ابهام در میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
 

با وجود آنکه میزان افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی طبق قانون باید توسط هیات عامل این سازمان تعیین و به تصویب هیات دولت برسد، اما وزیر کار مدعی است که افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان در سال جدید بر اساس مصوبه شورای عالی کار تعیین شده و احکام حقوقی بازنشستگان درحال صدور است.

به گزارش خبرنگار ما، طبق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، این سازمان مکلف است میزان تمام مستمری های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

سیدصولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اطلاعات با اشاره به اینکه احکام افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در حال صدور است، گفت: رقم افزایش حقوق امسال همانند مصوبه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران خواهد بود.

یعنی حقوق حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی ۲۷ درصد نسبت به پارسال افزایش خواهد یافت و در مورد سایر سطوح مزدی هم ۲۱ درصد به اضافه روزانه ۸۴۰۰ تومان مستمری ها بالا می رود.

وی در مورد انتقاد بازنشستگان از مصوبه شورای عالی کار و عدم تصویب افزایش حقوق در هیات عامل سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: افزایش حقوق‌ بازنشستگان در شورای عالی کار مصوب شده و لازم الاجراست و احکام‌ حقوقی آنها هم در حال صدور است.

در همین حال کارشناسان معتقدند که رقم افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی باید مطابق با پیشنهاد هیات عامل سازمان مذکور ابتدا در هیات دولت طرح و بررسی شود و سپس احکام جدید صادر شود، اما وزیر کار اصرار دارد که رقم افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس مصوبه شورای عالی کار تعیین شده است.

گزارش خبرنگارما می افزاید: سازمان تأمین اجتماعی هنوز هیچ واکنشی نسبت به اظهارات وزیر کار نشان نداده و حقوق فروردین ۱۴۰۲ بازنشستگان این سازمان هم همانند آخرین رقم پرداختی سال قبل پرداخت شده است.

سازمان تأمین اجتماعی هفته قبل اعلام کرد: به محض تعیین میزان افزایش مستمری ها، مابه التفاوات حقوق فروردین همراه با حقوق مصوب اردیبهشت به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران واریز می شود.

خبر دیگری در همین رابطه حاکی است: بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی که حقوق ماهانه خود را از بانک رفاه دریافت می کنند، از این پس می‌توانند برای خرید اعتباری و اقساطی کالاها و ملزومات مورد نیاز خود، از تسهیلات اعتباری این بانک استفاده کنند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، سامانه “بتا” از جمله سامانه‌های آنلاین و کاربردی بانک رفاه است که امکان خرید اقساطی را برای مشتریان فراهم ساخته و به‌منظور ارائه خدمات به افرادی کاربرد دارد که حقوق‌شان را از بانک رفاه دریافت می‌کنند.مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی می‌توانند با مراجعه به سامانه

https:ررbeta.refah-bank.ir از طریق رایانه یا گوشی تلفن همراه نسبت به خرید اعتباری و اقساطی از مراکز طرف قرارداد بانک رفاه اقدام کنند.

همچنین پذیرندگان و فروشگاه‌های سراسر کشور که تمایل به همکاری با بانک رفاه داشته باشند، می‌توانند با ورود به این سامانه و انجام مراحل نام‌نویسی و مراجعه به یکی از شعب بانک، در مورد ارائه خدمات خرید اقساطی و اعتباری به مشتریان این بانک همکاری کنند.

نسخه مناسب چاپ