اسناد پنتاگون: اوکراین برای حمله به مواضع روسیه در سوریه برنامه‌ریزی کرده بود
سرویس خارجی: اسناد افشاشده پنتاگون نشان می‌دهد سازمان اطلاعات نظامی اوکراین برنامه‌ریزی‌هایی برای انجام حملات مخفیانه به نیروهای روسیه در سوریه با کمک کردهای سوریه انجام داده بود.

هدف اوکراین از گشودن این جبهه جدید و هزاران مایل آن‌طرف‌تر از مرزهای خود ظاهراً تحمیل هزینه‌ و تلفات به روسیه و به ویژه گروه شبه‌نظامی «واگنر» بوده که در سوریه فعال است. اوکراین علاوه بر این احتمالاً به دنبال آن بوده که روسیه را به انتقال برخی منابعش از اوکراین به سوریه وادار کند. مطابق آنچه در این سند ادعا شده، قرار بوده این حملات به گونه‌ای انجام شوند که اوکراین بتواند آنها را انکار کند. سندی که این اطلاعات محرمانه در آنها درج شده، بخشی از اسناد افشاشده پنتاگون است که در هفته‌های اصلی به یکی از داغ‌ترین سوژه‌های رسانه‌های آمریکا تبدیل شده است. روزنامه واشنگتن‌پست به این سند دست یافته و جزئیاتی از محتوای آن را منتشر کرده است. این اسناد را ماه‌ها قبل‌تر جوانی ۲۱ساله به نام «جک تیکسریا» که عضو گارد ملی نیروی هوایی آمریکا است در فضای اجتماعی «دیسکورد» منتشر کرده بود. تیکسوریا اکنون دستگیر شده و در انتظار محاکمه است. در خبری مرتبط، جت‌های مسلح روسیه با پرواز بر فراز مواضع آمریکا و پرواز در فاصله چند صدپایی جنگنده‌های آمریکایی در سوریه فشار علیه نظامیان آمریکایی را افزایش داده‌اند .

مقامات آمریکایی گفتند نگران‌کننده‌تر از همه، شلیک سامانه موشکی زمین به هوای روسیه در ماه نوامبر به یک پهپاد آمریکایی بود. در چنین شرایطی وزیر دفاع آمریکا گفت کشورهای غربی تا کنون ۲۳۰ تانک به اوکراین ارسال کرده‌اند و تانک‌های آمریکایی آبرامز که قرار است به اوکراین ارسال شوند طی هفته‌های آینده وارد آلمان خواهند شد.قرار است نظامیان اوکراینی در آلمان نحوه استفاده از این تانک‌ها را آموزش ببینند. «لوید آستین» اعلام کرد کشورهای غربی بیش از ۲۳۰ تانک و ۱۵۰۰ خودروی زرهی دیگر به اوکراین ارسال کرده‌اند و این تسلیحات برای مجهز کردن ۹ تیپ زرهی اوکراینی به این کشور ارسال شده است.

وی گفت: ما تقویم زمانی مربوط به تحویل توانمندی‌های زرهی بیشتر به اوکراین در ماه‌های آینده را تسریع کرده‌ایم. او اضافه کرد: تانک‌های آبرامز که اوکراینی‌ها از آن برای آموزش استفاده خواهند کرد طی چند هفته آینده وارد آلمان خواهند شد. در این حال دبیرکل ناتو با بیان اینکه اوکراین در آینده به این ائتلاف نظامی می‌پیوندد، اما تاکید کرد که اولویت در حال حاضر حمایت از این کشور برای پیروزی در جنگ با روسیه است.

نسخه مناسب چاپ