پیش‌بینی خرید ۵/۸ میلیون تن گندم از کشاورزان درسال زراعی جاری
 

طبق برآوردهای صورت گرفته از مجموع سطح زیر کشت گندم کشور، پیش‌بینی می‌شود که بین ۸ تا ۵ر۸ میلیون تن خرید تضمینی این محصول انجام شود.

به گزارش ایرنا، سهراب سهرابی مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ضمن اعلام این مطلب با اشاره به اقداماتی که از ابتدای سال زراعی جاری برای افزایش تولید گندم کشور در حال انجام است، افزود: یکی از این اقدامات، تهیه و تدارک کودهای شیمیایی بوده که امسال در مجموع بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع کودهای شیمیایی یارانه‌ای را تهیه و تدارک دیده‌ایم و محموله‌های تدارک دیده شده بین کشاورزهای کشور توزیع شده است.

وی اظهار داشت: همچنین بذور اصلاح شده لیبل دار گندم هم تهیه و تدارک شده است که ۳۲۰ هزار تن انواع بذور مخصوص اراضی آبی و دیم تهیه کرده‌ایم و در بین کشاورزان توزیع شده است؛ بذور تدارک دیده شده نسبت به سال قبل ۱۰۰ هزار تن بیشتر است.

سهرابی از رشد بیش از ۶ برابری سطح زیرکشت قراردادی گندم آبی در کشور خبر داد و تصریح کرد: سطح کشت قراردادی گندم آبی کشور در مجموع ۲۵۰ هزار هکتار بوده است که در سال جاری این عدد به یک میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار رسیده است.

وی در خصوص طرح جهش تولید در دیم‌زارها هم گفت: این طرح به مدت سه سال اجرایی می‌شود و در حال انجام است که در سال جاری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی گندم‌زارهای کشور زیر پوشش طرح جهش تولید دیم‌زارها قرار گرفته است. این طرح به‌عنوان یک پروژه مشترک بین جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در ۲۱ استان کشور اجرایی می شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: در سال جاری سطح زیرکشت گندم آبی ایران یک میلیون و ۹۹۰ هزار هکتار و سطح زیرکشت گندم دیم ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار است.همچنین مجموع سطح زیرکشت دیم آبی و دیم ایران ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار است.

وی در خصوص میزان بارش‌های کشور در سال جاری هم گفت: طبق آخرین گزارش سازمان هواشناسی، در سال جاری بارش‌ در کشور ۱۴۸میلی‌متر بوده که در مقایسه با بلندمدت ۲۰ درصد کاهش و در مقایسه با سال گذشته ۶ر۸ درصد افزایش داشته است.

سهرابی ادامه داد: وضعیت بارش‌ها در ۱۶ استان کشور افزایش داشته و در سایر استان‌ها کاهش بارش داشته‌ایم. در استان‌های جنوبی کشور وضعیت کشت، تولید و شرایط تولید از سال گذشته مناسب‌تر است، اما استان‌هایی مثل گلستان، اردبیل استان آذربایجان شرقی، زنجان، خراسان رضوی شرایط بدتری نسبت به سال گذشته و بلندمدت دارد و بحران خشکسالی را سپری می‌کنند.

وی گفت: با این شرایط ،در مجموع برآورد می‌شود از سطح زیر کشت گندم ایران بین ۸ تا ۵ر۸ میلیون تن گندم به صورت تضمینی خرید شود. اولین برداشت‌ خوشه‌های طلایی گندم را در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان داشته‌ایم و در رده بعدی برداشت از مزارع استان بوشهر و مناطق جنوب کرمان آغاز شده است و در هفته‌های آتی هم استان‌هایی مثل خوزستان، فارس و ایلام به جمع برداشت‌ها اضافه خواهد شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که معمولاً در ایران برداشت گندم از اوایل فروردین آغاز می‌شود و تا پایان شهریور در مناطق سرد کشور ادامه دارد، تصریح کرد: برای سال آتی هم تامین حدود ۵۰۰ هزار تن بذر برنامه‌ریزی شده و هسته‌های بذری در اختیار شرکت‌های تولیدکننده بذر قرار گرفته است و آنها هم با هماهنگی پیمانکاران تکثیر بذر در حال تولید بذر گندم هستند.

وی با اشاره به اینکه معمولاً همه ساله تولید کشور ارزیابی می‌شود و در صورت کسری، گندم از خارج کشور وارد می‌شود، ادامه داد: مجموع نیاز گندم در کشور شامل ۱۰ میلیون تن خبازی‌ها (نانوایی‌ها)، ۲ میلیون تن صنف و صنعت (کارخانجات ماکارونی، بیسکویت و…) و مصرف بذری حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن و سایر مصارف هم ۳۰۰ هزار تن است. در مجموع نیاز کشور به گندم ۵ر۱۲ میلیون تن است که هر مقدار از این عدد کمتر باشد، کسری آن از طریق واردات رفع می‌شود.

از سوی دیگر، مدیرکل دفتر بازرگانی کالاهای کشاورزی گفت: برای واردات شکر محدودیتی وجود ندارد و شرکت‌ها و کارخانه‌های قند و شکر توانمند می‌توانند نسبت به ثبت سفارش این محصول اقدام کنند.

به گزارش ایلنا، شهیاد آبنار با اشاره به اینکه واردات شکر مورد نیاز کشور از اسفند در حال انجام است، گفت: در مورد شکر از ذخایر راهبردی مطمئنی برخورداریم و در صورت کمبود، این محصول را وارد بازار می‌کنیم.

وی ذخایر راهبردی شکر را ۳۰۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: در قالب طرح فجر تا فطر به اندازه کافی شکر در بازار عرضه شده است.

آبنار با بیان اینکه با توجه به تفاهم‌نامه میان انجمن صنایع قند و شکر و وزارت جهاد کشاورزی، تنظیم بازار این کالا به انجمن یادشده واگذار شده است، در مورد محصول برنج هم اذعان داشت: در قالب طرح فجر تا فطر، توزیع برنج از محل واردات شرکت بازرگانی دولتی با قیمت مناسب در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حال اجرا است. عمده برنج‌های تنظیم بازار که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تمام استان‌ها به جز استان‌های شمالی عرضه می‌شود، هندی و پاکستانی هستند.وی خاطرنشان کرد: برنج تنظیم بازار برای ایام نوروز در نمایشگاه کالاهای کشاورزی هم عرضه شد.

نسخه مناسب چاپ