۶۰۰ کشته در جنگ داخلی سودان، فرار خارجی ها از خارطوم
سرویس خارجی: منابع از خروج شتابزده و فرار اتباع و کارکنان نهادهای دیپلماتیک خارجی از سودان در پی تشدید جنگ خونین داخلی در این کشور کودتا زده خبر دادند؛ درگیری های شدیدی که تلفات آن پس از گذشت تنها هشت روز، به ۶۰۰ کشته و ۳۷۳۰ زخمی رسیده است.

بر اساس تازه ترین گزارش ها، در هشتمین روز وقوع درگیری‌ها در سودان میان ارتش و نیروهای واکنش سریع و با وجود اعلام آتش‌بس شکننده انسانی سه روزه به مناسبت عید سعید فطر، درگیری‌های شدیدی میان طرفین نبرد در برخی مناطق و خیابان های پایتخت و چند شهر دیگر این کشور از جمله شهر «ام درمان»، واقع در غرب «خارطوم» به وقوع پیوست که دهها کشته و زخمی در پی داشت و دو طرف یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

در همین حال، «هیثم محمد ابراهیم»، وزیر بهداشت سودان در سخنانی از افزایش شمار تلفات جنگ داخلی این کشور به ۶۰۰ کشته و ۳۷۳۰ زخمی خبر داد و اعلام کرد که ۵۵ بیمارستان سودان نیز در پی تشدید جنگ داخلی بسته شده اند.

همزمان با این رویدادها، «الجزیره» به نقل از چند منبع آگاه سودانی اعلام کرد که آمریکا در جنگ داخلی سودان از نیروهای شبه نظامی «واکنش سریع» این کشور در برابر ارتش حمایت می کند. همچنین، یک منبع نظامی دیگر نیز از اقدامات « خلیفه حفتر»، فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» در پشتیبانی لجستیکی از نیروهای «واکنش سریع» سودان خبر داد.

در چنین شرایطی و در پی تداوم و تشدید درگیری ها در سودان، دیپلمات ها، اتباع و کارکنان نهادهای دیپلماتیک خارجی برای حفظ جان خود، با کمک کشورهایشان اقدام به فرار و خروج شتابزده از این کشور کردند.در این راستا، آمریکا اعلام کرد که کارمندان سفارت‌خانه‌اش در خارطوم را همراه با خانواده‌هایشان از سودان خارج کرده است. وزارت خارجه استرالیا نیز با اعلام اینکه شرایط امنیتی در سودان ناپایدار است و درگیری‌های خشونت‌آمیز ادامه دارد، از شهروندان خود در سودان خواست در مکان امنی پناه بگیرند تا در اسرع وقت از این کشور خارج شوند.

همچنین وزارت خارجه مصر اعلام کرد در تلاش برای خارج کردن شهروندان خود از سودان است. این وزارتخانه در ادامه از آنهایی که خارج از خارطوم هستند، خواست در راستای فراهم شدن شرایط انتقالشان، به نزدیکترین مرکز مراجعه کنند.

سفیر روسیه در سودان نیز اعلام کرد: تمامی شهروندان روس در مناطق درگیری به ساختمان سفارت در خارطوم منتقل شده اند اما با توجه به اینکه درگیری‌ها در فرودگاه ادامه دارد، در حال حاضر نمی‌توان درباره عملیات تخلیه هوایی از خارطوم صحبت کرد.

وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد که پاریس عملیات تخلیه سریع از سودان را برای شهروندان و کادر دیپلمات خود آغاز کرده زیرا درگیری‌های شدید در این کشور وارد هفته دوم خود شده است. این وزارتخانه در ادامه بدون ارائه جزئیات بیشتر تاکید کرد که عملیات تخلیه شامل شهروندان اروپایی و اتباع دیگر کشورهای همپیمان خواهد بود.

ترکیه، انگلیس و چین نیز اعلام کردند که به زودی اتباع خود را با هواپیماهای نظامی از سودان خارج خواهند کرد.این در حالی است که کمیساریای عالی امور پناهندگان نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از گریختن ۲۰ هزار آواره سودانی از مناطق جنگ زده به کشور «چاد» در غرب سودان خبر داد.

نسخه مناسب چاپ