«آزادگان» ناایمن ترین بزرگراه پایتخت شد ‏
سرویس حوادث: سرکلانتر پلیس بزرگراه‌های پلیس راهور پایتخت گفت: بزرگراه‌های آزادگان، امام علی (ع) و شهید یاسینی سال گذشته بیشترین تصادفات رانندگی را به خود اختصاص دادند‏‎.

‎سرهنگ حمید حمیدی با اشاره به وضعیت تصادفات در بزرگراه‌های پایتخت گفت: از مجموع تصادفاتی که در سال ۱۴۰۱ در بزرگراه‌ها به وقوع پیوست، حدود ۸۴ درصد خسارتی، ۱۵درصد جرحی و کمتر از یک درصد به مرگ منجر شد. وی افزود: ۲۱ درصد از تصادفات در شب و حدود ۷۹ درصد آن‌ها در روز رخ داده؛ هرچند که شدت تصادفات در شب‌ها به مراتب بالاتر و سنگین‌تر از روز بوده است؛ همچنین اکثر تصادفات جرحی و فوتی بزرگراه‌ها در شب اتفاق افتاده است که خلوتی معابر و سرعت بالا می‌تواند از علل وقوع آن باشد‏‎.

‎حمیدی گفت: درباره قصور وسایل نقلیه، سواری‌ها رتبه اول را داشتند و رتبه دوم به وانت‌ها تعلق دارد که در۱۵۰۰ فقره از تصادفات سال ۱۴۰۱ این وانت بارها بودند که مقصر شناخته شدند؛ رتبه سوم این آمار مربوط به کامیون‌ها و کشنده‌ها و رتبه چهارم هم به موتورسیکلت‌ها باز می‌گردد‏‎.

‎سرکلانتر پلیس بزرگراه‌های پلیس راهور تهران بزرگ گفت: محورها و بزرگراه‌هایی که در سال ۱۴۰۱ بیشترین تصادفات را داشته‌اند به ترتیب بزرگراه آزادگان، بزرگراه امام علی (ع) و شهید یاسینی بودند که مهم‌ترین و اصلی‌ترین علل تصادفات در بزرگراه‌ها عدم توجه به جلو است که می‌توان گفت نیمی از علل تصادفات حدود ۴۹ درصد را شامل می‌شود‏‎.‎

حمیدی گفت: پارسال ۱۶ درصد از تصادفات به علت عدم رعایت فاصله طولی، ۱۵ درصد به دلیل تغییر مسیر ناگهانی و ۵ درصد نیز به علت عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه و ۱۵ درصد هم به سایر علل باز می‌گردد‏‎.‎همچنین صحبت با تلفن همراه، و با سرنشینان هنگام رانندگی، خوردن و آشامیدن و استعمال دخانیات می‌تواند جزو مصادیق عدم توجه به جلو باشد‎.

‎وی ادامه داد: توقف در بزرگراه‌ها علل مختلفی دارد، از جمله نقص فنی خودرو، سوار و پیاده کردن مسافرین و صحبت با تلفن همراه؛ البته معضل صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی در همه جا دیده شده است و در اکثر تصادفات نقش دارد. راننده در بزرگراه در محل ناامنی توقف و شروع به صحبت با تلفن همراه کرده است که همین اقدام سبب تصادف می‌شود‏‎.

‎سرکلانتر پلیس بزرگراه‌های پلیس راهور تهران بزرگ گفت: هنگامی که مسافران به طور ناگهانی در خودرو را باز می‌کنند می‌تواند سبب بروز حوادث و تصادفات شود که در سال گذشته۱۱۰ فقره تصادف به همین علت بود که باز کردن در خودرو به طور ناگهانی در حاشیه بزرگراه علت آن بود که ۴۰ درصد از این ۱۱۰ فقره تصادف منجر به مرگ شد‏‎.

‎وی افزود: توصیه پلیس به رانندگان این است که به هیچ عنوان در حاشیه بزرگراه‌ها توقف نکنند و بر روی خطوط‌هاشور نروند چرا که این خطوط خط اضطرار است و برای توقف و تردد نیست و محل تردد خودروهای امدادی است‏‎.

‎حمیدی گفت: دنده عقب گرفتن در بزرگراه‌ها می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد، از جمله نقص تابلو یا حواس‌پرتی رانندگان و یا استفاده از تلفن همراه و صحبت با سرنشینان که هر کدام از این موارد خطرات خاص خود را دارند‎.‎‏ یکی دیگر از این موارد عدم آشنایی راننده با راه است که می‌توان در این خصوص به استفاده از مسیریاب‌ها قبل از حرکت اشاره کرد که راننده قبل از حرکت مسیر خود را به دقت و دقیق از این طریق مشخص کند‎.

‎حمیدی گفت: در سال گذشته ۴۰۶ فقره تصادف به علت حرکت با دنده عقب در سطح بزرگراه‌های شهر تهران داشتیم که ۸۰ فقره از آن منجر به جرح و مرگ شد و مابقی تصادفاتی که اتفاق افتاد، منجر به خسارت‌های بسیار شدید شد زیرا تصادفات دنده عقب مانند تصادفات شاخ به شاخ است و فرآیند ۲ نیرو بسیار زیاد است که منجر به خسارت و جراحت بسیار زیادی می‌شود.

نسخه مناسب چاپ