وزیر بهداشت: ۵/۱ میلیارد دلار برای تأمین دارواختصاص یافت
وزیر بهداشت از دو توافق جدید برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی بین وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش ایسنا، بهرام عین‌اللهی در حاشیه پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی، درباره وضعیت تأمین دارو طی ماه‌های آتی و همچنین وضعیت مطالبات بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از بیمه‌ها، گفت: اکنون از سازمان تأمین اجتماعی، ۱۲هزار میلیارد تومان طلب داریم؛ یعنی بابت دارو و خدماتی که ارائه داده‌ایم، پولی دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: در عین حال در طرح دارویاری اعلام کردیم که ارز برخی داروها را نیمایی می‌کنیم و اختلاف ارز نیمایی به ترجیحی را بیمه‌ها بپردازند. بر این اساس سازمان برنامه و بودجه باید اعتبار لازم را ارائه می‌کرد تا بیمه‌ها بتوانند این پول را بپردازند، اما متأسفانه در این زمینه ۲۵هزار میلیارد تومان معوقه پرداخت از برنامه و بودجه داریم. البته ریاست جدید برنامه و بودجه قول پرداخت این معوقات را داده‌است. حتی مصوب هیأت دولت بود که ۱۰هزار میلیارد تومان پرداخت شود که از این میزان ۳۲۰۰میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی در مراحل اجرایی است.

وزیر بهداشت یادآور شد: با توافق بین وزارت بهداشت، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، مصوب شد که حدود یک میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار ارز ترجیحی دریافت کنیم. بنابراین فکر می‌کنم که با استفاده از این منبع مالی برای تأمین تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی، داروهای گران‌قیمت و شیر خشک، مشکلی نداشته باشیم.عین‌اللهی افزود: در عین حال درباره داروها و موادی که شرکت‌ها به صورت ارز نیمایی باید تهیه‌ کنند، از آنجایی که میزان نقدینگی‌اش بالا رفته و باید با دلار ۲۸۵۰۰تومانی، دارو و مواد مورد نیاز را تهیه کنند، بانک مرکزی ۳۰هزار میلیارد تومان تسهیلات به آن‌ها ارائه می‌دهد. این شرکت‌ها می‌توانند با معرفی سازمان غذا و دارو، تسهیلات بانکی دریافت کرده و نقدینگی‌ مورد نیازشان را را تأمین کنند.

وی تصریح کرد: همچنین دنبال این هستیم که بتوانیم خدمات دندانپزشکی را ارتقاء دهیم. اخیرا هم مراکز دندانپزشکی دولتی را گسترش داده‌ایم و به دانشکده‌های دندانپزشکی هم اعلام کردیم که باید یونیت‌هایشان را تقویت کرده و در ساعاتی غیر از صبح هم خدمات ارائه دهند.

نسخه مناسب چاپ