گروه‌های مقاومت، خواستار ادامه نبرد برای آزادی قدس و فلسطین شدند
سرویس خارجی: همزمان با روز جهانی قدس مصادف با آخرین جمعه ماه رمضان، رهبران گروههای مقاومت منطقه بر ادامه نبرد تا آزادی قدس و فلسطین تاکید کردند و خواستار بازخواست رژیم صهیونیستی در مجامع بین المللی شدند.

ایران

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای مصادف با روز قدس وظایف قانونی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری را در حمایت از حقوق مردم تحت اشغال فلسطین، پایان اشغالگری و توقف جنایات صهیونیست‌ها یادآور شد و افزود: پس از گذشت بیش از چهار دهه از نام‌گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام “روز جهانی قدس” توسط رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره)، اکنون فلسطین و قدس شریف به نماد وحدت جهان اسلام و نماد حق‌طلبی تمامی مظلومین و آزادیخواهان عالم از هر نژاد و دین و مذهبی تبدیل شده است. در بیانیه مذکور عنوان شده است: همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای فرموده اند، سیاست عمده استکبار و صهیونیسم، کمرنگ کردن مسئله‌ فلسطین در ذهنیت جوامع مسلمان و به سمت فراموشی راندن آن است.

سوریه

وزارت امور خارجه سوریه هم با محکومیت حملات مکرر صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی، از جامعه جهانی خواست تل‌آویو را برای توقف این اقدامات نژادپرستانه و تروریستی تحت فشار قرار دهد. دولت سوریه ضمن محکومیت حملات مکرر شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجد الاقصی، سکوت بین‌المللی در قبال جنایات رژیم اشغالگر و ادامه حمایت غرب از آن را محکوم کرده و تاکید کرد که این حملات نشان‌دهنده نقض وضعیت تاریخی و قانونی موجود در مسجدالاقصی است.

عراق

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در پیامی به مناسبت روز جهانی قدس گفت: روز جهانی قدس روز ویژه مسلمانان نیست، بلکه روزی جهانی برای همه آزادگان جهان است و هویتی است که نمی توان از آن کوتاه آمد یا بر سر آن چانه زنی کرد.حکیم ادامه داد: قدس شهری است که ادیان گوناگون آسمانی را در خود گرد آورده و باید نماد همزیستی ادیان باشد نه اینکه یک رژیم غاصب، سلطه خود را بر آن تحمیل کند و بکوشد که آن را شهری برای پیروان یک دین سازد و پیروان دیگر ادیان و باورها را از عمل به شعائر دینی و عبادی‌شان بازدارد.

قطر

نخست‌وزیر قطر هم تاکید کرد که حمایت از فلسطینی‌ها و پایداری‌شان در رأس اولویت‌های دوحه است.محمد بن عبدالرحمان آل ثانی گفت که دوحه برای جلوگیری از تشدید تنش در اراضی فلسطین طی ماه مبارک رمضان تلاش کرد و نقض‌های صورت گرفته توسط اسرائیل در ماه رمضان در قدس، یک هشدار خطرناک از طریق تحمیل واقعیت جدید برای تغییر جایگاه تاریخی مسجد الاقصی است و این امر قابل قبول نیست.

نصرالله

دبیر کل حزب الله لبنان نیز با اشاره به اینکه محور مقاومت، در صف نخست جنگ آزادسازی فلسطین قرار دارد، تأکید کرد که رژیم صهیونیستی با بحرانهای داخلی عمیقی روبروست که در تاریخ این رژیم سابقه نداشته است. سید حسن نصرالله تأکید کرد که روز جهانی قدس بخش اصلی نبرد بزرگی است که ملت ما برای آزادی فلسطین، رهبری آن را بر عهده دارد.دبیرکل حزب الله با اشاره به اینکه شهدای بزرگی از جمله شهید حاج قاسم سلیمانی در مسیر آزادی فلسطین به شهادت رسیده‌اند، تأکید کرد: مسئولیت پشتیبانی از کرانه باختری یک مسئولیت اخلاقی، ایمانی و جهادی است. «سید هاشم صفی الدین» رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان هم گفت: امام خمینی(ره) با اعلام روز قدس موجودیت اسرائیل را به لرزه درآورد.

شیخ عیسی قاسم

رهبر شیعیان بحرین هم در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس گفت که این مناسبت، روز وحدت امت اسلام در برابر باطل و موجب اتحاد امت اسلام برای دفاع از حقانیت و مقابله با باطل شده است.شیخ عیسی قاسم افزود: روز جهانی قدس اهداف و نتایج بزرگی با خود به همراه دارد، به شرطی که امت اسلام حق این روز را پاس بدارند و با ایمان و اراده به استقبالش برود.

انصارالله

رهبر جنبش انصارالله یمن نیز با بیان اینکه تلاش برای بیرون راندن صهیونیستها از سرزمین فلسطین، یک جهاد است، گفت که دشمنی و قطع رابطه به آنان، یک مسئولیت ایمانی و انسانی است. سید عبدالملک بدرالدین الحوثی گفت که باید همچنان به جهاد در برابر دشمن صهیونیستی ادامه داد.الحوثی تأکید کرد: امام خمینی (ره) زمانی که روز جهانی قدس را نامگذاری کرد، به این خاطر بود که مسئله فلسطین در وجدان مسلمانان زنده بماند.

حماس و جهاد

جنبش حماس هم دربیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی قدس ضمن تاکید بر اینکه مسئولیت آزادی قدس برعهده کل امت اسلام است، از کشورهای اسلامی خواست تمامی امکانتشان را برای حمایت از آرمان فلسطین بسیج کنند.جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز گفت که قدس محور درگیری‌ها است و هنگامی که بحث قدس به میان می‌آید، نبرد در سطح منطقه‌ای است.

نسخه مناسب چاپ