ایران تا ۳ سال آینده از واردات «کُک اسفنجی» بی نیاز می شود
بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات:مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس گفت: بر اساس برنامه زمان بندی، ایران طی سه سال آینده از واردات محصول راهبردی کک اسفنجی بی نیاز می شود.

هاشم نامورحقیقی در نشست خبری با تشریح مراحل پیشرفت طرح تولید کُک اسفنجی در این واحد صنعتی،افزود: دانش فنی تولید کُک اسفنجی در اختیار ۶ کشور جهان است و ایران هفتمین کشوری است که به این فناوری دست یافته است.

وی ادامه داد: برنامه تولید کک اسفنجی در قالب طرح ارتقای کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه بندرعباس تعریف شده است و مراحل مختلف آن در ۳ طرح جداگانه و همزمان اجرا می شود.

نامورحقیقی میزان سرمایه گذاری طرح یادشده را ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو اعلام کرد که محل تامین آن مشخص و نهایی شده است.

به گفته وی، سرمایه گذاری ارزی طرح با درآمد ۷۵۰میلیون دلاری تولید سالانه ۴۰۰ هزارتن کک اسفنجی و روغن‌های صنعتی پایه ۲ و ۳، طی ۳ سال جبران شده و پس از آن علاوه بر خودکفایی، شاهد سودآوری طرح خواهیم بود.

مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس با اشاره به آغاز عملیات اجرایی تولید کک اسفنجی از اسفندماه پارسال، اظهارداشت: این طرح در زمان ساخت ۸ هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده است و در زمان بهره برداری نیز ۲ هزار و ۶۵۰ نفر در آن مشغول به کار می شوند.

نامورحقیقی تولید سالانه ۱۴ هزار تن پروپیلن، افزایش تولید روزانه ۵۰۰ هزار لیتر بنزین و افزایش تولید گازوییل به میزان ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه با کیفیت یورو ۵ را از دیگر دستاوردهای این طرح دانست و اظهارداشت: پالایشگاه نفت بندرعباس هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه بیش از ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام را پالایش کرده است و ۱۹ درصد از سبد سوخت کشور را پس از پالایشگاه‌های آبادان و اصفهان تأمین می‌کند.

نامورحقیقی سهم پالایشگاه بندرعباس در تولید بنزین کشور را ۵۰۰ هزار بشکه در روز و معادل ۲۰ درصد بنزین تولیدی کشور اعلام کرد و افزود: تامین ۳۴ درصد نفت گاز و ۱۹ درصد نفت کوره کشور نیز بر عهده پالایشگاه بندرعباس است.

* ‎صادرات ۱۳۸ میلیون دلاری آبزیان از هرمزگان‏

خبر دیگر اینکه سرپرست شیلات هرمزگان گفت: صادرات آبزیان از این استان، پارسال ۱۳۸میلیون دلار ارز آوری داشت‏‎.

‎مسعود بارانی اظهارداشت: پارسال بیش از ۶۸ هزار تن انواع آبزیان از استان صادر شده که شامل میگوی پرورشی، انواع ماهیان ماکول (حسون، سلطان ابراهیم، طلال و…) و غیرماکول (ماهی مرکب، یال اسبی، مارماهی و…) بوده است. ‏

بارانی گفت: کشور‌های حاشیه خلیج فارس، روسیه، ویتنام، مالزی، تایلند و چین مقصد‌های صادرات آبزیان شیلات هرمزگان است.هرمزگان با تولید بیش از یک چهارم محصولات شیلاتی کشور سهم قابل توجهی در ارز آوری و صادرات این محصولات دارد. ‏

نسخه مناسب چاپ