وزیرصنعت: ۲ میلیون خودرو امسال تولید می شود
 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عرضه ۹ محصول جدید خودرویی از جمله ساندرو ایرانی در امسال،گفت: خودروسازان امسال برنامه ای برای تولید ۲ میلیون دستگاه ارائه داده اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید رضا فاطمی‌امین دیروز در مراسم افتتاح خط تولید موتور ME16 و رونمایی محصولات مرتبط، با اشاره به تولید محصولات جدید خودرویی، اظهارداشت: اگرچه از اهداف عقب هستیم اما بر افزایش تولید خودرو تاکید داریم .

وی با اشاره به عرضه ۹ خودرو جدید به بازار افزود: رنو ساندرو ایرانی یکی از این تولیدات خواهد بود که در مرحله سفارش قطعات و تایید استاندارد قرار دارد و علاوه بر تولید کاملا ایرانی، مذاکراتی برای تولید آن در روسیه هم انجام شده است. طبق اعلام سایپا، نام این خودرو در بازار روسیه کادیلا است اما نام‌گذاری برای بازار ایران تا یک ماه دیگر انجام می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دولت در موضوع خودرو یک برنامه چهارساله تدوین کرده است، اظهار داشت: در سال نخست این برنامه، تمرکز بر افزایش و ثبات تولید خودرو بود که به این هدف دست یافتیم و بر همین اساس سال گذشته در مقایسه با سال ۱۴۰۰ شاهد رشد ۳۹ درصدی تولید بودیم.

وی افزود: بعد از چهار سال که تولیدخودرو کمتر از یک میلیون دستگاه بود و ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو ناقص هم داشتیم، سال ۱۴۰۱ بدون تولید خودرو ناقص به تولید یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه خودرو رسیدیم.

فاطمی امین با بیان اینکه خودروسازان امسال برنامه ای برای تولید ۲ میلیون دستگاه ارائه داده اند، تاکید کرد: شرکت سایپا تولید ۸۰۰ هزار خودرو را در برنامه تولید خود دارد و امیدواریم رشد تولید کاملا نیازهای کشور را پوشش ‌دهد. وی اضافه کرد: درسال دوم اجرای برنامه خودرویی، تمرکز روی دو محور اساسی کیفیت و بهره‌وری است که در این بخش باید خودروساز در حوزه ایمنی کارهای بیشتری انجام دهد.وزیر صنعت گفت: خودروسازان همچنین باید در کاهش مصرف سوخت اتفاق بزرگی را رقم بزنند که این هدف به تولیدکنندگان ابلاغ شده است. از سوی دیگر رضایت مشتری هم باید مورد توجه قرار بگیرد که در این بخش ضعف بسیار و نگاه منفی از سوی مردم وجود دارد، زیرا در سال‌های گذشته تعامل مناسبی میان خودروسازان و مردم وجود نداشته است. وی افزود: به علاوه، باید به مساله کاهش هزینه‌ها توجه کرد که یکی از اقدامات در این راستا می‌تواند استفاده از بن‌سازهای (پلتفرم) مشترک باشد که تولید خودرو اطلس در ماه‌های آینده در این راستا خواهد بود که پلتفرمی از سایر محصولات سایپا است و می‌تواند در کاهش هزینه موثر باشد. این مقام مسئول با بیان اینکه مردم نسبت به صنعت خودرو حساسیت بسیاری دارند، تاکید کرد: التهاب فعلی در بازار این محصول کاملاً کاذب است زیرا از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ همزمان با توقف واردات، تولید به زیر یک میلیون دستگاه رسیده بود، به همین دلیل تقاضای انباشته در این بخش وجود دارد. وی افزود: همچنین در ماه‌های اخیر شاهد افزایش غیرمتعارف قیمت ارز بودیم و بنابراین بخشی از مردم به سمت خرید خودرو برای حفظ ارزش پول خود رفتند که تقاضای کاذبی در این بازار ایجاد کرد.

فاطمی‌امین ادامه داد: از سوی دیگر واسطه گران و دلالان با سوءاستفاده از وضعیت موجود در بازار به التهابات دامن می‌زنند که امیدواریم با افزایش تولید و واردات، التهاب بازارخودرو از بین برود.

وی با بیان اینکه من بیش از اینکه نگران مقدار تولید باشم، نگران کیفیت و بهره‌وری هستم، در خصوص افزایش قیمت موتورسیکلت هم گفت: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای تایید نرخ‌ها در حال دریافت داده‌ها از شرکت‌های موتورسازی است.وزیر صنعت همچنین درباره جایگزینی موتور سیکلت های برقی با موتورسیکلت‌های فرسوده برای کاهش آلودگی هوا افزود: به زودی جایگزینی موتورسیکلت‌های فرسوده با برقی آغاز خواهد شد که می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

وی ادامه داد: موتورسیکلت‌های فرسوده بین سه تا هشت برابر بیش از یک خودرو هوا را آلوده می‌کنند. البته تعداد جایگزینی موتورسیکلت‌ها بستگی به برنامه تولید دارد، اما در طرح اولیه تولید ۲۰۰ هزار موتور برقی پیش بینی شده است. مدیرعامل سایپا هم درحاشیه این مراسم با بیان اینکه قیمت‌ ساندرو ایرانی هنوز مشخص نیست، گفت: مطمئن هستم وقتی این خودرو عرضه شود، قیمت آن ۵۰ درصد قیمت ساندرویی است که الآن در بازار فروخته می‌شود، اما کیفیت محصول جدید بالاتر است‌.

به گزارش شاتا، محمدعلی تیموری با اشاره به اینکه این خودرو حداکثر تا دی‌ عرضه خواهد شد، گفت: کیفیت خودرو ساندرو ایرانی بالاتر از خودرو مشابه اروپایی است. چرا که از لحاظ قطعات، زنجیره قطعه سازی ایران که در زمان حضور فرانسوی‌ها فعال بودند، با همان قالب‌ها و مواد قطعات را تامین‌ می‌کنند. از نظر موتور هم، موتور خودرو قبلی k4 بود که یورو ۴ بود و قدرت گشتاور آن از موتور فعلی کمتر است.

وی افزود: بعد از شش سال که به دنبال داخلی سازی ساندور بودیم، اولین خودرو با گیربکس دستی امروز رونمایی شد. تولید این خودرو با گیربکس اتومات هم در حال انجام است.

مدیرعامل سایپا همچنین با اشاره به راه اندازی خط تولید موتور ME16 اظهارداشت: گلوگاه اصلی گروه سایپا موتور بود که با افتتاح خط موتور ۱۶ سوپاپه مگاموتور، روزی ۶۰۰ موتور به خط گروه سایپا اضافه می‌شود و سه محصول P90 که معروف به ساندرو ایرانی است، شاهین و شاهین پلاس از این پس با این موتور به بازار عرضه خواهد شد.

به گفته وی، خط تولید این موتور مدرن‌ترین خط موتورسازی ایران بوده و رباتیک بودن خط بالای ۶۰ درصد است که باعث می‌شود خطای قطعات ایستگاه به ایستگاه توسط ربات کنترل شود. تنها نکته در این خط در قطعات پکینگ است که اصطلاحا قطعات استاندارد نام دارد و وارد می‌شود. البته این قطعات کمتر از هشت درصدکل موتور است. بنابراین گزارش،همچنین تفاهمنامه تولید خودرو اقتصادی بین سایپا، ایران خودرو و کرمان موتور در مراسم افتتاح خط تولید موتور ME ۱۶ امضا شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در این مراسم گفت: خودرو اقتصادی در دو تیپ الکتریکال و بنزینی تا اواخر سال جاری تولید و به بازار عرضه می شود.

نسخه مناسب چاپ