رئیس سازمان بین المللی مهاجرت:
ایران الگوی ارائه خدمات مطلوب به پناهندگان است
 

کرمان – خبرنگار اطلاعات: رئیس سازمان بین المللی مهاجرت در ایران گفت: باید خدماتی را که ایران به پناهندگان و اتباع افغان‌ ارائه می‌کند در دنیا به اشتراک گذاشته شود تا با اعلام این خدمات جمهوری اسلامی، تصویر منفی که از ایران وجود دارد، از بین برود.

لاینی ویراسامی در جریان دیدار سفیر ژاپن با استاندار کرمان افزود: معتقدم جهان باید از آنچه که ایران برای مردم افغانستان انجام می دهد مطلع باشد و باید بداند که همه این خدمات بر اساس اصول بشردوستانه ای است که سازمان بین المللی به این امر تشویق می کند.

وی با بیان این که ۳ماه است که به عنوان رئیس سازمان بین المللی مهاجرت به ایران آمده ام وخوشحالم نخستین ماموریت سفیر ژاپن در ایران را همراهی می کنم ، اظهار داشت: چندین بار در مورد مسئولیت و خدماتی که دولت جمهوری اسلامی به مهاجران و پناهندگان ارائه می کند صحبت شد و من به خاطر این مسئولیت پذیری و انجام اقدامات و خدماتی که در طول دهه ها به مهاجران افغان در این کشور ارائه شده است، تشکر می کنم.

رئیس سازمان بین المللی مهاجرت در ایران تاکید کرد: ما هم سعی می کنیم حمایت هایمان را در این حوزه افزایش دهیم و برای ارائه خدمات بهتر و حمایت های سازمان های بین المللی، نیاز است که مجدد از تمامی حمایت ها و خدمات به افغان ها تشکر کنم؛ سعی می شود کمک های همه جانبه در این زمینه داشته باشیم.

ویراسامی اظهار داشت: سازمان مهاجرت حضور گسترده ای در کشورهای پاکستان، افغانستان و ترکیه دارد و امیدواریم با حمایت دولت ایران همان خدماتی را که در این کشورها ارائه می دهیم در ایران هم به سرانجام برسانیم؛ خدمات ما در زمینه های سلامت، آموزش و امرار معاش در جریان است و در مورد بقیه خدمات می توان با دولت ایران به تفاهم رسید.

وی افزود: سازمان بین المللی مهاجرت مشخصا در بخش زلزله و کاهش خطر بلایای طبیعی در کشورهای دیگر فعالیت می کند؛ این سازمان حمایت همه جانبه و گسترده ای را در ترکیه نسبت به زلزله ای که اخیرا اتفاق افتاد انجام داد و آمادگی داریم به استان کرمان هم در زمینه کاهش خطر بلایا و احیانا زلزله کمک کنیم.

آمادگی ژاپن برای رفع مشکل خشکسالی در استان کرمان

سفیر ژاپن در ایران هم در دیدار با محمدمهدی فداکار استاندار کرمان گفت: اگر چه ایران در لیست تحریم قرار دارد اما شرکت‌های ژاپنی در ایران فعالیت می‌کنند و امیدوار هستیم روابط اقتصادی این ۲ کشور مجدداً برقرار شود.

کازو توشی آیکاوا با بیان این که برای نخستین دفعه است که به استان کرمان سفر می‌کنم ، اظهار داشت: هدف ما از این سفر بررسی اقامت اتباع خارجی و مهاجران در استان کرمان است.

وی با بیان این که ۱۰۰۰ بسته بهداشتی از طرف کشور ژاپن بین این مهاجران توزیع می‌شود، ادامه داد: از مسئولان استان کرمان تشکر می‌کنم که برای ما وقت گذاشتند و در اجرای برنامه‌ها با ما همکاری کردند.

سفیر ژاپن در ایران با اشاره به این که قرار است با همکاری سازمان بین‌المللی در ۳ استان ایران برای خشکسالی، کارهایی انجام بدهیم، افزود: برای حمایت از سلامتی مردم ایران ۶ دستگاه ام آر آی به ایران اهدا می‌شود که از این تعداد ۲ دستگاه آن به شهرهای کهنوج و بم در استان کرمان تقدیم خواهد شد.

وی با بیان این که آماده همکاری و حمایت از پناهندگان افغانستانی هستیم ، ادامه داد: ژاپن در زلزله بم همکاری خوبی برای بازسازی شهر بم داشته است.

توشی آیکاوا با اشاره به این که دو کشور ژاپن و ایران از جمله مردم استان کرمان شباهت‌های زیادی با هم دارند اما در ژاپن خشکسالی وجود ندارد، گفت: آماده همکاری در بحث رفع مشکل خشکسالی در استان کرمان هستیم.

وی با بیان این که امروز تور گردشگری چینی‌ها را به چشم در محل اقامتم در هتل دیدم و حتما برای حضور گردشگران ژاپنی در کرمان برنامه‌ریزی خواهیم کرد، افزود: سعی می‌کنیم تا اطلاعات مسافرت به استان کرمان را اصلاح کنیم و از دولت ایران خواهش می‌کنیم که اطلاعات مربوط به امنیت را به ژاپن تحویل دهند تا رفع سوءتفاهم شود.

سفیر ژاپن در ایران با بیان این که اگر چه ایران در لیست تحریم قرار دارد اما شرکت‌های ژاپنی در ایران فعالیت می‌کنند و امیدوارم برجام به نتیجه خوبی برسد و روابط اقتصادی این دو کشور مجدداً برقرار شود، ادامه داد: ژاپن زلزله‌های زیادی را تجربه کرده است و مردم ایران و مردم کرمان در کمک‌رسانی همکاری خوبی

با ما داشتند.

هیچ گردشگر خارجی در کرمان با چالش مواجه نمی‌شود

استاندار کرمان هم در این دیدار با بیان این که هیچ گردشگر خارجی در کرمان با چالش مواجه نمی‌شود، افزود: آماده پذیرش و استقبال از گردشگران ژاپنی در کرمان هستیم.

فداکار با با بیان این که مردم ایران از ژاپنی‌ها خاطرات خوبی دارند، اظهار داشت: بعضی از کشورها در ایران سابقه فعالیت‌های نظامی دارند و مردم خاطره خوبی از آن ها ندارند.

وی با اشاره به این که کرمان بزرگ‌ترین استان ایران از نظر جغرافیایی است و ویژگی‌های و ظرفیت‌های بزرگی در حوزه‌های مختلفی چون معادن و کشاورزی دارد، گفت: کرمان به بهشت معادن معروف است، انواع مواد معدنی در کرمان یافت می‌شود و مس، فولاد و کرومیت از برجسته‌ترین این مواد معدنی است.

فداکار با بیان این که عمده محصولات کشاورزی استان کرمان صادراتی هستند و پسته و خرما و صیفی‌جات از مهمترین محصولات کشاورزی استان کرمان است، ادامه داد: استان کرمان می‌تواند ظرفیت خوبی برای توسعه همکاری‌های ایران و ژاپن باشد. در کرمان امنیت بسیار بالایی وجود دارد و هیچ نگرانی از این بابت نیست و به مهمانان خارجی احترام ویژه‌ای گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به این که آماده پذیرش و استقبال از گردشگران ژاپنی در کرمان هستیم، گفت: ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان از مهاجران و اتباع خارجه هستند و در بعضی شهرها این عدد به حدود ۳۰ درصد می‌رسد.

نسخه مناسب چاپ