پاپ به دیدار صدها آواره اوکراینی در مجارستان رفت
 

سرویس خارجی: پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در سفر به مجارستان با آوارگان و پناهندگان اوکراینی دیدار کرد و پس از شنیدن توصیف سختی هایی که پناهندگان از زمان آغاز جنگ با آن رو به رو بوده اند، گفت که امکان تحقق آینده ای متفاوت وجود داشت.

پاپ در دیدار با حدود ۶۰۰پناهجو، فقیر و بی‌خانمان اوکراینی در بازدید از کلیسای بوداپست، خطاب به سران دولت مجارستان از جمله ویکتور اوربان نخست وزیر این کشور گفت که پذیرش مهاجران در این کشور همراه با سایر کشورهای قاره اروپا، نشانه واقعی پایبندی به دین مسیحیت است. وی به اظهارات پناهجویان که می گفتند چگونه به همراه همسران و فرزندانشان سال گذشته بعد از حمله روسیه مجبور به ترک منازل خود شدند با دقت گوش کرد.این پناهندگان اوکراینی ضمن شرح سفر طولانی خود و خانواده هایشان به مکانی امن در مجارستان، به پاپ گفتند: اینجا از ما استقبال شد و خانه جدیدی پیدا کردیم اما افراد زیادی در جنگ رنج کشیده‌اند و هنوز هم رنج می‌برند. پاپ هم گفت همدردی با کسانی که از فقر و مصیبت رنج می برند حتی اگر این افراد با ایمان نباشند، بخش جدایی ناپذیر از مسیحیت است. گفتنی است از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴فوریه ۲۰۲۲ (۵اسفند ۱۴۰۰)، میلیون ها پناهنده از اوکراین به اروپای مرکزی از جمله مجارستان گریخته اند. در این حال آنگلا مرکل صدراعظم سابق آلمان گفت: من هر کاری که در توانم بود برای جلوگیری از وقوع جنگ روسیه و اوکراین انجام دادم اما این تلاش شکست خورد. در خبری دیگر روسیه اعلام کرد که به تصرف غیرقانونی بخش آموزشی سفارت خود در «ورشو» از سوی لهستان پاسخ سختی خواهد داد. روسیه اعلام کرد که این اقدام لهستان نقض آشکار کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک است. شبکه خبری دولتی لهستان پیشتر گزارش داده بود که پلیس این کشور صبح روز شنبه در بیرون از مدرسه سفارت روسیه در ورشو مستقر شده است.

سخنگوی وزارت خارجه لهستان در مورد این حادثه گفت که ساختمان مدرسه سفارت متعلق به دولت لهستان است. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات لهستانی با هدف تصرف مدرسه سفارت، به محوطه آن حمله کردند. سخنگوی وزارت خارجه لهستان هم گفت، این حق روسیه است که اعتراض کند اما لهستان در چارچوب قانون عمل می‌کند. وی گفت: این اموال متعلق به دولت لهستان است و به طور غیرقانونی توسط روسیه تصرف شده است. از سویی نخست وزیر لهستان اعلام کرد که در مناطق مرزی با روسیه تسلیحات نوین مستقر خواهد کرد. «ماتیوس موراوتسکی» گفت که مناطق هم مرز خود با کالیننگراد روسیه را با تجهیزات و تسلیحات به روز، تقویت خواهد کرد.

نسخه مناسب چاپ