جزئیات برگزاری مراسم نماز عید سعید فطر در تهران
رئیس ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر گفت: این مراسم در تهران با شعار « عید بندگی و همبستگی» از ساعت ۷صبح آغاز می شود و نماز ساعت ۸صبح به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلای تهران اقامه خواهدشد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام علی نوری دیروز در نشست خبری با بیان این که درهای مصلا از اذان صبح باز و ناوگان اتوبوسرانی از ساعت ۵صبح فعال است و خدمات رسانی می‌کند،

از مردم خواست سجاده و مهر همراه داشته باشند و از همراه داشتن وسایل حجیم خودداری کنند ضمن آن که همراه داشتن کودکان و به ویژه روزه اولی ها نشاط خوبی به نماز می‌دهد.

وی با اشاره به این که از دو ماه پیش جلسات هماهنگی برگزاری نماز عید سعید فطر در حال برگزاری است، اظهار داشت:

در های مصلا از ساعت ۴صبح بازگشایی می‌شود و محدودیت‌های ترافیکی از سوی پلیس راهور اعلام خواهد شد و وسایل حمل و نقل عمومی برای سرویس‌دهی به مردم رایگان است.

رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر در عین حال متذکر شد که درهای واقع در ضلع جنوبی مصلای تهران بسته است و شهروندان می توانند از درهای واقع در ضلع شمالی و ضلع شرقی وارد محوطه شوند.

نوری این را هم گفت که در اطراف مصلا پارکینگ‌ برای خودروهای نمازگزاران در نظر گرفته شده است ضمن آن که قطارهای مترو در ایستگاه شهید بهشتی توقف نخواهد داشت و در این بخش هم ایستگاه‌های سهروردی و میرزای شیرازی برای تردد نمازگزاران در نظر گرفته شده است.وی در ادامه توصیه کرد: مردم با اتمام نماز و خطبه‌های مقام معظم رهبری، از عجله کردن هنگام خروج از مصلی پرهیز کنند، هرچند برای خروج تمام درهای مصلی باز است . رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر افزود: جزئیات برنامه نماز عید فطر از طریق «آر کیو» کدی که در تبلیغات شهری معرفی می‌شود، قابل دریافت است. سامانه پیامکی ۶۸۶۸هم برای دریافت پیشنهادهای مردم در نظر گرفته شده است.همچنین در ورودی ها، نقشه و برگه راهنما نصب و به نمازگزاران هم تحویل داده خواهد شد تا به سهولت مکان‌یابی کنند. ضمن این که موشن‌گرافی‌هایی هم برای اطلاع‌رسانی در نظر گرفته شده است که از رسانه ملی و فضای مجازی منتشر می شود.

نوری با بیان این که آیین نماز عید سعید فطر به صورت زنده از شبکه‌های صداوسیما پخش می‌ شود، به برگزاری برنامه‌های جانبی هم اشاره کرد و گفت: در پایان و خروج نمازگزاران پذیرایی فرهنگی در نظر گرفته شده است و موکب‌ها و گروه‌های سرود مختلف، برنامه دارند.

به گفته وی، اجرای سرود ویژه توسط گروه ماوا و بهره گیری از مداحان به همراه برگزاری پویش مردمی ثبت عکس و فیلم از نماز عید فطر از دیگر برنامه های تدارک دیده شده است.نوری این نکته را هم گفت که اگر عید سعید فطر در روز جمعه واقع شود، اقامه نماز عید کفایت

می کند و نماز جمعه اقامه نخواهد شد.سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، روز عید سعید فطر و ماه مبارک رمضان را دارای جنبه فردی و اجتماعی دانست و افزود: بر این اساس عید سعید فطر امسال با شعار عید بندگی و همبستگی برگزار خواهد شد.

«شنبه» عید فطر است

کارشناس رؤیت هلال ماه اظهار داشت: هلال ماه شوال غروب روز جمعه اول اردیبهشت‌ با چشم غیرمسلح قابل رؤیت است؛ بنابراین امکان این که جمعه عید فطر باشد، فراهم نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین محسن مقدس‌زاده ، در گفتگو با فارس با بیان این که هلال ماه شوال در غروب جمعه در بیشتر مناطق زمین به راحتی با چشم غیرمسلح و در بسیاری از مناطق زمین با ارتفاع و درخشندگی زیاد قابل رؤیت است، گفت: ارتفاع و روشنایی بالا و مطوق بودن هلال، ربطی به رؤیت‌پذیری یا عدم رؤیت‌پذیری آن در روز و شب قبل ندارد؛ زیرا بسیار پیش می‌آید که شرایط و مشخصات هلال از شبی تا شب دیگر بسیار متغیر باشد.

وی افزود: همچنین ماه کامل (بدر) در بسیاری از ماه‌ها در شب ۱۳یا ۱۵مشاهده می‌شود. ضمنا در چند شب متوالی ممکن است روشنایی ماه به ماه کامل بسیار نزدیک باشد و چنین تصور شود که ماه، کامل شده است؛بنابراین با توجه به توضیحات فوق، عید فطر رسمی در ایران بر اساس نظر آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای و شیعیان عراق بر اساس نظر آیت‌الله‌العظمی سیستانی روز شنبه دوم اردیبهشت است.

نسخه مناسب چاپ