رئیس جمهوری در همایش فرماندهان فراجا:
پلیس باید در برابر قانون‌شکنان، مدبرانه و با برنامه عمل کند
 

سرویس خبر: رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در پیشبرد مأموریت‌های پلیس تاکیدکرد: اعتماد ارکان نظام و آحاد جامعه به فراجا سرمایه بزرگی است که ضرورت دارد فراجا برای افزایش این سرمایه بزرگ تلاش کند و اجازه ندهد این اعتبار و اعتماد کاهش یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در بیست و ششمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان، روسا و مدیران فراجا در سالن کوثر ستاد فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ، با قدردانی از زحمات و تلاش‌های مجموعه پلیس کشور، مجموعه فراجا را مجری قوانین مجلس، بازوی دولت در تأمین امنیت، آسایش و آرامش مردم و رفاه عمومی و ضابط قوه قضائیه دانست و بر تعامل و هم‌افزایی همه دستگاه‌ها با پلیس در تامین امنیت پایدار تاکید کرد.

رئیس جمهوری «مهربانی، تدبیر و اقتدار» را ۳ ویژگی ضروری برای پلیس دانست و گفت: فراجا باید در برابر اشرار، مجرمان، قانون‌شکنان و متجاوزان به حقوق مردم مقتدر و مدبرانه و با برنامه ظاهر شود و با مردم مهرورزی کند.

وی با اشاره به اهمیت مردمی‌سازی پلیس و مشارکت مردم در پیشبرد مأموریت‌های انتظامی، رضایت الهی را در گرو خدمت خالصانه و جلب رضایت مردم دانست و تاکید کرد: اعتماد ارکان نظام و آحاد جامعه به فراجا سرمایه بزرگی است که ضرورت دارد فراجا برای افزایش این سرمایه بزرگ تلاش کند و اجازه ندهد این اعتبار و اعتماد کاهش پیدا کند. رئیس جمهوری توجه به قانون و قانونگرایی را از ارکان اصلی و مورد اتفاق نظر و اجماع همگانی دانست و گفت: رمز موفقیت پلیس در انجام مأموریت‌هایش ، توجه به اجرای قانون و قانون‌مداری است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش پیش‌بینی و پیشگیری را از مسائل مهم در کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی دانست و اظهار داشت: پیشگیری از جرم یعنی شناسایی و مقابله با علل و عوامل وقوع جرم و این مهم فقط مأموریت نیروی انتظامی نیست، بلکه همه دستگاه‌ها مکلفند بسترهای وقوع جرم را در حوزه ماموریتی خود شناسایی و برای رفع آن ها اقدام کنند.

رئیس جمهوری ارزش‌های موجود در آداب، سنن و فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی را از سرمایه‌های ارزشمند در مصون‌سازی جامعه در برابر جرائم و ناهنجاری‌ها دانست و بر ایجاد ساختارها و ساز و کارهای مناسب برای تقویت این ارزش‌ها و ترویج سبک زندگی مبتنی بر فرهنگ اسلامی و ایرانی تاکید کرد.

وی از پلیس به عنوان پیشگام انتظام و امنیت یاد کرد و گفت: دشمنان با آشوب‌آفرینی تلاش کردند فضای جامعه را ملتهب کنند اما ملت و نیروهای امنیتی و انتظامی با حضور هوشیارانه و مقتدر در صحنه آن ها را ناکام گذاشتند؛ حفظ این هوشمندی برای تداوم خنثی‌سازی فتنه‌ها و توطئه‌ها ضروری است. وی اظهار داشت: امروز امنیت اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی جامعه مورد تهدید دشمن قرار دارد و نیروی انتظامی در برابر این ناهنجاری‌ها و کسانی که می‌خواهند ناامنی ایجاد کنند، نقش بازدارندگی دارد که لازمه و مقدمه این نقش‌آفرینی، صیانت از سلامت سازمانی است.

رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت توجه به تحول‌گرایی در برنامه‌ها و اقدامات و زمان‌شناسی، افزود: برخورد نیروی انتظامی با تخلفات درون‌سازمانی و برنتابیدن جزیی‌ترین تخلفات، نه فقط موجب تضعیف پلیس نمی‌شود، بلکه سبب تقویت سازمان و افزایش اعتبار اجتماعی آن می‌شود.

وی همچنین بر حمایت دولت از فراجا تاکید کرد و گفت: دولت وظیفه خود می‌داند از خدمتگزاران ملت که در خط مقدم صیانت از آزادی‌های مشروع و حقوق حقه مردم، به تأمین امنیت و آسایش جامعه اشتغال دارند، حمایت کند و مطالبات آن ها را مورد توجه قرار دهد. رئیسی در ابتدای این نشست، در دیدار با خانواده شماری از شهدای فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ، از ایشان تفقد کرد .

سخنرانی رئیس پلیس کشور

پیش از سخنان رئیس جمهوری، سردار پاسدار احمدرضا رادان فرمانده انتظامی کشور با ارائه گزارشی از عملکرد فراجا در دوره مدیریت خود، اظهار داشت: نیروهای انتظامی کمر همت برای خدمت به مردم بسته‌اند و اطمینان می‌دهیم نیروی انتظامی تمامی توان خود را برای اجرای فرامین، رهنمودها و تدابیر فرمانده معظم کل قوا و یاری‌رسانی به دولت و سایر قوا به کار خواهد بست.

رئیس پلیس کشور تأکید کرد: فراجا یار و یاور دولت در همه مأموریت‌هاست تا بتوانیم همراه یکدیگر فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جلب رضایت مردم و تأمین آسایش و امنیت آن ها برای کسب رضایت الهی را تحقق بخشیم. همچنین در این نشست سردار بختیاری، رئیس مرکز مطالعات راهبری فراجا گزارشی از روند تدوین سند تحولی معماری فراجا را ارائه کرد.

نسخه مناسب چاپ