اخبار کوتاه
اجرای ادامه پروژه خط متروی هشتگرد ـ قزوین به ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد‏

قزوین – خبرنگار اطلاعات: معاون امور عمرانی استانداری قزوین گفت: از ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بودجه و اعتبارات مصوب سفر رئیس‌جمهوری به استان قزوین ۲۰ هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان جذب و اختصاص داده شده است‎.

‎مهدی رجحانی در نشست خبری با تشریح مصوبات سفر رئیس‌جمهوری به قزوین،این سفر را بستر مناسبی برای حل مشکلات استان دانست و افزود: از مجموع ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبارات مصوب ریالی، ارزی و تسهیلاتی در نظر گرفته شده برای استان ۲ هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان طی ۹ ماهه گذشته اختصاص یافته است‎. ‎وی در رابطه با ‌پروژه ادامه خط مترو هشتگرد ـ قزوین اظهارداشت: اجرای این پروژه به حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و اگر توجیه اقتصادی داشته باشد سرمایه گذار جذب می‌شود‏‎. ‎رجحانی افزود: این پروژه در مصوبات سفر مطرح و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای فاز مطالعات تکمیلی آن مصوب شده است که با تکمیل مطالعات وضعیت این پروژه مشخص می‌شود‎. ‎

«نازخاتون» جهانی شد

سرویس شهرستان ها: وبسایت «اطلس جهانی غذا» که غذاهای محبوب ملل را معرفی می‌کند، «نازخاتون» غذای مازندرانی را هم در فهرست خود قرار داد.

پایگاه اطلاع رسانی TasteAtlas، مرجعی برای معرفی غذاهای محلی کشورهای مختلف است که در آن علاوه بر معرفی غذاهای محبوب و خوشمزه جهان، دستورالعمل پخت آن و نظرات کارشناسان غذا را گردآوری می‌کند.

این مرجع فهرستی از خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی شامل ۱۱۳غذا را در فهرست خود آورده است که استان گیلان با ۹غذا از جمله میرزا قاسمی، واویشگا، زیتون پرورده، کته، اناربیج، کباب ترش، زیتون پرورده، کوکو سیب زمینی و خورشت چغرتمه بیشترین سهم را دارد.

در این پایگاه از مازندران هم نازخاتون به عنوان غذای خوشمزه این استان شمالی معرفی و خاستگاه آن بهشهر اعلام شده است و کاربران جهانی وب‌سایت TasteAtlasبه نازخاتون مازندرانی نمره ۳.۵ از ۵ را دادند.

این وبسایت در خصوص طعم نازخاتون نوشت اگر چه نازخاتون غذای ساده‌ای است، اما طعم نهایی آن پیچیده است و طعم بادمجان دودی با طراوت سبزی و تند بودن آب آن، این چاشنی را فوق العاده می‌کند.

بنا به این گزارش،ترشی نازخاتون یکی از انواع ترشی های خوشمزه مازندران است که با بادمجان کبابی درست می‌شود.

افتتاح نخستین بازارچه خرده‌فروشی در مرز «پیشین» سیستان و بلوچستان

سرویس شهرستان ها: مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین بازارچه خرده فروشی ایران در پیشین این استان با پاکستان به طور آزمایشی با حضور مسئولان ۲کشور افتتاح شد.

به گزارش تسنیم ، مبین علی میر اظهار داشت: با سفر رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان ساخت بازارچه خرده‌فروشی «پیشین» که جزو مصوبات این سفر بود در جهت اجرای یکی از سیاست‌های مهم دولت و افزایش تبادلات با کشور همسایه در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: بازارچه خرده فروشی پیشین که علاوه‌بر بازارچه پیشین است می‌تواند تحول مهمی را هم در شهر پیشین و هم شهرستان راسک داشته باشد و به نحو مطلوب معیشت مرزنشینان را تامین کند. میر افزود: ۶ هزار خانوار شهرستان راسک از تخفیفات و مزایای بازارچه خرده پیشین بهره مند خواهند شد که این مساله نقش مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی مردم این منطقه خواهد داشت.

شیوع تب کریمه در مازندران

سرویس شهرستان ها: سرپرست اداره‌کل دامپزشکی مازندران از شیوع بیماری تب کریمه کنگو در مازندران خبر داد و با اشاره به مشخصات، علائم و راهکارهای مقابله با بیماری گفت: مردم از خرید گوشت قرمز فاقد مهر کشتارگاهی و تاریخ کشتار خودداری کنند.

حمزه آقاپور کاظمی در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: بیماری «سی‌سی‌اچ‌اف» بیماری تب‌دار و خونریزی‌دهنده است که از طریق گزش کنه آلوده یا تماس با خون و ترشحات انسان و دام آلوده منتقل می‌شود. آمار مرگ و میر این بیماری در انسان بالا و در دام، فقط به طور تب بسیار خفیف و بدون علائم مرگ‌ومیر مشاهده شده‌ است. وی با بیان این که نخستین بار عامل بیماری از خون بیماران در مرحله بروز تب و همچنین از کنه «هیالوما» جدا شد، گفت: بیش از ۱۸نوع ویروس در انسان تب‌ خونریزی‌دهنده ایجاد می‌کنند که تمامی آنها از خانواده

«آر اِن‌ آ ویروس» هستند.

شده توسط روزنامه اطلاعات

نسخه مناسب چاپ