اخبار کوتاه
نظر ۳ تن از مراجع درباره میزان زکات فطره

دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی مبلغ زکات فطریه امسال را اعلام کرد.
به گزارش شفقنا، بنابر اعلام دفتر این مرجع ، مبلغ فطریه برای هر نفر برمبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آنها یا معادل قیمت اینها به قیمت روز است. همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیرعمد، به ازای هر روز ۱۲۰۰۰ تومان و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز ۷۲۰۰۰۰ تومان تعیین شده است.

همچنین دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی میزان و مبلغ فطریه امسال را اعلام کرد. از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد ۶۰ هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی ۳۶۰ هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، ۱۰۵ هزار تومان تعیین شده است.

از سوی دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی هم میزان زکات فطره مشخص و به همه دفاتر ایشان در سراسر کشور اعلام شد.

بر اساس نظر این مرجع ، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۶۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۲۴۰ هزار تومان اعلام شده است. مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ ۱۲ هزار تومان است که باید به صورت نان تهیه و ارائه شود. همچنین کفاره روزه عمد مبلغ ۷۲۰ هزار تومان است.

وزیرجهاد کشاورزی ورئیس سازمان برنامه وبودجه برکنارشدند

سخنگوی دولت دربا ره تغییرات انجام‌شده در ترکیب هیات دولت، توضیح داد: رویه دولت از ابتدا این بود که مدیران و فرآیندها و رویه به صورت مستمر مورد ارزیابی قرار گیرند و این رویه ثابت و تأکیدی همیشگی در جلسات با اعضای کابینه رئیس‌جمهوری بوده است.

به گزارش ایسنا، علی بهادری جهرمی افزود: این تغییرات و تحولات یا به مناسبت ارزیابی‌های صورت گرفته یا به تناسب شرایط و اولویت‌های موجود کشور و نیاز روز اتفاق می‌افتد. در همین زمینه سه تغییر در مجموعه کلان دولت انجام ‌شد که اولین تغییر آن مربوط به سازمان برنامه و بودجه است و طی آن دکتر منظور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور که تجربه مدیریتی موفقی داشته‌اند و سیاست‌های دولت را خوب پیش برده‌اند، جایگزین میرکاظمی در رئیس سازمان برنامه و بودجه ‌شدند. البته میرکاظمی چند مرتبه از اواسط سال گذشته از رئیس جمهوری به دلیل ناراحتی قلبی تقاضا کرده‌ بود که مسئولیت را به دیگری واگذار کند تا حجم کارش کمتر شود. با این‌حال چون در اثنای فرایند تدوین و تصویب بودجه ۱۴۰۲ بودیم، نظر رئیس جمهوری این بود که این فرایند طی شود و بعد تغییر رخ دهد. البته آقای میرکاظمی مشاور تیم اقتصادی دولت خواهد ماند.

سخنگوی دولت ادامه داد: دومین تغییر در حوزه وزارت جهاد کشاورزی است که ارزیابی‌های سال گذشته منجر به جابه‌جایی مدیریتی در این حوزه شد و طی آن سیدمحمد آقامیری رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور که تجربه مدیریتی موفقی دارد، به عنوان سرپرست وزارت کشاورزی انتخاب شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین در زمینه صندوق نوآوری و شکوفایی کشور آقای رئیسی تصمیم گرفتند از خدمات آقای خیاطیان که دارای دکترای مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علامه طباطبایی هستند و تجارب خوبی در زمینه علم و فناوری دارند به عنوان مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

نسخه مناسب چاپ