بازداشت عامل افشای اسرار فوق محرمانه نظامی آمریکا
سرویس خارجی: ساعاتی بعد از آنکه رسانه‌های آمریکا مشخصاتی از عامل افشای اسرار نظامی آمریکا منتشر کردند گزارش شد که پلیس یک مظنون را در این رابطه بازداشت کرده است.

منابع خبری از بازداشت یک مظنون در ارتباط با انتشار اسرار نظامی آمریکا خبر دادند و همزمان وزارت دادگستری آمریکا تأیید کرد که «جک تیکسریا» جوان ۲۱ساله توسط اف‌بی‌آی دستگیر شده است. تیکسریا عضو شاخه اطلاعاتی گارد ملی هوایی آمریکا و گرداننده یک گروه چت بازی‌های ویدئویی در شبکه اجتماعی دیسکورد بوده است. در این گروه چت نزدیک به ۳۰نفر جوان و نوجوان علاقه‌مند به سلاح و بازی‌های رایانه‌ای حضور داشتند. روزنامه واشنگتن‌پست پیش از این گزارش داده بود که او سال گذشته پیام‌هایی را در ارتباط با این اسناد به اتاق گفت‌وگوی دیسکورد ارسال کرد. تیکسریا در ماه‌های بعد اقدام به ارسال پیام‌هایی در آن گروه کرد که ظاهراً متن پیاده‌شده اسناد محرمانه پنتاگون بوده است. این جوان ۲۱ساله بخشی از ساعات روزش در محل کار را داخل ساختمانی می‌گذرانده که بردن گوشی‌های همراه و سایر وسایل الکترونیکی به داخل آن ممنوع بوده است. یک سخنگوی پنتاگون هفته گذشته از درز اسناد محرمانه آمریکا ابراز نگرانی کرده و گفته بود این موضوع واشنگتن را در معرض مخاطرات جدی امنیتی قرار می‌دهد. دومین دسته از اسناد محرمانه پنتاگون که جزئیات اسرار ایالات متحده درباره جنگ اوکراین، چین و غرب آسیا را نشان می‌دهد، چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی درز کرد.

روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» در این خصوص گزارش داد که بیم آن می‌رود که بیش از یکصد سند از چیزی فاش شده باشد که یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا آن‌ را «کابوسی برای پنج چشم» خوانده است. پنج چشم اشاره به توافق اشتراک‌گذاری اطلاعات میان ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا دارد. طبق این گزارش، اسناد فاش شده، جنگ اوکراین، ‌موضوع چین، تروریسم و غرب آسیا را تحت پوشش قرار می‌دهد. پنتاگون پیشتر افشای اسناد خود را تأیید کرده اما گفته بود که برخی از این اسناد مانند اطلاعات فاش شده قبلی به گونه‌ای تغییر ماهیت داده شده‌اند که قدرت متحدان آمریکا کم اهمیت جلوه داده شود. گفته می شود فرد بازداشت شده مذکور در یک پایگاه نظامی کار می‌کند و اسرار حساس امنیتی را در اینترنت در میان گروهی از افراد آشنای خود منتشر کرده است. خبر دیگر اینکه اسناد محرمانه دادگاه زندان گوانتانامو نشان می دهد که دو تن از هواپیماربایانی که در حملات ۱۱ سپتامبر به ساختمان‌های سازمان تجارت جهانی آمریکا حمله کرده بودند از عوامل «سیا» بودند.

نسخه مناسب چاپ