۱۰۰بنای تاریخی یزد مرمت می‌شود
 

معاون میراث‌ فرهنگی یزد از مرمت ۱۰۰بنای تاریخی در این استان که در سیل سال گذشته آسیب دیدند، خبر داد و گفت: هفت اثر تاریخی یزد امسال تعیین حریم می‌شوند.

عبدالمجید شاکری شمسی با تأکید بر این‌که مرمت بناهای شاخص و آسیب‌دیده در سیل از اولویت‌های میراث‌فرهنگی یزد است، به ایسنا گفت: در این زمینه حدود ۱۰۰بنا داریم که مرمت آن‌ها در اولویت است و برای ۷۵بنا اعتبار مرمتی هم تأمین شده است.

او افزود: «مسجد جامع»، «تکیه امیرچخماق»، «بقعه سید رکن‌الدین» و «بقعه سید شمس‌الدین» نمونه‌ای از آثار شاخصی هستند که هم به پایش سازه‌ای نیاز دارند و هم در بارندگی‌ها آسیب دیدند .

معاون میراث‌ فرهنگی استان یزد همچنین درباره وضعیت ثبت آثار ملی استان یزد، اظهار کرد: سال ۱۴۰۱در حوزه ثبت، ۲۰اثر غیرمنقول، ۱۰اثر منقول، ۷اثر ناملموس و ۴اثر طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند، اما در حوزه ثبت حریم پرونده‌ای نداشتیم، کما این‌که جلسه شورای حریم نیز تشکیل نشد.

او گفت: امسال هفت محوطه غَربالبیز، کوه اِرنان، مجموعه حجت‌آباد وزیر، مجموعه سلطان بُندَرآباد، قلعه سریزد، قلعه خویدک و عمارت نواب تعیین حریم می‌شوند.

شاکری ادامه داد: ۲۰پرونده میراث غیرمنقول هم برای ثبت تهیه شده است. همچنین هفت پرونده ناملموس «بادبزن اسمی» در شهرستان بافق، «خط بازی» در میبد، «قاب‌بازی خاتم»، «مهارت ساخت چاقوی دسته شاخی» در بهاباد، «نحوه دوخت لباس محلی مردان یزد»، «مهارت پخت نان گیاهی بی‌بی نصرت شهرستان تفت» و «حناسایی» در نوبت ثبت در سال جدید است.

نسخه مناسب چاپ