کوتاه از سراسر جهان
 

کشته شدن وزیر امور مذهبی پاکستان در تصادف رانندگی

ایسنا: «عبدالشکور سردار خان» عضو ارشد حزب سیاسی “جمعیت علمای اسلام” پاکستان و وزیر امور مذهبی این کشور که سخنرانی‌های شدیداللحنی علیه رقبای سیاسی داشت، در تصادف رانندگی در اسلام آباد جان باخت. روزنامه داون پاکستان گزارش داد که این وزیر توسط یک خودروی هایلوکس روو زیر گرفته شد که به دلیل جراحت به سر، در صحنه تصادف درگذشت. همه پنج سرنشین خودرو مذکور بازداشت شدند.

تعطیلی نیروگاههای هسته‌ای باقیمانده آلمان

فارس: آلمان روند تعطیلی سه نیروگاه هسته‌ای باقیمانده خود را در چارچوب طرح کنار گذاشتن تولید برق هسته‌ای و رفتن به سمت انرژی تجدیدپذیر شروع کرد. مقامات آلمانی بیش از یک دهه قبل طرح تعطیل کردن نیروگاه های هسته‌ای این کشور را تصویب کردند و حالا عملیات تعطیل کردن راکتورهای هسته‌ای «امسلاند»، « نکاروشتایم ۲» و «ایسار ۲» را که از نزدیک توسط کشورهای دیگر رصد خواهد شد شروع کرده‌اند. آلمان چند ماه قبل عملیات تعطیلی این نیروگاه‌ها که ۶٫۵ درصد از نیاز این کشور به برق را تامین می‌کنند به دلیل کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا به تاخیر انداخته بود.

وزیر خزانه داری آمریکا: جایگزین کردن دلار توسط

دیگر کشورها ساده نیست

فارس: «جانت یلن» وزیر خزانه داری آمریکا مدعی شد که پیدا کردن جایگزین برای دلار توسط دیگر کشورها با توجه به استفاده جهانی از آن، کار ساده‌ای نیست. این سخنان پس از آن ایراد شد که رئیس جمهوری برزیل اخیرا به شدت به انتقاد از ارز دلار آمریکا و صندوق بین‌المللی پول پرداخت و توافقی با چین به منظور تجارت به صورت انحصاری با ارزهای دو کشور و کنار گذاشتن ارز دلار به عنوان واسطه را اعلام کرد.

داعش ۳۲ غیر نظامی را در مرکز سوریه کشت

فارس: عناصر گروه تروریستی داعش ۳۲ غیر نظامی سوری را در منطقه «دویزین» واقع در استان حما به ضرب گلوله کشتند. روزنامه الوطن سوریه نوشت: عناصر داعش با شلیک مستقیم گلوله، این غیر نظامیان را که در حال جمع کردن قارچ بودند، کشتند. رئیس بیمارستان حما خبر داد که آمبولانس ها جسد ۲۶ نفر از آنان را به بیمارستان منتقل کردند. بهمن ماه گذشته هم عناصر تروریستی داعش در استان حمص سوریه ۵۳ نفر را که در حال جمع کردن قارچ بودند، هدف قرار دادند.

ترور سیاستمدار تبهکار هندی در پخش زنده تلویزیونی

مهر: تبهکار سابق هندی که بعدها سیاستمدار شد، به همراه برادرش در پخش زنده تلویزیونی در شمال این کشور، ترور شد. «عتیق احمد» قانونگذار سابق هندی که به آدم‌ربایی محکوم و با اتهامات قتل و تعرض روبه‌رو بود، به همراه برادرش «اشرف احمد» در جریان پوشش زنده تلویزیونی کشته شد. این دو برادر که با دستبند در حال انتقال به بیمارستان بودند هنگام گفت‌وگو با خبرنگاران، از فاصله نزدیک به ضرب گلوله کشته شدند. پلیس گفت سه نفر در صحنه جرم بازداشت شده و آنها در پوشش خبرنگار به مقتول نزدیک

شده بودند.

عضوگیری ارتش چین از دانشجویان و کهنه‌سربازان

ایسنا: پکن از تغییر سیاست عضوگیری ارتش خود خبر داد و اعلام کرد که در صورت وقوع جنگ، کهنه‌سربازان و دانشجویان در صدر فهرست فراخوان‌ها قرار خواهند داشت. چین این تغییرات را اقدامی ضروری برای به‌روزرسانی ارتش و تقویت قدرت نظامی خود اعلام کرد اما کارشناسان می گویند در اولویت قراردادن تحصیل‌کرده‌ترین افراد کشور برای شرکت در فعالیت‌های نظامی، نه تنها با سنت‌های غربی بلکه با روند معمول در چین هم در تناقض است.

نسخه مناسب چاپ