نمایش «عروسک» ایرانی در استانبول
 

تهیه‌کننده فیلم «عروسک» با تأکید براینکه سازندگان این فیلم هیچ‌گاه راضی به عرضه غیرقانونی آن نشدند، اظهار کرد: در جشنواره استانبول، سخت‌ترین کار توضیح دلیل توقیف فیلم در ایران بود.

فیلم «عروسک»، آخرین ساخته مرحوم اصغر یوسفی‌نژاد دو سال قبل متقاضی شرکت در جشنواره چهلم فیلم فجر بود که هیأت انتخاب آن را رد کرد، در حالی که برخی اعضای هیأت انتخاب از فیلم تعریف می‌کردند و حتی بهروز افخمی (عضو هیأت انتخاب) آن را حیرت‌آور دانسته بود.

این فیلم چند روزی است که در جشنواره فیلم استانبول به نمایش در آمده و تهیه‌کننده آن از بازخورد خوب مخاطبان، جای خالی کارگردان و ضربه‌ای که به این فیلم زده شد، می‌گوید.

جلیل اکبری‌صحت در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: طبق روال جشنواره، هر فیلم یک مهمان اصلی دارد و خانم اصلانی، همسر اصغر یوسفی‌نژاد نیز مهمان اصلی «عروسک» در جشنواره استانبول است. پیش از نمایش فیلم هم یادآوری می‌شد که کارگردان فیلم از دنیا رفته است.

وی افزود: در این نمایش نکته قابل توجه این بود که بسیاری از مخاطبان فیلم از خبرها مطلع و در جریان اتفاقات «عروسک» بودند؛ به همین دلیل بیشترین سختی برای ما این بود که توضیح دهیم چرا فیلم «عروسک» توقیف شده است، چون از نظر آن‌ها مشکلی نداشت. به طور کلی مخاطبان فیلم که جمعی از تماشاگران حرفه‌ای سینما و نیز تعدادی سینماگر بودند، برخورد گرمی با فیلم «عروسک» داشتند و تکنیک و فیلمبرداری و نوع کارگردانی برایشان جذاب بود و پیام فیلم را دریافت کردند. در نمایش فیلم برای تماشاگران که معتقد بودند، «عروسک» فیلمی خاص در سینمای ایران است، توضیح داده شد که پنج سال ساخت این فیلم طول کشید که بخشی از دلایل آن به‌خاطر کرونا بود. بیشتر مخاطبان این جشنواره، جریان سینمای مستقل ایران را خیلی جدی دنبال می‌کنند و سینمای فرهنگی ایران را با کد و نشانه‌هایش عمیق می‌شناسند. گفتنی است اصغر یوسفی نژاد ۲۲شهریور ۱۴۰۱براثر عارضه مغزی از دنیا رفت.

نسخه مناسب چاپ