رئیسی :ارتقای اعتماد عمومی و امیدآفرینی در گرو اطلاع‌رسانی صادقانه کارهای دولت است
رئیس جمهوری، انسجام، وحدت و هماهنگی اجزای مختلف کشور را پیش‌شرط توسعه و تعالی دانست و بر اهتمام جدی دولت برای اجرای رهنمودهای اخیر رهبر معظم انقلاب در این حوزه تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح دیروز در جلسه هیات دولت با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر درباره اهمیت تعامل و هماهنگی قوای سه‌گانه گفت: همدلی و هماهنگی نه فقط در میان قوای سه‌گانه که باید در تمام سطوح و اجزای نظام حکمرانی کشور سرلوحه عمل قرار گیرد.

وی با تاکید مضاعف بر اهمیت همگرایی و هم‌افزایی در سطح قوه مجریه، افزود: وجود تفاوت نظر در سطوح کارشناسی امری طبیعی است اما این نظرات در موضوعات مختلف باید در جلسات تخصصی مطرح شود و پس از مباحثات و گفتگوهای نخبگانی، درنهایت در حوزه تصمیم‌سازی و اجرا، شاهد اجماع و اتفاق نظر باشیم و آنچه به عنوان نتیجه نهایی و در عمل در معرض نگاه و قضاوت مردم قرار می‌گیرد، باید نشاندهنده وحدت اجزا و انسجام تصمیمات کلیت قوه مجریه باشد.

رئیس جمهوری در ادامه به موضوع اصلاحات نظام بانکی پرداخت و با تاکید بر لزوم اصلاح ناترازی بانک‌ها، گفت: اقدامات بانک مرکزی برای جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها، تصمیم خوبی بوده است و این رویه باید با جدیت دنبال شود. باید در وهله اول به بانک‌هایی که اضافه برداشت دارند، اخطار داد و در مرحله بعدی با قاطعیت با این موضوع برخورد شود.

اهمیت تقویت بخش حقوقی در دستگاه‌های اجرایی، محور بعدیِ سخنان رئیس جمهوری در این جلسه بود که رئیسی پایبندی کامل به قوانین و مقررات کشور و اجرای دقیق آنها را از مهمترین شروط اثربخشی سیاست‌ها و اقدامات در سطوح مختلف دستگاه اجرایی دانست و بر استفاده از دانش و تجربه متخصصان حقوق، به منظور بهبود عملکرد و ارتقای کیفیت تصمیمات دولت و پیشگیری از بروز اشکالات حقوقی و قانونی تاکید کرد.

وی همچنین بار دیگر بر اهمیت اطلاع‌رسانی شایسته و موثر اقدامات و عملکرد دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و اظهار داشت: ارتقای اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی و امیدآفرینی در گرو اطلاع‌رسانی صادقانه، دقیق و موثر پیشرفت‌ها و اقدامات اجزای مختلف دولت است و مدیران دستگاه‌های اجرایی در سطوح مختلف باید به این مساله اهتمام داشته باشند.

کاهش مالیات برارزش افزوده کالاهای اساسی و پزشکی

سخنگوی دولت هم از موافقت دولت با کاهش مالیات بر ارزش افزوده برای کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی از درصد ۹به یک درصد در جلسه دیروز هیات وزیران خبر داد.

به گزارش ایرنا، علی بهادری‌جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: هیات وزیران برای تحقق شعار سال به منظور جلوگیری از افزایش تورم یا کاهش آثار تورمی موجود با کاهش مالیات بر ارزش افزوده در حوزه کالاهای اساسی و همچنین تجهیزات پزشکی نرخ مالیات بر ارزش افزوده موافقت کرد.

وی افزود: بر این اساس مالیات بر ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی از ۹درصد به یک درصد کاهش می یابد که سال گذشته هم همین درخواست در دولت به تصویب رسیده بود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: لایحه دو فوریتی این موضوع به تصویب هیات وزیران رسیده است که در صورت موافقت مجلس ، این نرخ برای سال جاری هم کاهش خواهد یافت.

بهادری جهرمی با اشاره به تصویب لایحه تشکیل وزارت بازرگانی ، توضیح داد: لایحه تشکیل وزارت بازرگانی دیروز تقدیم مجلس ‌شد.

وی با یادآوری این که دولت در گذشته بر اساس پیشنهاد مجلس لایحه تشکیل سازمان بازرگانی را تهیه و به مجلس ارسال کرده بود، افزود: این که «بازرگانی» به شکل وزارت یا سازمان باشد ،در اختیار مجلس است.

سخنگوی دولت به اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲اشاره کرد و گفت که نکات متعددی برای هماهنگی دستگاه‌ها مطرح شد اما جداول سند بودجه هنوز از سوی مجلس به طور رسمی ابلاغ نشده است و تقاضا می‌شود تا این امر تسریع شود و کارها بهتر پیش رود.

سفر رئیس‌جمهور ی به دزفول ‌

رئیس‌جمهوری سفر خود به خوزستان را امروز از شهر دزفول آغاز می‌کند و سپس در شهر اندیمشک حضور می یابد تا پروژه‌های مختلف را افتتاح و با مردم دیدار کند.

محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهوری در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: علت سفر رئیس‌جمهوری به خوزستان، اهمیت مسائل ان برای شخص رئیس جمهوری و هیات دولت است و در مجموعه مصوبات دور اول سفر هیات دولت به این استان اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است.

وی خاطرنشان کرد: در یک سال و نیم اخیر از محل اعتبارات مصوبات سفر حدود ۸هزار میلیارد تومان تامین منابع برای استان خوزستان صورت گرفته و این تامین منابع باعث شده است که استان خوزستان و شهر اهواز به یک کارگاه بزرگ و فعال سازندگی تبدیل شود.

منصوری افزود: در اهواز هم برنامه‌های مختلف و متنوعی در نظر گرفته شده است از جمله حضور در مجموعه آب و فاضلاب، وزارت نیرو و حضور در جلسه کاملاً عملیاتی در موضوع آب و فاضلاب از دیگر برنامه‌هاست .همچنین دیدار مردمی با مردم شهر اهواز از مهمترین برنامه‌های این سفر است.

نسخه مناسب چاپ