پایان غم انگیز جدال مرگ و زندگی نوزاد پسر در سردخانه بیمارستانی در شهریار
سرویس حوادث: پدر یک نوزاد پسر وقتی پس از ساعت‌ها از اعلام مرگ پسرش، او را زنده در سردخانه مشاهده کرد، هرگز تصور نمی‌کرد که تا ابد داغدار این نوزاد خواهد ماند.

روز جمعه یکم اردیبهشت ۱۴۰۲ نوزاد پسری در بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار متولد شد که بنا بر اعلام کادر درمان علائم حیاتی نداشت و فوت‌شده به دنیا آمده بود که بر این اساس نوزاد به سردخانه بیمارستان منتقل شد، اما طی ماجرایی دوباره به زندگی بازگشت، اما زندگی‌اش کوتاه بود‏‎.

‎رضا خدایاری پدر نوزاد فوت‌شده در این باره به خبرگزاری تسنیم گفت: از روزی که همسرم باردار شد، هیچ مشکلی نداشت و ۳۱ فروردین که جنین ۷ ماهه بود به بیمارستان کمالی کرج مراجعه کرد و پس از سونوگرافی و آزمایش، سلامت مادر و نوزاد تأیید شد‎.

‎وی افزود: ساعت ۴ صبح روز بعد از معاینات ۷ماهگی، درد زایمان مادر نوزاد شروع شد و به بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار مراجعه کرد و نوزاد با زایمان طبیعی به دنیا آمد که همان لحظه نوزاد را به مادرش نشان دادند و گفتند که «بچه سه روز است که در شکم مادر فوت کرده است‏‎.‎پدر نوزاد در ادامه گفت: هنگام تولد فرزندم در خرم‌آباد بودم که سریعاً خود را به بیمارستان رساندم، اما عوامل بیمارستان اجازه ندادند که با همسرم ملاقات کنم، لذا مجدداً ساعت ملاقات به بیمارستان مراجعه کردم که باز هم نتوانستم همسرم را ببینم‎.

‎خدایاری اظهار داشت: احساسی به من می‌گفت که بروم و پسرم را ببینم و بر اساس رسمی که داریم، اسم بچه را در گوشش صدا کنم؛ به همین دلیل به‌سمت سردخانه رفتم و از مسئول آنجا خواستم که پسرم را ببینم که با حراست هماهنگ کرد و به داخل رفتیم و وقتی در یخچال را باز کرد، نوزاد را در کارتن قرار داده بودند. خواستم درش را باز کنم، اول اجازه ندادند و وقتی باز کردم بچه نفس می‌کشید. نگهبان فکر کرد توهم زده‌ام و وقتی بچه تکان خورد، قبول کرد که زنده است‏‎.

‎وی تأکید کرد: نگهبان موضوع را به سوپروایزر اطلاع داد، اما گفتند «امکان ندارد و بچه ۳ روز است که مرده‌است»، تا این که با یکی از مأموران انتظامی وارد سردخانه شدیم و دید بچه زنده است.سپس یکی از پرستاران را برای کمک آورد و بچه را لای پارچه پیچیدند و بالا بردند و در دستگاه گذاشتند‎.

‎پدر نوزاد با گلایه از برخورد نامناسب کادر درمان و مشکلاتی که در این بیمارستان وجود داشته است گفت: پسرم ساعت‌ها در سردخانه نفس می‌کشید و قلبش می‌تپید؛ با چشم خودم دیدم که پسرم زنده بود، دست‌وپا می‌زد، گریه می‌کرد و در دستگاه شیر می‌خورد و حتی تا آخر شب به مادرش خبر ندادیم چون نگران بودیم فوت کند، تا این‌که پزشک گفت «حال نوزاد خوب و طبیعی است و به مادرش اطلاع دهید‎».

‎خدایاری پدر این نوزاد تازه‌فوت‌شده اظهار داشت: صبح روز ۲ اردیبهشت به ما اطلاع دادند که نوزاد فوت کرده است و با ناراحتی به بیمارستان رفتم و مادرش را ترخیص کردم که به همسرم آسیب نرسد اما از مسئولان تقاضا داریم به این کم‌کاری کادر درمان رسیدگی کنند‏‎.‎‏ در همین باره سروان فرشاد امیرنژاد، افسر کشیک نیروی انتظامی مستقر در بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار گفت: حدود ساعت ۲ بعدازظهر شیفت کاری‌ام تازه شروع شده بود که پسر جوانی که پدر این نوزاد است آمد و کمک خواست و گفت «اینجا کسی به حرفم گوش نمی‌دهد» و جریان را توضیح داد و گفت همسرم را ساعت ۴ صبح برای زایمان به بیمارستان آوردیم و وقتی بچه به دنیا آمد، پرستاران گفتند که «بچه مرده‌است» و ساعت تقریباً ۸ صبح بود که برای آخرین بار رفتم بچه را ببینم، متوجه تکان خوردن نوزاد شدم و به هرکس گفتم کسی باور نکرد و اهمیت نداد که بررسی کند و گفتند که توهم دارم‏‎».

‎وی افزود: در همان لحظه پیگیر شدم و به سوپروایزر اطلاع دادم، اما کادر درمان گفتند «پدر نوزاد توهم دارد» و من هم پیگیری نکنم، اما دلم آرام نگرفت و کلید سردخانه را بالاخره گرفتم و تک‌تک یخچال‌ها را باز کردم و یک کارتن کوچک دیدم و وقتی باز کردم بچه داخلش بود و وقتی کارتن را تکان دادم، بچه هم تکان خورد و شروع کرد به نفس کشیدن، این نوزاد از ۵ صبح تا ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه همان روز در یخچال سردخانه بود‎.

‎افسر کشیک نیروی انتظامی مستقر در بیمارستان امام‌سجاد‌‌(ع) در ادامه گفت: بعد از مشاهده علائم نفس کشیدن در نوزاد سریع پارچه‌ای برداشتم و دور بچه پیچیدم و روی صندلی سردخانه گذاشتم و دنبال سوپروایزر گشتم، اما موفق نشدم تا این که به بخش زایمان رفتم و به پرستاران گفتم «این بچه زنده است، اما شما آن را به سردخانه بردید»، که همان زمان میان کادر درمان بحث شروع شد‎.

‎سروان امیرنژاد تاکید کرد: با یکی از پرستاران به سردخانه رفتیم و بچه داخل کارتن را نگاه کردند و دیدند که زنده است و به بخشNICU منتقل کردند‎.‎‏ پدر نوزاد متوجه زنده‌بودن و تکان‌خوردن نوزادش شده بود، اما هرچه به کادر درمان گفته بود، اهمیت نداده بودند‎.

‎رئیس بیمارستان برکنار شد

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رئیس بیمارستان امام سجاد(ع) شهریار، صبح شنبه به دستور رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران برکنار شد‎.‎گزارش واصله پیرامون سوءعملکرد در این بیمارستان موجب این تصمیم بوده است‎. ‎وی به‌دلیل بی‌توجهی در احیای نوزاد از مسئولیتش برکنار شده است.

نسخه مناسب چاپ