چگونگی ورود صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی به‌ بازار سرمایه
 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بورس گفت: ما باید به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برویم؛ به‌عنوان مثال در یک ماه آینده صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی تشکیل می شود که برای ۲۰ تا ۳۰ سال آینده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی در گردهمایی کانون کارگزاران بورس گفت: در سال ۱۴۰۱ یکی از مهمترین استراتژی‌های ما توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و تجهیز منابع ماندگار در بازار سرمایه بود.

وی افزود: حجم صندوق‌های سهامی برای اولین بار به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسید با این حال بخش عمده‌تری از بازار باید به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برود.

رئیس سازمان بورس ضمن تاکید بر نقش کارگزاری‌ها در توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم اظهار کرد: نقش کارگزاری‌ها در این میان بسیار مهم است، تاکنون هم کارگزاری‌ها کمک شایانی کردند که باید از آنها تشکر کنم با این حال هنوز با وضع مطلوب فاصله داریم.

عشقی با اشاره به تجهیز زیرساخت‌ها در کارگزاری‌ها گفت: اقدامات خوبی در تجهیز زیرساخت‌ها انجام شده، در گذشته صنعت کارگزاری امکان پاسخگویی به تمام مردم را نداشت و صف‌های طولانی مقابل شرکت‌های کارگزاری شکل می‌گرفت.

وی ادامه داد: مشکلات روزانه سامانه تا حدودی برطرف شده است، در حال‌حاضر نزدیک به دو میلیون معامله و برای ۴۰۰ تا ۵۰۰ صندوق دادوستد انجام می‌شود؛ با وجود این حجم از معاملات خوشبختانه مشکل خاصی به وجود نمی‌آید که این موضوع حاکی از سرمایه‌گذاری خوب در این حوزه است، سرمایه‌گذاری کارگزاران در OMS بسیار کمک کننده بوده و این در حالی بوده که فشار نقدینگی باعث کند شدن رشد صنعت شده است.

رئیس سازمان بورس با ذکر این نکته که تسویه کارگزاری‌ها نیاز به تغییرات ساختاری دارد، گفت: با توجه به اتفاقات اقتصادی اخیر و تغییر جو بازار باید تغییرات توسعه‌ای سرعت بیشتری بگیرد و زیرساخت‌ها بیش از پیش افزایش پیدا کند، سازمان بورس به تمامی کارگزاری‌ها با هر میزان سرمایه، نگاه و خدمات یکسانی داشته است.

وی با اشاره به تغییرات ساختاری لازم در این صنعت، بیان کرد: در گذشته دو نوع OMS وجود داشت، اما اکنون تنوع ایجاد شده است و در نوع تسویه کارگزاری‌ها نیازمند تغییرات ساختاری هستیم.

عشقی در پاسخ به سئوال یک مدیر کارگزاری درباره توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بلند مدت، گفت: این مسئله در نگاه اول چالش برانگیز است؛ اما بازار ما به شدت پتانسیل بزرگ شدن را دارد، ارزش معاملات می‌تواند آن قدر افزایش پیدا کند که این مسئله رفع شود.

رئیس سازمان بورس با اعلام این خبر که در رابطه با توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بلند مدت؛ صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی به‌زودی وارد بازار سرمایه می‌شوند، گفت: ما باید به سوی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برویم.

عشقی با تاکید بر ضرورت رونق گرفتن بازارگردان‌ها اظهار کرد: صندوق‌های تثبیت و توسعه دقیقاً نقش بازارگردان بازار را بازی می‌کنند و بازدهی منطقی و معقولی هم داشته‌اند.

اگر صندوق‌های بازارگردانی افزایش پیدا کنند، ارزش معاملات بیشتر و نقدشونگی تقویت می‌شود، ارزش بازار ما می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ برابر شود و طبق تجربه سایر کشور این عدد و رقم غیرمنطقی نیست.

رئیس سازمان بورس در واکنش به گلایه یک کارگزار در مورد زمان‌بر بودن تمدید مجوز فعالیت کارگزاری‌ها و سبدگردان‌ها، گفت: این ایراد وارد است، اما سعی در افزایش سرعت این فرآیند داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: علاوه بر این موضوع، طول مدت اعتبار مجوزها را افزایش می‌دهیم تا نیازمند تمدید مکرر نباشد، همچنین تأیید صلاحیت‌ها هم یکی از مواردی بوده که فعالان صنعت کارگزاری را با چالش‌هایی مواجه کرده است، از این‌رو سعی در تسهیل این موضوع داریم.

عشقی تصریح کرد: گاهی تغییر مدیرعامل از یک کارگزاری به شرکتی دیگر با زمان طولانی مواجه می‌شود؛ به دنبال حل این مسئله هستیم تا فرآیند در بازه زمانی کوتاه‌تری انجام بشود.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به یکی دیگر از پرسش‌های کارگزاران درباره آخرین وضع بورس بین‌الملل گفت: مجوز تأسیس بورس بین‌الملل را صادر کردیم تا بازار سرمایه بتواند با استانداردهای بین‌المللی فعالیتش را شروع کند و دبیرخانه مناطق آزاد هم پیگیر این موضوع است.

مجید عشقی از سفر احتمالی وزیر اقتصاد به عربستان خبر داد و گفت: در حوزه بورس بین‌الملل با عمان، امارات و قطر رفت‌وآمد و مذاکره داریم؛ که هنوز به نتیجه عملی نرسیده که در این زمینه تحریم مشکل اصلی است.

وی اضافه کرد: اتفاقات خوبی می‌تواند شکل بگیرد مخصوصاً در مذاکره با کشور عمان مدل‌هایی پیشنهاد شده است.

با دولت هم در ارتباط هستیم که کشورهای حوزه خلیج فارس و همین‌طور عراق را بررسی کنیم، صنعت کارگزاری هم در این میان باید استانداردهای لازم را داشته باشد، تا بتواند سرمایه‌گذار خارجی جذب کند.

عشقی گفت: انتظار داریم که کانون کارگزاران با تجمیع نظرات اعضای خود بتواند برای صدور مجوز تأسیس کارگزاری که نیازمند تغییرات است و هم درباره مدیریت ریسک‌های تسویه و عملیات پیش قدم باشد و کمک کند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر منابع خوبی در صنعت کارگزاری جمع شده است، طرح موضوعی در هیئت مدیره سازمان داشتیم که درباره تعیین تکلیف منابع صندوق توسعه بازار بود، قرار بر این شد که با مشارکت کانون پیشنهادی آماده شود که باید چند بُعدی باشد.

عشقی افزود: از یک طرف کاهش کسری ۳۵ درصدی و از طرف دیگر تقویت صندوق تضمین تسویه است که باید بخش‌هایی از منابع را به آن سمت سوق دهیم یا اینکه صندوق تضمین صنعت کارگزاری داشته باشیم که بخشی از یونیت‌های صندوق به صندوق تضمین منتقل شود تا ارزش خود را حفظ کند.

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: حتماً باید در حوزه زیرساخت سرمایه‌گذاری کنیم، در ماه‌ها و سال‌های آینده بازار سرمایه شاداب‌تری خواهیم داشت و این اتفاق نیازمند سرمایه‌گذاری در حوزه زیر ساخت‌هاست و توسعه بدون زیر ساخت اثر نخواهد داشت.

در این میان مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس در اطلاعیه‌ای فهرست صنایع جهت راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، بنا بر اطلاعیه مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی، خودرو و ساخت قطعات، سیمان، آهک، گچ، مواد و محصولات دارویی جز صنایعی معرفی شده‌اند که امکان تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی در آن صنایع وجود دارد.

از سوی دیگر عضو هیات مدیره سازمان بورس و معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس گفت : سرمایه گذاری در بازار سرمایه، سرمایه گذاری در بورس در بلند مدت ما را می‌تواند نسبت به تورم مصون کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ،دکتر عیوض  لو در گفتگو با برنامه روزی نو شبکه رادیویی اقتصاد به موضوع سرمایه گذاری در بورس پرداخت .

وی در پاسخ به اینکه در یک محیط متفاوت قرار گرفتیم که واقعا تازه و اطمینان بخش است،باید همچنان خوشحال بود، یا نگران؟گفت: طی دو سال اخیر ما شاهد بودیم که بورس نسبت به بازار‌های دیگر یک عقب ماندگی را داشت و به نظر می‌رسد که دارد آن عقب افتادگی را جبران می‌کند.

از طرف دیگر شاهد افزایش وصول شرکت‌ها هستیم یعنی به مدد افزایشی که در قیمت فروش محصولات شرکت‌ها افتاده و تورمی که بود، درآمد شرکت‌ها افزایش پیدا کرده و یک شرایط باثباتی را در بورس شاهد هستیم.

افزایش‌هایی را تقریبا در سه ماه اخیر شاهد بودیم، ولی اتفاق خوبی که ما در این دوره با آن روبرو هستیم این هست که هدایت منابع به سمت صندوق‌های سرمایه گذاری و سرمایه گذاری غیر مستقیم بیش از پیش نمود پیدا کرده و اگر توصیه‌ای را به سهامداران داشته باشیم و به سرمایه گذارانی که علاقمند در این بازار هستند این است که برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری شان اگر حرفه‌ای این بار هستند حتما از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری بیایند و در بازار سرمایه گذاری کنند.

به گفته وی از طریق سرمایه گذاری غیر مستقیم و تا حد امکان خودشان از سرمایه گذاری مستقیم و خرید و فروش سهام به شکل مستقیم جلوگیری کنند تا از آسیب‌هایی که ممکن است اتفاق بیفتد کمتر لطمه ببینند.

عیوض لو اضافه کرد: موضوع مهمی که باید به آن توجه کنیم اینست که تجربه بلند مدت، نشان می‌دهد که سرمایه گذاری در بازار سرمایه، سرمایه گذاری در بورس در بلند مدت ما را می‌تواند نسبت به تورم مصون کند، یعنی اگر نگران تورم هستیم، اگر نگران از بین رفتن دارایی هایمان هستیم، یکی از آن مأمن‌هایی که ما را می‌تواند از این نوسانات دور کند و دارایی مان را مصون کند سرمایه گذاری در بورس است.

این کار هم الزامات خاص خودش را دارد، باید با مطالعه و باید از طریق سرمایه گذاری غیر مستقیم باشد و نکته‌ای که ما در سازمان بورس و اوراق بهادار روی آن تاکید داریم این است که تامین مالی هم افزایش پیدا کند و این سیاست را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: حجم تامین مالی در بازار افزایش پیدا کرده یعنی به مدد این که توجه سرمایه گذاران به این بازار افزایش پیدا می‌کند به تبع نقدینگی به این سمت سرازیر می‌شود و فرصت مناسبی هست برای شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس هستند این هست که از این جریان نقدینگی به نفع تولید استفاده کنند و منابع مورد نیاز خودشان را جهت تامین سرمایه در گردش یا جهت تامین مالی طرح‌های سرمایه گذاری شان استفاده کنند.

پیشنهاد می‌کنیم که از این فرصت شرکت‌های بورسی، صاحبان کسب و کار استفاده کنند تا طرح‌های سرمایه گذرای خودشان را پیش ببرند که این منابع در بازار ماندگار بشود و صرف سرمایه گذاری مستقیم و صرف پیشبرد طرح‌ها باشیم که ما پنج سال یا ۱۰ سال دیگر اثر آن را در اقتصاد واقعی

ببینیم.

یک کارشناس بازار سرمایه هم گفت: بازار سرمایه به سبب ظرفیت‌ها، نظارت دقیق و نیز وجود شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه مسیر ارزش‌گذاری دارایی‌های دولت را هموارتر می‌کند و در این مسیر دولت می‌تواند به منظور حفظ اعتماد سرمایه‌گذاران از صندوق‌های پروژه و املاک و مستغلات بهره

گیرد.

نسخه مناسب چاپ