اخبار کوتاه
مسئولان ارشد استان گلستان راهکارهای رفع موانع تولید را بررسی کردند

گرگان ـ خبرنگار اطلاعات :مسئولان ارشد قضایی و اجرایی استان گلستان در نشستی به منظور استفاده بیشتر از ظرفیت های قضایی و اجرایی برای رفع موانع تولید و توسعه استان، دیدار و گفتگو کردند .

در این نشست دو جانبه رئیس کل دادگستری و استاندار گلستان، تعیین تکلیف طرح گردشگری بر زمین مانده اسکله بندرترکمن و بررسی مشکلات بزرگترین واحد تولید یُد خاورمیانه در آق قلا، مهم ترین محورهای گفتگو بود.

حیدر آسیابی، رئیس کل دادگستری استان گلستان در این باره گفت: موضوعات و مباحث متعددی مطرح و قرار شد با استفاده از ظرفیت های حقوقی و قضایی برای رفع موانع تولید به توسعه و رشد تولید این استان کمک کنیم و به روال گذشته در کنار دستگاه های اجرایی در راه رفع موانع تولید و توسعه گام برداریم.

وی افزود: فقط پارسال با استفاده از ظرفیت دادگستری استان گلستان و ورود از باب حقوق عامه، ۲ مرکز آنژیوگرافی دولتی بازگشایی و ارائه خدمات آن‌ها به بیماران قلبی از سر گرفته شد.

حل موانع حقوقی پتروشیمی گلستان هم یکی دیگر از اقدامات شاخص دستگاه قضا برای کمک به توسعه استان بود که پس از چندین نشست و با همراهی نمایندگان مجلس و استانداری، گره کور این پروژه ۱۷ ساله باز شد و در مسیر اجرا قرار گرفت .

اجرای۱۸ فقره گشت نظارتی بر مراکز عرضه فرآورده خام دامی در دشتی

کاکی ـ خبرنگار اطلاعات: احمد ایزدی رئیس دامپزشکی شهرستان دشتی استان بوشهر اظهار داشت: امسال با همکاری فرمانداری، جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان، تعزیرات حکومتی، صمت و اصناف و نیرو انتظامی تعداد ۱۸ فقره گشت مشترک نظارتی بر مراکز عرضه فرآورده خام دامی در شهرستان دشتی انجام شده است.

وی افزود: انجام گشت‌های مشترک از جمله عملیات‌های نظارتی – بهداشتی بسیار مهم و مؤثر است که برگزاری آن با سایر ادارات مرتبط می‌تواند بر مؤثر بودن روند نظارت‌ها تأثیر چشمگیری داشته باشد و ادارات با انجام وظایف تخصصی خود به پوشش تکمیلی نظارت‌ها کمک می‌کنند.ایزدی ادامه داد: در شهرستان دشتی هماهنگی بسیار خوبی در میان ادارات نظارتی وجود دارد و با برنامه ریزی‌های انجام شده در سال ۱۴۰۲ نیز چنین گشت‌هایی به صورت منظم انجام می‌شود.

‎پیشرفت ۷۰ درصدی ساخت واحد‌های مسکونی زلزله زدگان غرب هرمزگان

بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات:مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هرمزگان گفت: ساخت واحد‌های مسکونی برای زلزله‌زدگان غرب هرمزگان با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی ادامه دارد و اکنون ساخت هزار و ۱۹۶ واحد مسکونی در این مناطق آغاز شده و ۵۰۰ واحد نیز در مرحله دیوار چینی است و ۶۵ واحد مسکونی نیز تا یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. ‏

شهریار نوری‌زاده گفت: ساخت و بازسازی واحد‌های مسکونی مناطق زلزله زده غرب هرمزگان، دی و بهمن‌ماه پارسال به علت اختصاص نیافتن اعتبار متوقف شده بود و این اعتبار اسفند پارسال به استان اختصاص یافت که با همکاری بانک‌ها به متقاضیان پرداخت شد‎.‎وی با بیان این‌که برای ساخت واحد‌های مسکونی ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است،‏ گفت:۲۰۰ میلیون تومان از این مبلغ وام کم بهره با سود ۴ درصد و بازپرداخت۲۰ ساله،۵۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات معیشتی بوده است و تلاش می‌شود با برنامه‌ریزی همه واحد‌های مسکونی ۳ تا ۴ ماه آینده به بهره‌برداری برسد‏‎. ‎در زمین لرزه ۱۱ تیرماه پارسال به ۲۲ روستای غرب هرمزگان خساراتی وارد شد و ۷ نفر جان خود را از دست دادند‏‎.

‎‏۲۸ هزار و ۷۲۶ نفر از موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی استان مرکزی دیدن کردند‏

اراک ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از دیدار ۲۸ هزار و ۷۲۶ نفر از موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی استان در سال گذشته خبر داد‎.

‎مصطفی مرزبان گفت: میراث‌فرهنگی به عنوان نماد هر کشور، معرف تمدن، تاریخ و پیشینه آن کشور است و سیاست حفظ و نگهداری این میراث کهن نه فقط از بُعد فرهنگی بلکه ازنظر اقتصادی؛ آینده یک کشور و جایگاه آن را در میان دیگر کشور تضمین می‌کند و این اداره کل، به عنوان دستگاه مسئول ثبت آثار تاریخی و فرهنگی، پارسال ۵ اثر منقول را شامل صندوق چوبی بقعه امامزاده احمد کویین، صندوق چوبی بقعه عزیز پیامبر، صندوق چوبی امامزاده طیب شاهسواران، صندوق چوبی امامزاده عبدالله فارسیجان و علم خاندان میرشکرایی را در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده است‎.

نسخه مناسب چاپ