سخنگوی دولت: نظام بانکی در طرح نهضت ملی مسکن کم کاری داشته است
سخنگوی دولت درتشریح عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن اعلام کرد که از ابتدای راه‌اندازی سامانه ملی مسکن تا پایان سال قبل، حدود ۷۱۱هزار میلیارد ریال منابع و تسهیلات از سوی شبکه بانکی پرداخت شده است.

علی بهادری دیروز درجمع خبرنگاران افزود: تاکنون ۳۷۰هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن شهری، ۱۱۰هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی و۱۳۱هزار میلیارد ریال تسهیلات ودیعه مسکن به متقاضیان پرداخت شده است اما این ارقام با ۲۰درصد هدفگذاری قانون، فاصله معنا دار دارد و نشاندهنده کم کاری نظام بانکی در تأمین منابع است.

به اذعان سخنگوی دولت رئیس کل بانک مرکزی گزارشی را در باره دلایل این حوزه داده که یکی از این دلایل قوانین مختلف است وتکالیفی را برای شبکه بانکی مشخص کرده است که گاهی در عرصه عمل با هم تعارض دارد.

سخنگوی دولت تاکید کرد : حتما کم کاری نظام بانکی در تأمین تسهیلات مسکن پذیرفتنی نیست وباید تدابیر لازم را مجموعه بانکی برای اصلاح این رویه داشته باشد. یکی از اولویت‌های دولت اصلاح نظام بانکی است. کم‌کاری در پرداخت تسهیلات البته فقط اشکال نظام بانکی نیست؛ ما با مشکلاتی دیگر از سوی بانک‌ها مواجه بودیم. یکی از اقدامات تحولی دولت در سال جدید در حوزه‌های بانکی و خصوصا تسهیلات مسکن است.

برنامه مهار تورم در سال جدید

بهادری‌جهرمی در پاسخ سئوال خبرنگارما درباره برنامه دولت برای کاهش تورم در سال جاری با توجه به افزایش قیمت خودرو ، ارز و سکه و دیگر کالاهای مصرفی در یک ماه گذشته گفت: بیماری تورم در اقتصاد ایران مزمن شده و سال هاست که درگیر این تورم هستیم؛ بنابراین درمان های مقطعی کفایت نخواهد کرد و باید ریشه‌های این معضل را از بین بُرد که بخشی از این ریشه ها ناترازی‌ در بودجه است که مهار آن سال گذشته در دستور کار دولت بود. حال با لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲در تلاش هستیم تا ناترازی‌ های احتمالی در بودجه امسال را هم از بین ببریم. وابسته کردن بیش از حد اقتصاد کشور به شرایط خارجی یکی دیگر از مشکلات است و تورم ۴۶درصدی را هم بسیار بالا و غیرقابل قبول می‌دانیم. نگاه دولت اصلاح ریشه‌ای این مساله بلندمدت اقتصاد ایران است.

وی درباره جمع‌آوری کارت‌های سوخت از جایگاه‌ها هم اظهار داشت:دولت برنامه قیمتی در حوزه انرژی ندارد و یکی از محورهای اساسی در این حوزه قاچاق سوخت است که وزارت نفت به دنبال اصلاح رویه ها در این زمینه است و همه تلاش کنند از کارت‌های سوخت شخصی استفاده کنند و اگر کارت سوخت ندارند درخواست المثنی داشته باشند.

سخنگوی دولت ادامه داد: کارت سوخت جایگاهداران برای مقابله با قاچاق سوخت محدود شده است اما در همه جایگاه‌های سوخت، کارت سوخت اضطراری وجود دارد؛البته شرکت پالایش و پخش هم باید در صدور کارت‌های سوخت تسریع و عقب‌افتادگی گذشته را جبران کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی منطبق با اظهارات رئیس کمیسیون بهداشت مبنی بر تورم ۵۰درصدی دارو و ناکافی‌بودن یارانه دارو تاکید کرد: سند بودجه در مجلس به تصویب رسیده است و جمع‌بندی نمایندگان این بوده عددی را در نظر بگیرند که با نرخ تورم همخوانی داشته باشد، بنابراین به اختلافات نظر نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس وارد نمی‌شوم.

بهادری جهرمی همچنین درباره تخصیص مستقیم یارانه دارو تاکید کرد: سال گذشته تنها حوزه‌ای که یارانه آن مردمی‌سازی نشد و یارانه مستقیم به آن تخصیص یافت، دارو و نان بود که البته اصلاحاتی در آن رویه انجام شد. امسال هم حوزه دارو در اولویت دولت است. البته بیش از ۹۸درصد داروها و ۴۰درصد تجهیزات پزشکی تولید داخل است و اگر منابع پیش‌بینی‌شده کفایت نکند، دولت در لوایح بعدی پیشنهاد اصلاح آن را خواهد داد و با تخصیص ۱۰۰درصدی و کامل، این حوزه‌ها را مدیریت می‌کند.

وی در ادامه درباره لایحه ایجاد سازمان بازرگانی گفت: یکی از آسیب‌هایی که نسبت به تشکیل وزارت بازرگانی مطرح شده، این است که امکان دارد منجر به کاهش واردات شود؛ دلیل این که دولت لایحه پیشنهادی برای تشکیل سازمان بازرگانی داخلی داد رفع همین اشکال بود و به همین دلیل در لایحه دولت هیچ یک از محورهای مربوط به واردات در حیطه وظایف این سازمان تعریف نشد. مدیریت واردات در اختیار وزارتخانه‌های تخصصی است و این لایحه پس از برگزاری جلسات مشورتی و کارشناسی و جمعی از نمایندگان مجلس تدوین شد که پیشنهاد اولیه تشکیل سازمان بازرگانی داخلی را مجلس ارائه و دولت هم با این نظر موافقت و لایحه آن را تقدیم‌ مجلس کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: یکی از عوامل ایجاد گرانی، افزایش غیرمنطقی قیمت‌هاست و ما دارای سازمانی متمرکز و مستقل که بتواند با دارابودن امکانات و اختیارات و نیروی انسانی، مدیریت و موثر داشته باشد نبودیم اما نگاه دولت این نیست که حتما وزارت یا سازمانی شکل گیرد، دولت هم با طرح تشکیل وزارت بازرگانی و هم تشکیل سازمان بازرگانی رسما و کتبا موافقت کرده است.

سخنگوی دولت بااعلام این که در سال گذشته به ۲هزار و ۱۱۳شرکت دانش‌بنیان، هزار و ۷۷۴میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است که ۱۶۵درصد افزایش نسبت به سال قبل تر را نشان می‌دهد همچنین خبر دادکه اسامی ابر بدهکاران بانکی و هم میزان تسهیلات دریافتی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و این اقدام در جهت ایجاد شفافیت است که استمرار خواهد داشت.

وی با تاکید بر این‌که دولت به هیچ وجه قصد تغییر وزیر صمت را ندارد، یادآور شد: رشد تولید ناخالص داخلی در ۹ماه اول سال ۱۴۰۱حدود ۵.۱درصد و میانگین فصلی نرخ رشد صنعت در دوره آقای فاطمی‌امین ۴.۲درصد بوده که سه‌برابر دولت قبل است. در زمینه کاهش تورم تولیدکننده هم این رقم در این دوره چشمگیر و حدود ۳۰درصد است.

نسخه مناسب چاپ