کشاورزان ایران ۳ برابر میانگین جهانی آب مصرف می‌کنند!
 

سرویس شهرستان ها: معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ایران یک درصد جمعیت دنیا را دارد در حالی که ۲.۵تا ۳ برابر دنیا در بخش کشاورزی آب مصرف می‌کنیم و ۸۰درصد کشاورزی ما مبتنی بر کشاورزی آبی است.

هوشنگ ملایی در مراسم تکریم و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: یک درصد جمعیت کشور در خراسان‌ جنوبی ساکن است و حدود یک درصد آب کشور در این استان استفاده می‌شود که بیشترین استفاده در بخش آب زیرزمینی است.

وی ادامه داد: در ایران با وجود داشتن یک درصد جمعیت دنیا، ۲٫۵ تا ۳ برابر دنیا در بخش کشاورزی مصرف آب داریم که بخشی از آن مربوط به اقلیم خشک است؛ در حالی که در دنیا ۸۰ درصد محصولات از طریق کشاورزی دیم به دست می‌آید و ۲۰ تا ۲۵ درصد از طریق کشاورزی آبی است.

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: چالش آب تقریبا در همه استان‌های کشور حتی مناطق دارای بارش زیاد وجود دارد، اما در استان‌هایی که بارش کمتری دارند، این چالش از شدت بیشتری برخوردار است.

ملایی با بیان این که اگر تصمیم بر رشد جمعیت در کشور است قطعا باید سفره غذایی هم تأمین شود که از طریق بخش کشاورزی محقق می‌شود.،ادامه داد: اکنون از هر متر مکعب آب در بخش کشاورزی حدود ۲٫۱ تا ۳٫۱ کیلوگرم تولید محصول داریم که این رقم در دنیا حدود ۵٫۲ و در کشورهای پیشرفته بیش از ۵٫۳ تا چهار کیلوگرم است.

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: نقشه راه در خراسان جنوبی با اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی دیده شده است که باید به این هدف برسیم اما در کنار آن باید شاخص‌های سهم صنعت از آب استان ارتقا پیدا کند، زیرا بیشترین اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده را دارد.

وی گفت: یکی از مسائلی که در طرح سازگاری با کم‌آبی در خراسان جنوبی پیش‌بینی شده، بهره‌وری در بخش کشاورزی است، اما نگاه فقط در این زمینه به کشاورز و جهاد کشاورزی نیست، بلکه مجموعه حاکمیت، بانک‌ها، دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی باید کمک کنند تا بتوانیم بهره‌وری در بخش کشاورزی را ارتقا دهیم و در این میان یکی از راه‌ها، کشت گلخانه‌ای است.

موضوع حکمرانی آب جدی گرفته شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی هم در این نشست با بیان این که آب مهمترین موضوع و مساله در سطح ملی، منطقه‌ و کشورهای مختلف است، افزود: همه سطوح درگیر جامعه‌ و مردم با بحران‌ کم‌آبی آشنا شده اند و باور عمومی در زمینه مدیریت مصرف آب شکل گرفته است.

علیرضا عباس‌زاده افزود: این مقدمه یک اجماع عمومی است ، مدیریت یک تنه کارآمد نیست و باید به سمت مدیریت مشارکتی همه جانبه و سیاست یکپارچه مدون در سطح کشور پیش برویم. این موضوع برای استان‌هایی مانند خراسان جنوبی که کمبود آب و خشکسالی نمود بیشتری دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است و موضوع حکمرانی آب را باید جدی بگیریم، حکمرانی به این معناست که همه بخش‌های جامعه با یک باور عمومی به این نتیجه مهم رسیده و مشارکت کنند تا این‌ معضل حل شود زیرا دولت تنها کنشگر این مساله نیست.

معاون استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر این که عدالت و انصاف باید در سیاست‌گذاری‌ها مدنظر باشد تا مقبول جامعه هدف قرار گیرد، افزود: همه مردم، گروه‌ها، تشکیلات و دیگران، آب را حق خود می‌دانند اما کسی برای حفاظت از منابع آب تلاش نمی‌کند در حالی که همه افراد باید آن را تکلیف بدانند و برای حفاظت از منابع آبی هم بکوشند.

لزوم تأمین منابع آب از طریق طرح‌های توسعه‌ای

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی هم با اشاره به اقلیم خشک و فراخشک استان گفت: وضعیت خاص اقلیم ، سبب شده است در زمینه منابع آب های سطحی و زیرزمینی استان دچار محدودیت های قابل توجهی شویم.

عباس سارانی بر لزوم تأمین منابع آب از طریق طرح‌های توسعه‌ای از جمله خطوط انتقال، احداث سد و طرح‌های تغذیه‌ای تاکید کرد و افزود: مدیریت صحیح منابع آب و‌ مصارف و همچنین استفاده از آب‌های غیرمتعارف از دیگر اقدامات مهم و ضروری است.

وی گفت: در بخش مدیریت صحیح منابع و مصارف آب پروژه سازگاری با کم آبی در قالب طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در حال اجراست و تاکنون اقدامات بسیار خوبی در استان انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: برای انجام این ۳ اقدام مهم نیاز به توجه به ارزش اقتصادی آب و افزایش بهره‌وری داریم، همانطور که تأمین آب بخش صنعت می تواند نقش مهمی در تولید و اشتغال داشته باشد.برای انجام این اقدام خواستار هماهنگی، همکاری و همدلی تمامی دستگاه ها هستیم چون مقوله آب موضوعی فرا سازمانی و نیازمند همراهی همه دستگاه های اجرایی سه‌ قوه است.

سارانی تاکید کرد: امیدواریم با پروژه‌هایی که به طور مشترک در حال انجام است از جمله آب‌های غیر متعارف و پساب در زمینه تأمین آب شرب بتوانیم اقداماتی انجام دهیم، این مستلزم همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استانداری است.

دبیر شورای فرهنگی صنعت آب و برق خراسان جنوبی هم با اشاره به ویژگی کارگزاران و مدیران از نگاه امام راحل و احادیث گفت: داشتن تزکیه، ایمان و‌ تقوا، ساده زیستی و تواضع در مقابل مردم و خوش برخوردی با همه از جمله این ویژگی‌ها است.حجت الاسلام حسینی ادامه داد: تعهد به موازین و معیار اسلامی، رعایت عدالت و امانت، خضوع در مقابل قانون و اهمیت دادن به بیت المال از دیگر ویژگی‌های کارگزاران و مدیران است.

تجهیز ۹۷ درصد چاه‌های آب استان به کنتورهای هوشمند

مدیرعامل سابق شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی هم با اشاره به تأسیس این شرکت در سال ۱۳۸۵ گفت: شرکت آب منطقه ای استان از لحاظ چارت سازمانی و پرسنل شاید یکی از کوچکترین شرکت‌های کشور باشد اما توانسته است با تلاش و همت نیروی انسانی متعهد و متخصص گام‌های خوبی بردارد.

سعید سروری یکی از مهمترین معضلات در بحث منابع آبی کشور را مدیریت مصرف و بهره وری بهینه از منابع آب دانست و افزود: با همکاری شرکت توزیع نیروی برق ، ۹۷ درصد چاه‌های آب استان به کنتورهای هوشمند مجهز شده است.

وی تاکید کرد: از معدود استان هایی در کشور بودیم که کنتورهای هوشمند آب و برق را با شرکت نیروی برق به طور مشترک بهره برداری می کردیم.

مدیرعامل سابق شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: این موضوع سبب شد بتوانیم ۲۰ درصد از میزان منابع آب زیرزمینی را کاهش دهیم و ۲۵ درصد در مصرف برق هم صرفه جویی کنیم.همچنین از معدود استان‌های هستیم که مجموع میزان برداشت غیرمجاز آب از منابع زیرزمینی کمتر از سه دهم درصد است در حالی که در برخی مناطق کشور تا ۴۰ درصد می‌رسد.

در این مراسم با حضور جمعی از مسئولان استان، عباس سارانی به عنوان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی معرفی و از خدمات سعید سروری مدیرعامل پیشین قدردانی شد.

نسخه مناسب چاپ