حل مشکل مالیاتی واردکنندگان کالا در بهار ۱۴۰۱
با بخشنامه دفتر بازبینی و حسابرسی پس از ترخیص گمرک ایران ، مشکل مالیاتی واردکنندگان کالا ناشی از تفاوت نرخ ارز فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ با ماه‌های بعدی سال برطرف شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دفتر بازبینی و حسابرسی پس از ترخیص گمرک ایران در راستای بند ۲ مصوبات یکصد و پانزدهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، برای رفع مشکل پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز واردات کالا در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ بخشنامه‌ای را به گمرک‌های اجرائی ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه، گمرک‌های اجرائی باید برای استعلام های لازم، واردکنندگان کالادر بهار ۱۴۰۱ را به سازمان مالیاتی معرفی کنند. سازمان مالیاتی هم حداکثر ظرف مدت یک ماه پاسخ لازم را به گمرک‌های اجرائی ارائه می دهد و چنانچه واردکننده، مالیات و عوارض تعیین شده را پرداخت کرده باشد، دیگر نیازی به پرداخت مالیات و عوارض مضاعف نیست.

گفتنی است: در دو ماه نخست سال ۱۴۰۱ نرخ مالیات و عوارض برای واردکنندگانی که کالا‌های خود را ترخیص کردند با نرخ ارز ترجیحی محاسبه شده بود. اما از خرداد سال قبل که نرخ ارز از ترجیحی به ETS تغییر کرد، سازمان امورمالیاتی معتقد بود مودیانی که طی دو ماه ابتدایی سال با نرخ ترجیحی مالیات خود را پرداخت کرده بودند، باید مابه‌التفاوت ناشی از تغییر نرخ ارز را پرداخت می‌کردند که این موضوع مورد اعتراض واردکنندگان قرار گرفت.

پس از طرح مسئله در دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و بررسی‌هایی که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوط صورت گرفت، این مسئله با ابلاغیه به سازمان امور مالیاتی برطرف و مشکل مالیاتی واردکنندگان ناشی از تفاوت نرخ ارز فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ با ماه‌های بعدی سال، برطرف شد.

نسخه مناسب چاپ