پیشنهادهای ایران به نشست شانگهای درباره امنیت خطوط مواصلاتی
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان درجمع وزرای دفاع همکاری شانگهای پیشنهاد دادسازوکار «کمربند امنیت دریایی شانگهای» با هدف حفظ امنیت خطوط مواصلاتی و تضمین جمعی تجارت جهانی، با مشارکت نیرو‌های مسلح کشور‌های عضو در دبیرخانه این سازمان تشکیل شود.

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی در جمع وزیران دفاع سازمان همکاری‌های شانگهای که به میزبانی دهلی نو برگزار شد روند توسعه و نقش آفرینی‌ سازمان همکاری شانگهای در عرصه تحولات منطقه‌ای و بین المللی را مثبت ارزیابی کرد و گفت : عملکرد این سازمان در سالهای اخیر ، به خوبی گویای واقعیت‌ها و افق‌های آینده سازمان شانگهای است.

وی ادامه داد: سازمان همکاری شانگ‌های از زمان تأسیس، با طی کردن مسیر هوشمندانه، تاثیرگذار و نقش آفرین، اکنون تبدیل به یک نهاد تأثیرگذار در روند‌های جهانی و ضامن صلح و ثبات و احترام به حقوق ملت‌ها و نیز به محل رجوع بسیاری از کشور‌های جهان شده است.

وزیر دفاع با اشاره به ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی متنوع و گسترده‌ این سازمان اضافه کرد: باید از تجربیات و دستاورد‌های گرانبهای سازمان در مسیر تقویت سیاست‌های موازنه ساز و توسعه چندجانبه گرایی بیشتر استفاده شود.

امیرآشتیانی با بیان این که سیاست‌های توسعه طلبانه غرب و ناتو و تلاش برای احیای جهان تک قطبی و سلسله مراتبی سرعت گرفته است گفت: اقدامات غرب و ناتو در بحران اوکراین گویای این واقعیت است. جنگ‌های نیابتی و تروریسم به عنوان ابزار سیاست‌های برتری جویانه در دست برخی قدرت‌های بزرگ قرار داردو بنیان‌های نظام کنترل تسلیحات، عدم اشاعه و معاهدات

بین المللی در معرض خطر جدی قرار دارند. امیر آشتیانی با یادآوری این که روند‌های حاکم بر نظام جهانی هنوز در مرحله توسعه و تکامل هستند و نباید درباره آنها مبتنی بر پیش فرض‌ها قضاوت کرد اضافه کرد: بدون تردید تأمل و تعمق در روند‌های مزبور، مسئولیت کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای را مضاعف می‌کند. وی با نگران کننده توصیف کردن برخی روند‌های کلان جهان تأکید کرد: تشدید رقابت‌های ژئواستراتژیک جهانی با رویکرد‌های نظامی و امنیتی و تشدید رقابت‌های منطقه‌ای در مناطق مختلف جهان تحت تأثیر سیاست‌های تهاجمی و تفرقه افکنانه برخی قدرت‌های بزرگ ، تقویت نقش و جایگاه سازمان همکاری شانگهای را اجتناب ناپذیر کرده است. وزیردفاع با برشمردن پدیده تروریسم در اشکال مختلف آن به عنوان نخستین موضوع پیش روی سازمان شانگهای افزود: در شکل گیری و گسترش تروریسم عوامل مختلفی مانند افراط گرایی، تبعیض و بی عدالتی، جهل و عقب ماندگی، منافع و دخالت برخی قدرت‌ها و برخی دیگر از عوامل نقش دارند ،اما بزرگترین مشکل جامعه جهانی و مناطق جغرافیایی برای غلبه بر این پدیده تروریسم ، به کارگیری استاندارد‌های دوگانه طرف های غربی است.

وی با تأکید براین که ایران هم قربانی تروریسم و هم پیشرو در مبارزه با ترویسم است و در این مسیر شهدای گرانقدر و قهرمانان بزرگی را تقدیم کرده است تاکید کرد: بدون تردید، جنایت آمریکا در به شهادت رساندن “سردار سلیمانی” فرمانده ارشد ایرانی مبارزه با تروریسم در منطقه، چیزی نیست جز حمایت از تروریسم.

امیرآشتیانی در تشریح افراط گرایی به عنوان موضوع دوم پیش روی سازمان همکاری شانگهای گفت: این پدیده هم در اشکال مختلفی ظهور و بروز دارد و امروز فراتر از مرز‌های ملی و به شکل پیچیده و در هم تنیده با تولید خشونت و ترور جوامع انسانی را آزار می‌دهد.

وزیردفاع در تشریح موضوع سوم از پدیده قاچاق مواد مخدر به عنوان یک معضل فراگیر جهانی و تهدید کننده حیات بشری نام برد و گفت:ایران با توجه به برخورداری از موقعیت ترانزیتی از جایگاه منحصر به فردی در زمینه مبارزه با این پدیده برخوردار و در این باره هزینه‌های مادی و انسانی سنگینی را پرداخت کرده است و می‌کند؛ بنابراین، ضمن اعلام آمادگی برای انتقال تجریبات به اعضای سازمان همکاری ، انتظار داریم همسویی و تعاملات جدی تری در درون سازمان برای مواجهه با این مساله ایجاد شود.

امیر آشتیانی با بیان اینکه جرائم سایبری هم به عنوان پدیده‌ای نوین موضوع دیگری است که بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات به شدت در حال گسترش است هشدارداد: اکنون شاهد توسعه ناامنی‌های سایبری از طریق سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی، جعل داده ها، نفوذ‌های امنیتی و جاسوسی، ناامنی‌های روانی و اجتماعی، خرابکاری‌های صنعتی، اقدامات براندازانه و … هستیم؛ ضمن اینکه به بهانه‌های مختلف شاهد به کارگیری استاندارد‌های دوگانه در مورد گردش آزاد اطلاعات در سطح جهان هستیم.

وزیردفاع با اشاره به ناامنی در خطوط مواصلاتی دریایی و اختلال در کشتیرانی، بیوتروریسم، جنگ‌های نیابتی، تجزیه‌طلبی، بحران‌ها و بلایای طبیعی و چالش‌های زیست محیطی گفت: این موارد از اهمیت زیادی برخوردارند که نیازمند توجه جدی‌تر به آنها در سازمان همکاری شانگهای در چارچوب ایجاد فهم مشترک و به کارگیری ظرفیت‌ها و انگیزه‌های جمعی هستیم.

وزیر دفاع افزود: دکترین دفاعی ایران متکی بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های همه جانبه ملی، منطقه‌ای و بین المللی، تابع اصولی پایدار برای ایجاد بازدارندگی است و مفاهیمی، چون حفظ صلح و آرامش منطقه‌ای از طریق همکاری‌های جمعی و مناسبات چند جانبه به طور جدی در دستور کار این دکترین است.

امیر آشتیانی با بیان اینکه پیام همیشگی دکترین دفاعی ایران، صلح، ثبات، دوستی و امنیت برای همه کشور‌های همسایه، منطقه و جهان است، گفت: به همین دلیل، امروز به طور جدی در صدد فعال کردن دیپلماسی دفاعی چندجانبه و مشارکت فعال در ترتیبات امنیتی منطقه‌ای و بین المللی هستیم.

وزیردفاع با تاکید بر آمادگی و اراده کامل ایران برای ایفای نقش فعال و همکاری‌های دفاعی و امنیتی همه جانبه با سازمان همکاری شانگهای، با ارائه چند پیشنهاد برای تقویت رویکرد‌ها و راهبرد‌های سازمان گفت:حجم عمدهای از تجارت جهانی در کمربند دریایی کشور‌های عضو سازمان به ویژه اقیانوس هند و آب‌های آزاد اطراف آن صورت می‌گیرد.

با عنایت به اهمیت این موضوع برای توسعه و رفاه کشور‌های عضو سازمان و ضرورت تضمین امنیت آن، پیشنهاد می‌کنم سازوکار «کمربند امنیت دریایی شانگهای» با هدف حفظ امنیت خطوط مواصلاتی و تضمین جمعی تجارت جهانی با مشارکت نیرو‌های مسلح کشور‌های عضو در دبیرخانه این سازمان تشکیل شود. همچنین، با توجه به شکل گیری تهدید‌های نوظهور مناسب است این سازمان تدابیر لازم و بلند مدتی برای طراحی و تأسیس ساختار‌های مناسب برای دو بخش «دفاع سایبری» و «دفاع شناختی» در دستور کار قرار دهد.

وزیر دفاع آمادگی ایران را برای نقش آفرینی بیشتر و مشارکت فعال با اعضای سازمان همکاری شانگ‌های در محورهایی، چون برگزاری رزمایش‌های دریایی مشترک، تبادل اطلاعات امینتی به ویژه ضد تروریسم، آموزش و انتقال تجربیات مقابله با تروریسم در اشکال مختلف آن، مقابله با بلایای طبیعی، مقابله با بیماری‌های همه گیر و دیگر موضوعات مهم، اعلام کرد.

نسخه مناسب چاپ