امیرعبداللهیان: ایده‌ها درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها را درعمان دریافت کردیم
 

وزیر امورخارجه با بیان اینکه ایده‌هایی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها مطرح بود که ان را درمسقط دریافت کردیم، از نقش سازنده و نیات صادقانه سلطان عمان در این زمینه تشکر کرد.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان در پایان سفر دو روزه‌اش به عمان در تشریح رایزنی‌های انجام شده دراین کشورگفت: بعد از سفر آقای رئیسی به مسقط روند اجرای توافقات شتاب زیادی گرفته است و بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی در دو طرف فعال عمل کردند و علاوه بر آن سفرا و دیپلمات‌های ما در تهران و در مسقط اقدامات موثری را انجام دادند.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: در حوزه انرژی پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم و همکاری‌ها رو به رشد است .همچنین در زمینه تجارت، اقتصاد و سرمایه گذاری اتفاقات بسیار خوبی رقم خورده است که امیدواریم در سفر آینده سلطان عمان به تهران، بتوانیم این پروژه‌ها را تکمیل کنیم و همکاران ما در حال آماده کردن اسنادی در این باره هستند که در جریان این سفر امضا شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه این گفتگو اضافه کرد: همچنین در زمینه برخی از مسائل منطقه‌ای از جمله وضع یمن، ضرورت تسریع در لغو محاصره کامل انسانی یمن و برقراری آتش بس پایدار و گفتگوهای جهات یمنی مذاکره کردیم.

قدردانی امیرعبداللهیان از نقش عمان در تسهیل گفتگوهای ایران و عربستان

وزیر امور خارجه در دیدار همتای عمانی از سیاست عمان برای تحکیم و تقویت روابط دو کشور تقدیر کرد و سفر رئیس جمهوری ایران به مسقط و همچنین سفر آینده سلطان عمان به تهران را نقطه عطف مناسبات فیمابین خواند.

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به بیستمین دور کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که به زودی در تهران برگزار خواهد شد، ابراز امیدواری کرد این نشست مسیر گسترش همکاری‌های دو کشور را بیش از پیش هموار کند.

وی سپس با اشاره به میزبانی مسقط و بغداد از گفتگوهای ایران و عربستان سعودی، همکاری‌های کشورهای منطقه را یک ضرورت با اهمیت خواند و از اینکه در چارچوب سیاست همسایگی دولت سیزدهم و رعایت اصل حسن همجواری، روابط در منطقه در شرایط مناسب و امیدوار کننده‌ای قرار گرفته است، ابراز خرسندی کرد.

وزیر امور خارجه همچنین امنیت فراگیر و

تجزیه ناپذیر را یک ضرورت مهم برای منطقه برشمرد و حضور نیروهای خارجی را برای امنیت در منطقه هزینه ساز و اختلا ل آفرین توصیف کرد.

امیرعبداللهیان با ارزیابی مثبت از گام بسیار مهمی که در مسیر دستیابی به صلح در یمن برداشته شده است ، ابراز امیدواری کرد گفتگوهای انجام شده مسیر صلح را هموار کند.وزیر امور خارجه با محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین به ویژه تعدی به غزه و مسجدالاقصی، مواضع عمان در حمایت از مردم فلسطین را شایسته قدردانی دانست.

موضوعات مربوط به حمل و نقل، راه اندازی خطوط دریایی مستقیم و منظم، فعال سازی موافقتنامه عشق آباد و حمل بار از عمان به آسیای مرکزی، همکاری‌های تجاری دو کشور در حوزه‌های مواد غذایی و محصولات کشاورزی، موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری و همکاری در حوزه انرژی از دیگر موضوعات مورد گفتگو ی وزرای امور خارجه ایران و عمان بود.

وزیر امور خارجه در دیدار با وزیر مکتب سلطانی عمان هم با قدردانی از نقش این کشور در تسهیل گفتگوهای ایران و عربستان و استقبال از تلاش‌های سازنده عمان درباره یمن، نسبت به تحکیم صلح در منطقه ابراز امیدواری کرد.

وی در با اشاره به سفر آقای رئیسی به عمان و سفر آتی سلطان عمان به ایران، تبادل هیأت‌های فیمابین در سطوح عالی را زمینه ساز تحرک بیشتر و فعالسازی روابط و بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در دو کشور برای ارتقای سطح همکاری‌ها خواند و بر استمرار آن تأکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به نقش عمان در تسهیل گفتگوهای ایران و عربستان ، از تلاش‌های عمان در زمینه تسهیل گفتگوهای منطقه‌ای قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه ایران همکاری کشورهای منطقه را با اهمیت خواند و گفت: ایران در چارچوب سیاست همسایگی دولت و رعایت اصل حسن همجواری، از بازگشت روابط بین ایران و عربستان استقبال می‌کند و آن را به نفع منطقه می‌داند.

امیرعبداللهیان رشد روابط اقتصادی و سرمایه‌ گذاری‌های متقابل در منطقه را عاملی برای نزدیک شدن کشورها به یکدیگر و در نهایت زمینه‌ساز دستیابی به صلح و ثبات در منطقه برشمرد و موقعیت منحصر به فرد ژئوپلتیکی ایران را بهترین فرصت برای ترانزیت و انتقال کالا از مسیر ایران و بستری برای کمک به توسعه در منطقه معرفی کرد.

سلطان بن محمد النعمانی وزیر مکتب سلطانی عمان هم در این دیدار با ابراز رضایت از وضع موجود روابط فیمابین، بر ضرورت ارتقای همکاری‌ها در ابعاد مختلف با توجه به اراده سطوح عالی مقامات دو کشور تأکید کرد.وی توافق اخیر بین ایران و عربستان سعودی را برای منطقه آرامش بخش خواند و ابراز امیدواری کرد که در سایه همگرایی کشورهای منطقه از تمامی ظرفیت‌های انسانی، منابع، توانمندی‌های علمی و فنی برای توسعه در منطقه بهره برد.

«محمد عبدالسلام» مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن هم در دیدار با امیرعبداللهیان در مسقط با قدردانی از حمایت‌های انسانی ایران از یمن، آخرین وضع گفتگو با عربستان در صنعاء را تشریح کرد.

وی تاثیر توافق اخیر بین ایران و عربستان را بر وضع منطقه مثبت ارزیابی کرد و افزود: ما به مقاومت و گفتگو تا رسیدن به توافقی که حقوق همه مردم یمن را تامین کند ،ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان هم گشایش‌های ایجاد شده در زمینه پرونده انسانی و تبادل اسرا در یمن را مثبت خواند و بر اهمیت وحدت سرزمینی یمن تأکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه ابتکار، طرح و اقدامی که به رفع محاصره یمن و برقراری آتش بس همه جانبه و تفاهم بین گروه‌های سیاسی یمنی منجر شود، استقبال می‌کند.

نسخه مناسب چاپ