بازسازی ورزشگاه آزادی، ۱۰۰۰ میلیارد تومان بودجه می خواهد
 

معاون فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور با تشریح آخرین وضعیت ورزشگاه آزادی گفت: برای نوسازی، بازسازی و بهسازی تمام بخش‌های مجموعه ورزشی آزادی و همه سکوهای استادیوم به مبلغی نزدیک به یک همت (هزار میلیارد تومان) بودجه نیاز است.

سعید ابوالفتحی در گفتگوی اختصاصی با ایرنا در تشریح آخرین وضعیت ورزشگاه آزادی بعد از آغاز عملیات بهسازی و مقاوم‌سازی سکوها و بازسازی و نوسازی بخش‌های مختلف ورزشگاه از سال گذشته، اظهار داشت: از نیمه اول سال گذشته با توجه به دستور وزیر ورزش مبنی بر رسیدگی به مجموعه ورزشی آزادی، کار مطالعاتی بر روی بخش‌های مختلف ورزشگاه آزادی به ویژه سکوهای تماشاگران شروع شد. در این زمینه، طرح‌های مرتبط با بهسازی هم از مشاور پروژه دریافت شد. به دلیل حساسیت کار، علاوه بر مشاور پروژه از یک مشاور مقاوم‌ساز هم استفاده و بحث تقویت سازه استادیوم آزادی پیش گرفته شد.

آغاز ساخت سکوهای جدید از یک ماه دیگر

وی افزود: از نیمه اول سال گذشته تا امروز آزمایش‌های مختلفی روی سکوهای ورزشگاه آزادی انجام شد و با نهادهای مرتبط که در مورد ایمنی و سازه مجموعه صاحب‌نظر هستند از جمله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ارتباط بودیم. تاییدیه‌های مختلف اخذ شد و مشاور پروژه همزمان بحث برآورد مالی را برای بهسازی استادیوم آزادی آماده و به شرکت توسعه ارائه کرد. در ادامه برای افزایش طول عمر سازه، بحث تقویت سازه را در دستور کار قرار دادیم. در انتهای سال گذشته پس از برگزاری دو مرحله مناقصه، پیمانکار انتخاب شد و در ۱۷ زون از ۷۲ زون استادیوم آزادی برای بهسازی و سبک‌سازی سکوها شروع به فعالیت کرد. امروز بخش اعظمی از تخریب سکوها انجام شده و همه تلاش ما بر این است که ظرف یک ماه آینده بحث تخریب سکوها پایان یافته و وارد مرحله ساخت سکوهای جدید شویم.

نیاز به بودجه هزار میلیاردی برای نوسازی کل مجموعه آزادی

ابوالفتحی درباره هزینه‌هایی که تاکنون برای بهسازی، مقاوم‌سازی و نوسازی آزادی انجام شده و این که با توجه به بودجه ناکافی، هزینه‌های مورد نیاز چگونه تامین می‌شود، اظهار داشت: همان‌طور که می‌دانید مجموعه آزادی از ۷۲ زون یا بخش تشکیل شده که ۳ زون آن در سال ۹۵ برای فینال جام باشگاه‌های آسیا بازسازی شد. انعقاد قرارداد ۱۷ زون دیگر در سال گذشته انجام و پیمانکارش انتخاب شده و در حال اجراست. مبلغ این قرارداد حدودا ۱۰۰ میلیارد تومان بابت ۱۷ زون است که برای مدت ۹ ماه بسته شد. اگر بنا باشد تمام بخش‌های مجموعه ورزشی آزادی و همه سکوهای استادیوم نوسازی، بازسازی و بهسازی شود، به مبلغی نزدیک به یک همت (هزار میلیارد تومان) بودجه نیاز است.

معاون فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی افزود: در حال حاضر به‌صورت بخش به بخش زون‌های استادیوم یکصد هزار نفری را مورد سبک‌سازی، نوسازی و بهسازی قرار می‌دهیم که همزمان با بازسازی و عملیات اجرایی، استادیوم از مدار خدمت خارج نشود و مردم بتوانند از نزدیک بازی‌ها را تماشا کنند. این موضوع کار را تا حدی سخت می‌کند، چرا که ۲۴ ساعت قبل از هر مسابقه باید پروژه متوقف شده و ماشین‌آلات از فضا خارج شوند و مجددا بعد از مسابقه، کار عمرانی از سر گرفته خواهد شد. تاکید مقام عالی وزارت این است که مردم بدون مشکل از این سرمایه ملی استفاده کنند.

نسخه مناسب چاپ