه مرکز اطلاع رسانی پلیس با تاکید بر بهره گیری پلیس از سیستم‌های هوشمند برای برخورد با قانون گریزان و مجرمان، تاکید شده است:‎در اقدامی ابتکاری، پلیس برای جلوگیری از بروز هرگونه تنش و تزاحم با هموطنان در برقراری قانون حجاب، با استفاده از ابزار و دوربین‌های هوشمند در اماکن و معابر عمومی، نسبت به شناسایی افراد هنجارشکن اقدام و با ارسال مستندات و پیام اخطار به ناقضان قانون حجاب و عفت عمومی، در زمان و مکان مورد نظر، آن‌ها را نسبت به عواقب قانونی تکرار این جرم مطلع می‌کند‏‎.

نسخه مناسب چاپ