پژوهشکده ساسانی «طاق‌بستان» کرمانشاه امسال راه‌اندازی می شود
کرمانشاه ـ خبرنگار اطلاعات: مدیر پایگاه ملی طاق‌بستان کرمانشاه گفت: امسال پژوهشکده ساسانی تاق‌بستان راه‌اندازی می‌شود.

پویا طالب‌نیا با اعلام این خبر، افزود: طاق‌بستان یکی از با ارزش‌ترین آثار برجای مانده از دوران ساسانی در ایران است، طاق‌بستان نمونه‌ای بسیار خوب برای پژوهشگران و صاحب نظرانی است که می‌خواهند درباره این دوره از تاریخ کشورمان پژوهش و مطالعه داشته باشند.

وی ادامه داد: طرح راه‌اندازی مرکز مطالعات و یا پژوهشکده ساسانی طاق‌بستان را از پارسال در دستور کار قرار دادیم که قرار است امسال آن را اجرایی کنیم.

همچنین در تلاشیم تا در حوزه پژوهش با همکاری دانشگاه رازی یک سلسله وبینارها را با مجموعه‌های دانشگاهی برگزار کنیم. وی از آغاز مطالعات طرح احداث مسیر معلولین در این مجموعه خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این طرح برای اولین مسیر معلولین در یکی از پایگاه‌های تاریخی کشور راه‌اندازی می‌شود، همچنین برنامه‌ریزی برای اجرای پروژه نورپردازی ویژه در طاق‌بستان در دست اقدام داریم که در ایام نوروز تا حدی روشنایی این مجموعه را ارتقاء دادیم که باعث شد زمان بازدید گردشگران از آن افزایش یابد.

مدیرپایگاه ملی طاق‌بستان گفت: با این حال با توجه به زیبایی محیطی طاق‌بستان ضروری است که نورپردازی ویژه هم اجرا شود که امسال این برنامه را در دستورکار قرار داده‌ایم.

طالب‌نیا مرمت طاق‌ها و محدوده اطراف آن را از دیگر برنامه‌های سال‌جاری این پایگاه ذکر کرد و گفت: تمبر طاق‌بستان هم در حال طراحی است و تلاش می‌شود در آینده‌ای نزدیک آن را رونمایی کنیم.

وی درباره برنامه مرمت درخت کهنسال و باستانی «رحمت» در داخل مجموعه طاق‌بستان تأکید کرد: در پایان ماه رمضان تیم کارشناسی از تهران خواهند آمد تا نحوه مرمت آن را مورد بررسی قرار دهند.

نسخه مناسب چاپ