راهکارهای مناسب رونق بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: مادامی که به واسطه قیمت‌گذاری‌های دستوری، فرصت‌های آربیتراژی در اقتصاد ما وجود داشته باشد، تقاضای سوداگرانه مهار نخواهد شد.

ابوالفضل ابراهیم‌زاده در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) بیان کرد: به لحاظ اقتصادی کار آسانی نیست که با دستور، قیمت کالاها را پایین نگه داشت و در مقابل، برای رونق تولید، زمینه‌سازی کرد.

وی افزود: نکته اینجاست که در کشور ما ارزش دارایی‌ها، دلاری محاسبه می‌شود و با افزایش نرخ ارز، قیمت دارایی‌ها هم افزایش می یابد.

قیمت گذاری دستوری با افزایش تولید همخوانی ندارد ضمن اینکه رشد نقدینگی، شرایط تحریمی، مشکلات در فروش نفت ایران و… تورم‌زا بوده و با چنین شرایطی، انتظار مهار تورم فقط با ابزار قیمت‌گذاری دستوری، تلاشی بی‌حاصل است.

ابراهیم‌زاده با اشاره به تبعات تورم اظهار کرد: قیمت گذاری دستوری و الزام تولیدکنندگان به عرضه محصول خود با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی، از سویی موجب تحریک تقاضای کاذب و سفته‌بازی در بازارها شده و این فشار تقاضا، به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند.

از سوی دیگر، سرکوب قیمت‌ها، تولیدکنندگان را هم تحت فشار قرار می‌دهد و سبب کاهش حجم تولید و کاهش عرضه در بازار می‌شود کما اینکه با قیمت‌گذاری دستوری خودرو در سال‌های اخیر، خودروسازان رغبتی به افزایش تیراژ تولید نداشتند و تیراژ تولید خودرو کاهشی بوده است.

وی تاکید کرد: مادامی که به واسطه قیمت‌گذاری‌های دستوری، فرصت های آربیتراژی در اقتصاد ما وجود داشته باشد، تقاضای سوداگرانه مهار نخواهد شد.

کارشناس بازار سرمایه ضمن تاکید بر امکان استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای کمک به تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و رونق تولید، گفت: در چنین شرایطی به نظر می‌رسد استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای کمک به تامین مالی و اجرای طرح‌های افزایش ظرفیت در رونق تولید اثرگذار باشد.

ضمن اینکه استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا، کمک شایانی به کنترل تقاضا خواهد کرد کما اینکه در مورد بازار خودرو و سیمان شاهد آن بودیم که با ورود به بورس کالا، بازار متعادل‌تری داشتیم مشروط بر آنکه سیاست‌گذاران برای کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن و خودرو، نسخه غلط سرکوب قیمت فولاد و سیمان در بورس کالا را تجویز نکنند.

وی اضافه کرد: این نسخه فقط موجب تقویت انگیزه سوداگری و سفته‌بازی در بازار کالاهای چند نرخی شده و اثری بر کاهش قیمت مسکن نخواهد داشت، تبعات قیمت‌گذاری دستوری را در این سال‌ها تجربه کرده‌ایم و بهتر است با حرکت به سوی اقتصاد آزاد، زمینه رانت و فساد برچیده شود.

همچنین مدیرعامل سبدگردان هیوا، گفت: با توجه به اینکه نرخ انرژی روی سوخت پتروشیمی‌ها، سیمانی‌ها و همه صنایع تاثیرگذار است، بهتر است سیاست‌گذاری‌های درستی از سوی دولت صورت بگیرد و بازار سرمایه و رفع مشکلات آن در اولویت کارها باشد، اگر سیاست‌گذاری‌های گذشته تکرار شود، انتظار جاماندگی بازار از تورم و دلار در سال‌های آتی دور از ذهن نخواهد بود.

مهدی دلبری به ریسک‌های سیاست‌گذاری اقتصادی در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: اهالی بورس تهران باید همواره ابربحران‌ها را جدی بگیرند که از آن‌ها می‌توان به مباحث انرژی، صندوق‌های بازنشستگی، مداخلات دولتی و… اشاره کرد.

وی افزود: اگر بخواهیم ابربحران‌های کشور را لیست کنیم، یکی از آن‌ها بحث آب و انرژی است که به نظر می‌رسد بازار سرمایه باید این ابربحران‌ها را در قیمت‌گذاری‌ها مد نظر قرار دهد، به طور مشخص طی دو سال اخیر قطعی برق و گاز اثر خود را در صورت مالی سیمانی‌ها، فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها گذاشته است.

دلبری در ادامه اظهار کرد: وزن ابربحران‌ها طی دو سال اخیر بیشتر شده است و نباید آنها را شوخی گرفت و فعالان بازار در مقابله با آن‌ها باید قوی‌تر ظاهر شوند.

وی اعتقاد دارد که باید رفتار دولت و اقدامات آن را به صورت جدلبری در ادامه افزود: اگر سیاست‌گذاری‌های گذشته تکرار شود، انتظار جاماندگی بازار از تورم و دلار در سال‌های آتی دور از ذهن نخواهد بود. وی تاکید کرد: بهتر است فضای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه تشویق شده و مزیت و امتیاز خاصی برای صندوق‌ها و سبدها در نظر گرفته شود تا این مهم، محقق گردد.

نسخه مناسب چاپ